forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 19 gru 2018, 4:28

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6595 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658 ... 660  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Miałem parę lat wstecz, ale gdy sąsiadce zaczął przez dach garażu i dalej po podjeździe przepływać,
zadzwoniła do gminy i jakieś asy wpuścili go rurą do burzówki powyżej mojej działki :evil:

Ed
Przypomniałem sobie... Wzdłuż strumyka rosły po obu jego stronach zajebiste paprocie.
Dosłownie po cycki, jak w Amazonii. Teraz nawet śladu po nich :(

Grzybnia wyginęła..Tfu, paprotnia czy jak tam się zwie.
U nas strumień od niepamiętnych czasów wypływał z lasu. Co tam nie rosło, paprotniki, irysy, kaczeńce, rzęsa. Mieszkały w nim bobrzyki i inne wydry, a my budowaliśmy tratwy i dawaj się spuszczać. Rezcz jasna kończyło się na kąpieli, ale nikomu to wtedy nie szkodziło. Dzisiaj po strumieniu został wąski, zarośnięty rowek. Może jakaś żaba się ostała, zaskroniec, a może nie..
Szliśmy, kilka lat temu, z dzieciakami 7 km na piknik, chciałam im pokazać, mielim tratwę budować, doszliśmy, a tam... kamieni kupa, że tak metaforą pojadę.

A bo to wszystko przez te atomy.......!
Na poważnie zaś:
Winne jest ocieplenie klimatu za które ponosimy, - a przynajmniej w dużym stopniu przyłożyliśmy do tego rękę, - winę! Pomijając zmiany klimatyczne na Ziemi, - konkretnie w naszym kraju przyczyniła się do tego idiotyczna gospodarka zasobami wodnymi. Ogólnie mówiąc, nigdy Polska na nadmiar wody nie cierpiała a wręcz przeciwnie. Po wojnie, gospodarka gruntami i naciski ze strony rządu aby do maksimum zwiększyć areał upraw spowodowały, że melioracja była oczkiem w głowie władzy i osuszano co się dało. Nawet Bagna Biebrzańskie próbowano ale Biebrza pokazała im fucka i utopiono tam parę miliardów. Dodatkowo, likwidacja małej retencji ( prywatnych młynów i foluszy ) - ograniczyła możliwości magazynowania wody opadowej skutecznie umożliwiając powolne stepowienie kraju. Nie od rzeczy będzie wspomnieć o prostowaniu pomniejszych cieków, zamieniając je w kanały, którymi woda po deszczu w parę godzin spływała do większych rzek przyczyniając się do powodzi. W Częstochowie do dziś, z uporem maniaka wycina się porastające brzegi Warty, Stradomki i Kucelinki - wszelką roślinność, co powoduje brak zacienienia lustra wody umożliwiając jej szybkie parowanie oraz nadmierne nagrzewanie się wody eliminujące ilość rozpuszczonego w wodzie tlenu i zanik większości organizmów w wodzie żyjących za wyjątkiem ciepłolubnych glonów i bakterii.
Błyskawiczny odpływ wód opadowych, szybki proces parowania pozbawionej osłony wody, powoduje zanik tych cieków które szanowna koleżanka z takim sentymentem wspomina. Poza tym, od ok. 20 lat obserwowany jest dramatyczny spadek ilości opadów w naszym pięknym kraju co w połączeniu z rządami PiS-u źle wróży temu krajowi. Między innymi z tego powodu wkurwia mnie niemożebnie kretyńska radość wszelkiej maści "pogodynek" - które podskakując z radości informują społeczeństwo, że znowu na najbliższy tydzień będziemy mieli piękną, słoneczną i upalną pogodę. I bez opadów.
Ma ta sytuacja jedną dobrą stronę:
Nie będzie tak bardzo żal odejść......... :(

I jeszcze jedno:
Za bardzo to Ty się tym nie przejmuj.
Dzisiejsze dzieciaki nie budują tratw, nie łowią kiełbi na leszczynowe wędki i nie kąpią się w rzeczkach, na których własnoręcznie zbudowały tamy, by podnieść nieco poziom wody, by można było popływać.
Dziś mojego wnuka tatuś z mamusią zabiera do parku wodnego płacąc kupę kasy za to, co myśmy mieli za darmo. O nauce, wynikającej z kontaktu z przyrodą - nawet nie wspominam.
Dziś szczyl w drugiej klasie podstawówki ma już wypasionego smarkfona od którego nie odrywa oczu nawet w drodze do domu. Módl się raczej, by prądu nie wyłączono bo sobie w życiu rady nie dadzą.
Czas umierać........... :oops:

Awatar użytkownika

Te wasze trzy ostatnie posty fajnie się czyta, bo wróciły wspomnienia z dzieciństwa,
gdy rodzice co roku na wakacje wywozili mnie do dziadków na wieś.
Szczupaki w rowie obrośniętym miętą na dziadkowej łące, zapach masła które babcia
robiła w tzw. maselnicy, zabawy w "doktora" z Tereską od sąsiada, wycieczki starym
rowerem z przeskakującym torpedem i takie duże, żółte śliwki kradzione z sadu pana Gołębia.

:cry:

183

I komu to, - kurwa, - przeszkadzało.....? :(
Poza tym, na co niewielu zwraca uwagę, - stosunek ludzi do siebie był chyba inny.
Częściej sąsiad do sąsiada zaglądał. Kobity popołudniami po podwórkach się złaziły i klachały aż echo niosło. Chłopy po ogródkach w krzakach się na flaszkę składały i w musztardówkach dzieliły łup a jak który był "pod kreską" - i na krzywy ryj się załapał. Może dla tego, że telewizji nie było.....?!
A może dla tego, że większość społeczeństwa miała "po równo"....?Dziś, jak który trochę lepiej zarabia, zaraz kupuje mieszkanie na strzeżonym osiedlu i ledwo raczy odpowiedzieć na pozdrowienie......odgradzając się od reszty stalowym ogrodzeniem z ochroniarzem w budce....?!
A może dla tego, że za naszych czasów, wszyscy w szkole nosili jednakowe ubrania i tarczę na rękawie....?! A dziś, w szkole rewia mody co jest przyczyną rozwoju antagonizmów pośród uczni i rozkwitu nie solidarności a zawiści z powodu, że jeden chodzi w Najkach a drugi w chińskich trampkach....?!Nie jestem zwolennikiem urawniłowki ale czasem zastanawiam się, czy aby nie miała ona pewnych zalet.......?!
No i nie od rzeczy będzie wspomnieć, że kościół znał wtedy swoje miejsce.....!
Czy to znaczy, że było lepiej.........chyba nie........ ale bardziej sprawiedliwie na pewno....... :oops:

Też mnie nostalgia dosięgnęła.. Może to jest tak, że sięga każde pokolenie, a to nowe, nie jest bardziej złe, od tego, którym my byliśmy dla naszych dziadków.
Od dawna twierdzę, że to co nas zabije prędzej od globalnej wojny, to cywilizacja. I to co z nią związane..

stary praktyk pisze:
I komu to, - kurwa, - przeszkadzało.....? :(
Poza tym, na co niewielu zwraca uwagę, - stosunek ludzi do siebie był chyba inny.
Częściej sąsiad do sąsiada zaglądał. Kobity popołudniami po podwórkach się złaziły i klachały aż echo niosło. Chłopy po ogródkach w krzakach się na flaszkę składały i w musztardówkach dzieliły łup a jak który był "pod kreską" - i na krzywy ryj się załapał. Może dla tego, że telewizji nie było.....?!
A może dla tego, że większość społeczeństwa miała "po równo"....?Dziś, jak który trochę lepiej zarabia, zaraz kupuje mieszkanie na strzeżonym osiedlu i ledwo raczy odpowiedzieć na pozdrowienie......odgradzając się od reszty stalowym ogrodzeniem z ochroniarzem w budce....?!
A może dla tego, że za naszych czasów, wszyscy w szkole nosili jednakowe ubrania i tarczę na rękawie....?! A dziś, w szkole rewia mody co jest przyczyną rozwoju antagonizmów pośród uczni i rozkwitu nie solidarności a zawiści z powodu, że jeden chodzi w Najkach a drugi w chińskich trampkach....?!Nie jestem zwolennikiem urawniłowki ale czasem zastanawiam się, czy aby nie miała ona pewnych zalet.......?!
No i nie od rzeczy będzie wspomnieć, że kościół znał wtedy swoje miejsce.....!
Czy to znaczy, że było lepiej.........chyba nie........ ale bardziej sprawiedliwie na pewno....... :oops:

Było lepiej Stary.
Kiedyś byli ludzie, bohaterowie literaccy, wynalazcy, naukowcy, kobiety walczące z patriarchatem, o których mówiło się, że wyprzedzają swoją epokę.
Ja nie wyprzedzam, ja za obecną nie nadążam.
I wcale mnie to nie martwi.

Awatar użytkownika

Ale się kurna nostalgicznie w tym wątku zrobiło :roll:
Koniec! Dość wspominania średniowiecza! Czas zacząć się cieszyć z pozytywów współczesności.
I tak na przykład już 21 i 24 grudnia w pociągach Kolei Małopolskich pojawią się duchowni,
którzy będą spowiadać pasażerów :arrow: http://bit.do/eBTfq
O, i to jest dwudziesty pierwszy wiek :D

Awatar użytkownika

A kiedy w ofercie ostatnie namaszczenie?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6595 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658 ... 660  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.