forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 19 wrz 2018, 18:55

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6273 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580 ... 628  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

To, że marynarka wojenna to wiedziałem. Do czego ten akurat służy?
Podwodny czy jaki? Fotkę nazwałem "Gawron" dla hecy.

Awatar użytkownika

Pewnie to coś straży przybrzeżnej jest.

Z " Gawronem" to znana afera.
Gdy do waaaadzy doszła prawica, chcieli Polskę w morską potęgę przerobić ale pojęcia nie mieli jaki to koszt. Kiedyś wypowiadał się tu na ten temat Komandor.
Zamiast przemyśleć, po co nam flota pełnomorska - Bałtyk kajakiem w dwa dni przepłynie ( np. Olek Doba ) - zaczęto budować jednostkę z przeznaczeniem na żeglugę oceaniczną. Chyba mieli zamiar kolonie w Afryce zakładać. Tym czasem nam wystarczy parę nowoczesnych okrętów do ochrony naszych wód terytorialnych Z uwzględnieniem obrony p. lotniczej/rakietowej. A do tego wystarczy parę kutrów rakietowych z nowoczesnym uzbrojeniem. A nawet kilka systemów p. rakietowych.
I tak rozpoczęto budowę oceanicznej jednostki nazwanej "Gawron". Gdy już zwodowano kadłub i policzono koszty, - wyszło cóś pół miliarda...... :shock:
Po zcym okazało się, że to dopiero 25% kosztów. A tu dopiero teraz zaczną sie pieniądze na wyposażenie. No i postawili kadłub pod chmurką i do dziś stoi. Stąd nazwa " najdroższej motorówki świata........!
Znaczy, utopiono pół miliarda w kadłub, - resztę musieli oddać do Torunia i sen o morskiej potędze chuj szczelił. :lol:

To tak w duzym skrócie o Gawronie..........o szczegóły do Komandora........ :roll:

Awatar użytkownika

Pamiętam ten post Komandora..,Zaraz,może po prostu ten stojacy kadłub Ojdyrowi sprezentować,miast gotówki,on już wymysli,jak to spożytkować...

Awatar użytkownika

Obrazek

Obrazek

Stojący na Tamizie w Londynie, pancernik „Belfast” ma kilka kolorów,ale zdecydowanie
są to różne odcienie szarości.

przepraszam za kawałki zdjęć, brakuje środka, ale nie umiem robić w
całości tak wielkiego statku.

Awatar użytkownika

Sprawdź,czy aparat ma opcję zdjęć panoramicznych,wtedy da się go po kawałku zgrabnie obfocić.

Awatar użytkownika

Zritach - mimo, że "kawałek" to i tak widać potęgę. Fajne fotki :D

Wklejam trzeci raz:

Obrazek

Dlatego, bo bardzo mi się podoba ta chatka na kurzej nóżce ;)

Awatar użytkownika

pisze:
To tak w duzym skrócie o Gawronie..........o szczegóły do Komandora........ :roll:

Wywołany do tablicy Komandor wyjaśnia, że:

" To co wkleił Stanax to nie nasz Gawron ale na już na pierwszy rzut oka też patrolowiec na dodatek jeszcze gorzej uzbrojony niż ma być Gawron. Prawdopodobnie dla Norweskiej Straży Wybrzeża. Mają tego wybrzeża trochę i jeszcze pola gazowe to im potrzeba dużo.
Podobne niedawno u nas w Polsce budowali.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Patrolowce_typu_Nornen

http://www.portalmorski.pl/stocznie-sta ... k-v-nornen

Ten trochę inny i pewnie nowszego typu. Jak widać na zdjęciu jeszcze przed wyposażeniem w uzbrojenie i elektronikę. Nawet anten i radarów nie ma.
A jeśli chodzi o Gawrona vel Ślązaka to jakby zaczęli i skończyli i potem wybudowali całą serię to tragedii by nie było. Ale prototyp zawsze jest najdroższy, a jeszcze wieczny prototyp bo co chwila coś zmieniają. budowany dziesięcioleciami to tragedia.

Nie wiem jaki dać przykład by był zrozumiały w miarę...

No dobra. Niech będzie dom. Nie kupujemy standardowego projektu tylko na zamówienie. Zaczynamy budowę, mamy fundamenty, podpiwniczenie i trochę ścian do parapetów parteru, i zostawiamy na kilka lat bo nie mamy kasy, ale płacimy za agencję ochrony, składowanie zamówionych wcześniej elementów konstrukcyjnych, cementu, jakieś wyposażenie wnętrza.
Mija kilka lat, Cement się zbryl, wyposażenie (wanny, kafelki, krany) wyszło z mody i a całość straciła gwarancję a na dodatek wilgoć nam w ściany wlazła. Ale nic to, bo mamy kasę (zona pozwoliła ruszyć) wiec budujemy, tylko że trochę plany zmienione, wiec i tak te zawilgocone ściany może trzeba będzie wyburzyć jest OK. Płacimy za przeróbkę projektu, kupujemy nowy cement, sprzęt no i znowu budujemy ale wolno i z przerwami bo zawsze coś tam ważniejszego, zona to na ciuchy chce, to na nowe cycki i takie tam. Po 10 latach mamy sukces bo zadaszyliśmy i mamy wiechę (wodowanie). No ale znowu decyzja ze to marnowanie kasy bo dom już miliony grube kosztował a zona twierdzi ze córce wesele trzeba zrobić, pojechać do Melezji i w ogóle. Wiec odstawiamy budowę ale pilnować trzeba, wiec agencja ochrony dalej na zleceniu, za magazyn gdzie leży piec, armatura, itd dalej też płacić trzeba. No i jakoś się z tym weseliskiem i innymi uporano i wyszło ze sąsiad kolejny domek zbudował a my nie. Wiec decyzja budujemy. No ale znowu inaczej bo się teraz co innego podoba. Wiec znowu poprawka projektu, burzenie co nie co i przebudowa. Stary piec już nie spełnia wymogów wiec nowy trzeba, no i kafelki nie modne, panele podłogowe również. A i zamówione AGD do zabudowy w kuchni gwarancji już nie ma....

I teraz pytanie: ile będzie kosztował tak budowany dom a ile by kosztował jakby zbudowano go w rok dwa według wstępnych założeń i projektu i po krzyku?

A ile jakby jeszcze powstał we współpracy ze znajomymi jako np pięć, sześc prawie identycznych domków budowanych przez jedną firmę?

I to cala tajemnica najdroższego okrętu nowoczesnej europy.

A jeśli chodzi o powoływanie się na mnie to nigdzie nie pisałem, że Gawron to flota oceaniczna i niepotrzebna. te 1500 2000 ton to obecnie standard dla korwety/patrolowca nawet na Bałtyku. Oceaniczne to by były te planowane do kupienia okręty doki jak Mistral. I to krytykowałem."

No i dla tego skierowałem pytania o szczegóły do Was, - Komandorze.
W końcu po coś Was mamy..........prawda.?!
Ja się na wszystkim znać nie muszę ani nie mam ochoty....... :lol:

Awatar użytkownika

Czarna_Mańko, dziękuję ci i bardzo proszę o jeszcze jedną przysługę - serdecznie podziękuj Komandorowi.

Proszę, napomknij również, że nazwałem tego norweskiego patrololowca "Gawron" dla hecy oraz, że tu gdzie teraz jestem (Florø) jest teraz stocznia remontowa. Pracuje w niej tylko trzydziestu stoczniowców - informacja potwierdzona u lokalsów(sic!). Wcześniej budowano tu tankowce i pracowało kilka tysięcy.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6273 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580 ... 628  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.