forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 19:27

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1519 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149 ... 152  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 gru 2019, 11:38 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
...i Lech,
i Olek,
i Lech II.,
i Bronek,
i...

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 gru 2019, 12:00 
korbaczeska pisze:
Daj spokoj, przeciez to przebieraniec jest.


No właśnie uważam, że Hołownia jako wyjątek przebierańcem nie jest.
On z powodu swoich poglądów jest stygmatyzowany pośród katoli,
jako lewak, zaś pośród lewaków, jako katol. Już pisałem, że nie mam
problemu z Jezusem jako wzorcem, tak jak nie wadzi mi Dekalog.
Mam problem z załganymi przebierańcami w maskach świętoszków.
Patrząc na żałosny garnitur pretendentów do pilnowania żyrandola,
zagłosowałbym zdecydowanie na Hołownię, gdybym oczywiście na
któregoś musiał. I może będzie klęczał, chociaż otwarcie deklarując
rozdział kościoła od państwa, myślę że nie klękałby publicznie jako
prezydent, a jedynie prywatnie i bez obrzydliwej ostentacji Adriana.
Po raz wtóry powtórzę, że prezydent Polaków będzie klękał, tak jak
baran będzie beczał, a stado baranów musi prowadzić baran. Takie
są odwieczne prawa natury, koleżanko Korbo.


Na górę
  
 
Post: 11 gru 2019, 15:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 paź 2014, 16:51
Posty: 4286
Komandor pisze:
...i Lech,
i Olek,
i Lech II.,
i Bronek,
i...



Jednakowoz Adrian tak bardziej nachalnie.
Ale racja.

_________________
Ave Seitan!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 gru 2019, 16:17 
Nawet Jaruzel okazał się być wierzący i finalnie nawet praktykujący.
Tylko dlatego nie klękał, że go gorset uwierał tu i ówdzie i miał zwolnienie.


Na górę
  
 
Post: 03 sty 2020, 9:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 wrz 2014, 20:43
Posty: 6010
Tvpinfo wydaliło, że mamy więcej nowoczesnych czołgów niż Francja i Niemcy razem wzięci. Czuję się bezpiecznie. Niech tylko Putin fiknie, to dostanie takie lanie że hej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sty 2020, 22:59 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
A ja sobie, pozwolicie pogdybam.

Bo mi zarzucają znajomość taktyki na poziomie szeregowca z WOT. I że dwie dywizje z Kaliningradu by nas pozamiatały jakby tylko Putin chciał.

Od razu zaznaczam, że jeśli chodzi o taktykę wojsk lądowych to pewnie są tu lepsi ode mnie.

Otóż faktem jest, że doborowe, pierwszorzutowe, dywizje pancerne FR mają około 200 czołgów. Za taką przykładową dywizje może tu posłużyć 4. Kantemirowska Dywizja Pancerna z 1. Armii Pancernej Gwardii (nowo otworzona w 2009 r) obwodu zachodniego FR.mająca 220 czołgów T-80U (sukcesywnie modernizowane do standardu T-80BW) razem z 2. Tamańską Dywizją Zmotoryzowaną (ok 160 T-72B3) tworzą tzw dywizje nowego typu. Razem z innymi jednostkami w tym 6. Brygadą Pancerną (ok 90 T-72B3) i chyba z automatu przydzieloną 27. Brygadę Zmotoryzowaną i jednostkami wsparcia bojowego - brygady rozpoznawcza, rakietowa, artylerii, OPL oraz dowodzenia stanowi główną silę uderzeniową FR na zachodzie.
Tyle. ze stacjonuje raczej daleko. W obwodzie moskiewskim głównie.

W Obwodzie Kaliningradzkim skład sił lądowych FR to
- 18 Gwardyjska Dywizja Zmechanizowana
- 7 Gwardyjska Brygada Zmechanizowana
analogicznie do składu jednostek 1. A. Panc. Gw.. można przyjąć, ze to (w sumie) ok. 200 czołgów T-72 (ale chyba nie B3 bo te na razie w pełni mają tylko jednostki 1. Armii Pancernej).
Do tego dochodzą siły FB FR w składzie 7. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych i 79. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, wzmocnionych 336 Brygadą piechoty morskiej. Ale są one skadrowane o bardzo niskim kompletowaniu - poniżej 60-50%. a najprawdopodobniej w granicach 30%. Po rozwinięciu też raczej bez czołgów i raczej nie zostały by użyte do działań ofensywnych oprócz piechoty morskiej w ewentualnym desancie. Albo użyte na kierunku pomocniczym wzdłuż mierzei wiślanej i brzegów Zalewu.

Taktyka wojsk lądowych FR nie zmieniła się znacznie od czasów UW i ZSRR. Nadal zakłada jako główną formę walki atak (działania ofensywne). I zakłada co najmniej 4 krotną przewagę nad przeciwnikiem w natarciu. W warunkach forsowania przeszkód terenowych lub umocnionej linii obrony nawet 6-10 i więcej krotnej. Biorąc pod uwagę ciężki teren na kierunku ewentualnego ataku (jeziora, wysoczyzny) gdzie można w pełni wykorzystać czołgów (dlatego zresztą tam nie trzymają dużych jednostek pancernych) można założyć, ze raczej by się skłaniali do 5-6 krotnej przewagi.
Zresztą własnie tym trudnym terenem należy tłumaczyć, że Prusy Wschodnie nie były głównym kierunkiem ofensyw radzieckich w II WŚ. I zostały praktycznie zostawione na później.
Szerokość natarcia pułku/brygady to o ile pamiętam jest ok. 6 km. Batalionu ok 2 km.
Więc dywizja zmechanizowana/ pancerna mogła by nacierać na szerokości ok 15, góra 20 km.
Trochę za mało. Nawet jakby się wdarła głęboko w nasze pozycje to taki zagon byłby bardzo narażony na atak z flanki (od południa od północy chroni Zalew i morze.)
Obrona przed takim natarciem by była raczej prosta. Zatrzymanie lub znaczne spowolnienie nadarcia na kierunku głównym i wyprowadzenie uderzenie na lewą flankę przeciwnika.

W każdym razie na pewno natarcie, już z założenia taktyki rosyjskiej, silami znajdującymi się w Obwodzie kaliningradzkim by było niemożliwe i wymagało by przerzucenia w ten rejon co najmniej kilku dywizji. Może całej 1. Armii pancernej gwardii. A to wraz z mobilizacją, zgrywaniem bojowym, przerzutem (utrudnionym bo wymagało by zgody Białorusi albo transportu morskiego) oraz odpoczynkiem po przerzucie, zgrywaniem z silami w obwodzie kaliningradzkim i rozwinięciem do działań zajęło by trochę czasu i nie pozostało niezauważone. Nawet biorąc pod uwagę rosyjską mentalność co najmniej 1-2 miesięcy (pewnie więcej ale zakładam działanie na urra!!!). Dosyć na przygotowanie swojej obrony. Podobne problemy jak z przerzutem wojsk pojawią się przy ich zaopatrywaniu i uzupełnianiu.
Trochę większe szanse by miała agresja również z terenu Białorusi. Ale to też ryzykowne mając odsłonięta lewą flankę. i to dogodną do wyprowadzenia uderzenia pancernego przez nasze siły. Tę flankę trzeba by też zabezpieczyć. No i Ukrainę. Wielka niewiadoma jak się zachowa. Nie z miłości do nas tylko wykorzystując sytuacje. Osłabienie rosyjskiego wojskowego okręgu zachodniego czyli okolic Dombasu i Krymu. Aż by się prosiło uderzyć i odebrać, a przynajmniej wzmóc tam działania. I nawet jak nic nie zrobi to trzeba to brać pod uwagę.

Ogólnie rzecz biorąc, nawet silami 1. Armii pancernej razem z tymi w Kaliningradzie Rosjanie nie mają szans na uzyskanie wymaganej przez nich minimów 4 krotnej przewagi nad nami uderzając tym kierunku.
To by wymagało użycia minimum 10-12 dywizji pancernych i zmotoryzowanych. Oczywiście teoretycznie możliwe ale mało prawdopodobne.
Całe siły FR obecnie to około 15 dywizji plus samodzielne brygady (ok 16). Ale przecież nie odsłonią nie w innych rejonach za bardzo.
No, zakładając dużą przewagę w powietrzu, pozwalającą na wywalczenie panowania w powietrzu w rejonie działań, zgodził bym się na to, że od biedy 8 dywizji by im starczyło. Ale wcale to by nie oznaczało spacerku a raczej należało by założyć duże straty. Duże jak na obecne czasy. To już nie czasy Wojny Ojczyźnianej gdzie straty idące w setki tysięcy nie robiły wrażenia. Nie czasy początków I. WŚ kiedy szal wojenny ogarniał lud. I późniejszej determinacji i woli walki. Teraz społeczeństwo (nawet rosyjskie)bardziej wrażliwe i opór społeczny może być znaczny, łącznie z ewentualnym upadkiem Putina. Bo wojna nie tylko krew kosztuje ale i kasę. I te wyrzeczenia trzeba być gotowym ponieść.

Reasumując.
Zgadzam się, że przy dużej determinacji Rosji i zaangażowania znacznych sil by nas rozjechali. Zgadzam się nawet, ze Amerykanie (ci tu stacjonujący nawet) nie byli by za bardzo skorzy walczyć (to ryzyko eskalacji a, głowice atomowe Rosji to nie przelewki) ale to by jednak trochę Rosję kosztowało. I kwi i kasy. A także politycznie na niwie międzynarodowej i politycznie i społecznie u siebie.

Bo czasem nie rozumiemy, że tak na prawdę nie zawsze chodzi o to aby wygrać wojnę i zaparkować Leopardy na Palcu Czerwonym w Moskwie, a nawet by się obronić skutecznie nie ale o to by podnieść stawkę wysoko. Tak wysoko, że nawet zwycięstwo przeciwnikowi się przestanie opłacać.

Oczywiście moje kalkulacje i analiza ewentualnego konfliktu jest bardzo pobieżna. Ma wiele wad wynikających z braku wielu danych, a także moich własnych, nie za wysokich kompetencji w tym temacie. Ale nawet jak założyć, ze przeceniłem nasze możliwości a nie doceniłem Rosji dwa razy to i tak atak z rejonu Kaliningradu silami 4-5 dywizji to ryzyko a już dwiema jak to chcą niektórzy mistrzowie dialektyki i do pozamiataniem nas to mrzonka i rojenia.

Tak, tak, Adamie Barycki, jestem pewien, że to czytasz, zwyczajnie pierdolisz pan jak potłuczony pisząc.

Cytuj:
Wydaje mi się, że jaki starszy szeregowy z WOT-u posiada większą wiedzę wojskową od naszego Komandora, ponieważ wie, że jednej rosyjskiej dywizji pancernej z 200-toma czołgami i wsparciem lotnictwa idącej na Warszawę nikt nie zatrzyma, a jakie pozostałe po bożych hufcach resztki posprząta idąca za pierwszą, dywizja zmotoryzowana. Wie również taki szeregowy żołnierz, iż amerykanie będą strzelali do wojska rosyjskiego zupełnie tak samo, jak w 1939-tym roku strzelało wojsko angielskie z francuskim do wojsk niemieckich. A jeszcze, jak Rosjanie zaatakują po godzinie 15-tej, kiedy wojsko polskie opuszcza koszary i udaje się na zasłużony wypoczynek w domowych pieleszach, to przed godzoną 20-tą zajmie Warszawę i wie również szeregowy żołnierz, w odróżnieniu od naszego wysokiej rangi oficera, że nie będzie żadnych mozolnych walk miejskich, bo Rosjanie zajmą jeno dzielnicę z gmachami rządowymi, a zamieszkałą tam ludność cywilną przepędzą z dzielnicy precz kijami, aby się nie pałętała pod nogami.

A na terenie kraju w każde większe zgrupowanie sprzętu wojskowego polecą z morza kaspijskiego rakiety oczyścić to z grubsza, a resztę oczyszczą samoloty i do każdego wojewódzkiego miasta wejdzie po jednym pułku piechoty.

Jest tylko jeden problem, aby tak się stało, musiałby tego chcieć Putin, a sukinsyn nie chce.

_________________
Obrazek


Ostatnio zmieniony 08 sty 2020, 11:02 przez Komandor, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sty 2020, 23:39 
Najsampierw łzy obetrę, bom się spłakał jak norka.

Komandor pisze:
Zgadzam się, że przy dużej determinacji Rosji i zaangażowania znacznych sil by nas rozjechali. (...) ale to by jednak trochę Rosję kosztowało. I kwi i kasy.

Piszecie otóż, jakbyście do '89 w lesie z "wyklętymi" siedzieli, a nie przepijali z Ruskimi "zdarowie" w oficerskim kasynie w Bajtijsku.
Otóż zawsze w Polsce znajdzie się odpowiednio liczna grupa kolaborantów, gotowa ruski mundur oblec i nawet go z dumą obnaszać.
Jedynie w politruków musieli by Ruscy znowu zainwestować.

Cytuj:
A także politycznie na niwie międzynarodowej i politycznie i społecznie u siebie.

Taaaa... Wielce Ruskich kosztowało na tej niwie, gdy sojusznikom i zwycięzcom II wojny zajebali połowę terytorium kraju,
a równie wiele, gdy przytulili sobie Krym. A u siebie, po aneksji Polszy, przybędzie jedynie w dierewniach ikon z tow. św.
Władymirem.

Satyryk z was tow. niepośledni. :lol:


Na górę
  
 
Post: 08 sty 2020, 0:24 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
Ze mnie satyryk a z waści głupek.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2020, 17:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 wrz 2014, 20:43
Posty: 6010
Czyly jesteśmy bezpieczni. I o to mi chodziło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2020, 18:14 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
Czy bezpieczni? Tego nie wiem. Złudne poczucie bezpieczeństwa już nie jednego zgubiło.
To co napisałem to tylko kalkulacje. W oparciu o porównanie sił, analizę terenu, zasady taktyki.
Tak jak napisałem to powinno być na zdrowy rozum. Rosji w tej konkretnej sytuacji biorąc pod uwagę koszty, ryzyko, ewentualne straty, cenę polityczną wewnętrzną i zewnętrzną nie opłaca się.
Ale "nie opłaca się" nie zawsze działa.
Histeria wojenna, rewolucyjna, ostania deska ratunku by się utrzymać u władzy. Rożnie bywa.
I wówczas już ktoś ze stratami liczył się nie będzie. 100 trumien czy 1000, 5000 co za różnica?
No i nawet jak koniec z końców się będą musieli wycofać pod presją własnej opinii publicznej i kosztów (budżetu) jak w Afganistanie np (a to też inne czasy były) to nie wiem czy to taki sukces przy zniszczonej dużej części kraju, zawalonym budżecie (bo i nas wojna kosztuje) gospodarce, i przelanej krwi również kilku tysięcy ludzi i może cywilów bo walka na naszym terytorium by była.

Wojna to wojna. Zawsze po obu stronach są przegrani nawet jak jedna strona wygra.
I powiedzieć matkom, żonom i dzieciom opłakującym synów, mężów i ojców ze byliśmy i jesteśmy bezpieczni to raczej przegięcie.
Każdy, nawet najmniejszy i szybko zażegnany konflikt to niebezpieczeństwo.

_________________
Obrazek


Ostatnio zmieniony 08 sty 2020, 22:28 przez Komandor, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1519 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149 ... 152  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group