forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 29 maja 2020, 14:24

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1455 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136 ... 146  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17 kwie 2019, 20:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 16938
Ale są Helleńczycy. :lol:

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwie 2019, 22:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14786
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
To by musieli Grecy go anektować. :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 1:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 20:59
Posty: 4667
Nie będę się pieklił co do przejścia cieśniną. Nie jestem specjalistą od prawa morskiego, tylko karnego, a to co innego. Wspierałem Komandora w wojnie z Boruchem w sprawie wolności słowa i dalej uważam, że rację miał Komandor, a nie Boruch. Jednak z tym wyszarpywaniem wzajemnym terytorium sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Komandor dość cwanie odnosi się wyłącznie do artykułów prawa morskiego w zakresie przejścia przez cieśninę Kerczeńską. Z punktu widzenia samej litery prawa ma oczywiście rację. W.g prawa RF naruszyła traktaty. Tylko w tej całej awanturze ja wspomniałem o casusie prawnym innych cieśnin będących wodami terytorialnymi Turcji, a to zmienia nieco sytuację bo jak uczenie wyłożył już nam tu Komandor przejście przez wody stricte terytorialne to nie to samo co wspólne lub międzynarodowe. Turcja może zamknąć cieśniny dla każdego kto jej się nie spodoba, o okrętach wojennych w ogóle nie ma co mówić bo ci muszą grzecznie prosić o przyzwoleństwo. I tak; Turcja np. uzna Ukrainę za państwo niebezpieczne i zakaże w ogóle przechodzenia przez cieśniny. Może? Może! Bo to jej wody wewnętrzne. Zechcą USA czy Brytole wejść na Morze Czarne? A wała! Mogą zawrócić każdy statek który będzie szedł do portów ukraińskich. Mogą? Mogą! I tak odetną Ukrainę od od dróg morskich. Niech sobie pływają w koło Macieju pomiędzy Mariupolem, a Odessą. Tylko po co? Może uczynić Turcja wspólnie z Rosją Morze Czarne Mare Nostrum? Może, i tyle. Bardzo, bardzo niebezpieczne jest wyrywanie po chamsku czyjegoś terytorium. Tak jak uczyniono to z Kosowem i Serbią. Rosja osłabiona w okresie smuty Jelcynowskiej mogła co najwyżej nieśmiało zaprotestować. Do dzisiaj Serbowie mają żal do RF. Rosja zawsze była tradycyjnie sojusznikiem Serbii. Serbia poczuła się zdradzona. Zresztą przez wszystkich. Niektórym zresztą ciągle mało. Ostatnio pani prezydent Chorwacji (wzbudzająca zachwyty naszych wyleniałych lwów salonowych na Ślicznotkach swoim sexapealem) ogłosiła, że należy Wojwodinę wyrwać z łap Serbii i uczynić niepodległą. Nowe państwo na Bałkanach?! Ci naziści z Chorwacji to mają tupet.
O wojnie z Serbią o Kosowo już tu pisałem i Komandor nawet uznał moje racje bez żadnych paragrafów. Boruch święcie i z zapałem broniący integralności Ukrainy nawet nie miaukną w sprawie integralności terytorium Serbii. Tak to jest z podwójnymi standardami i podwójną moralnością.
Rosja jest be bo odzyskała część swego terytorium bez rozlewu krwi, praktycznie rękami mieszkańców Krymu, którzy w.g Borucha gówno mają do powiedzenia. USA i cała pozostała banda, którzy bombardowali Serbię są cacy bo zaprowadzili "demokrację" w Kosowie. Demokracja w Kosowie. To są jaja. Tak jak "demokratyczne bombardowania".
Tego się nie zauważa bo niewygodne. Podwójne standardy, podwójna moralność.
Kilku bandytów rozpirzyło Libię. Szło o zasoby libijskiej ropy, i zasoby libijskiej wody pod Saharą, a także o umorzenie długu który zaciągną Sarkozy u Kadafiego na kampanię wyborczą. Jak najlepiej umorzyć długi? Przez zamordowanie wierzyciela. Tak przy okazji. Może ktoś z tych znawców prawa podpowie kto ukradł zapasy libijskiego złota?!
Rozpirzono Irak z czym do dzisiaj są poważne problemy Tam było dwóch gangsterów i wioskowy głupek na dokładkę.
Próba rozpirzenia Syrii się nie powiodła bo RF wreszcie ruszyła dupę i przy współudziale Iranu i Turcji powstrzymała zapędy siewców demokracji. Przecież Assad jest zły, to prawie taki potwór jak Saddam Hussein. No, nie wyszło. Forumowe trolle (to nie do Komandora) kreują Putina na kolejnego Stalina bis który choczet' wsio zachwatcziwat'. Szczególnie tę nieszczęsną Ukrainę która koniecznie chce być taka demokratyczna. Kreując kult najgorszych bandytów i wpisując złodziejstwo do konstytucji.
Eh,wy!

_________________
Ceterum censeo Ukrainem esse Delendam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 13:29 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 2879
Zgadzam się z większością co napisane, poza dwiema rzeczami. Oderwanie cześć terytorium innego państwa (tak skomplikowana sprawa) zawsze, bez względu czyjej ono było inspiracji i przy czyim poparciu (bez obopólnej umowy) powinno spotkać się z dezaprobatą i sprzeciwem - szczególnie Polaków. Bo historie mamy taką jaką mamy, najsilniejsi nie jesteśmy i znaczenia też za wielkiego nie mamy, a i sąsiadów (przynajmniej dwóch) mamy silniejszych i ekonomicznie i militarnie. Popieranie takich secesji i aneksji nie leży w naszym strategicznym i geopolitycznym interesie.
Putin i Rosjanie mają dbać o interes Rosji. I można ich za bezwzględność, konsekwentność a nawet pewną mądrość w tym zakresie podziwiać. Ale my mamy dbać o interes Polski a nie Rosji. I w naszym narodowym interesie leży, że gwałtu zadał. Nawet jak naszemu, jakby to rzecz, niezbyt przyjaznemu krajowi.
Po co dobre dla Rosji nie konieczne dobre dla nas. I na tym polega mądrość narodu i jego polityków. Churchill wróg rewolucji i komunizmu nr 1. swego czasu jak leżało to w interesie GB to wielkiego przyjaciela grał. O zaborze części ziem Polski i całej Litwy. Estonii, Łotwy nawet nie pisnął - bo wiedział, że to tworzenie przedpola. A poza tym osłabiało Rzeszę. Katyń też do spółki z komunistami ukrywali i to jeszcze przez lata po wojnie. Itd. I to jest właśnie racjonalne myślenie. Głową a nie serduszkiem.
Reasumując, można rozumieć rację Putina i Rosjan oraz krymian, a nawet po cichu emocjonalnie je podzielać, ale rozsądek nakazuje być przeciw. Tym bardziej ze Ukraina słaba. Co innego jakby w silę urosła, ekonomicznie i militarnie. I jeszcze głowy by zaczęli podnosić na nas złym wzrokiem patrzeć, A to w tedy w naszym interesie leży zadyma w Donbasie. niech się tłuką. Może sam bym im w tym pomógł by zaczęli? :roll:


Co do Dardaneli I Turcji to sytuacja jest identyczna jak w przypadku innych cieśnin tranzytowych. Trochę słabsza niż tej Kerczeńskiej ale identyczna jak. np Cieśnin Duńskich i też Turcy nie mogą sobie sobie wszystkiego od tak. A już na pewno wybiórczo w zależności od bandery zezwalać na przepływ. Te same przepisy co już przytaczałem o tym mówią.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 13:52 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 2879
Wielki Wezyr pisze:
Na Helu brak jest Szwedów.


Takiś pewien?

Cytuj:
Hel (Hella, Hlle) – w mitologii nordyckiej władczyni krainy zmarłych śmiercią naturalną – Helheimu (niekiedy utożsamianej z piekłem), personifikacja śmierci, córka boga imieniem Loki i przerażającej olbrzymki Angrbody. Jej braćmi byli wilk Fenrir i wąż Jormungand. Hel według mitów uległa jedynie częściowemu rozkładowi - zachowała twarz i ciało żywej kobiety, natomiast jej nogi były szkieletem. Hel bywa też przedstawiana jako osoba, której połowa ciała była ludzkiego koloru, druga przerażała trupią zgniłogranatową barwą. Siedzibą Hel jest Niflheim, skąd rządzi duszami zmarłych. Na środku stał stół "głód", na nim spoczywał nóż "łaknienie", a wokół krzątały się sługi "leniuch" i "spóźnialska". Zasiadała na tronie zwanym "Łożem chorych". Była boginią bezlitosną – odmówiła uwolnienia ze swego królestwa zabitego na skutek intrygi Lokiego boga Baldura, mimo że jego brat Hermod osobiście udał się do piekieł, aby ją o to prosić. Hel miała kochanka, boga zimy Ulla, który spędzał z nią kilka miesięcy w roku. Gdy nadejdzie Ragnarok, dusze jej poddanych wyruszą do walki przeciw bogom.


Kaszubi Hel bardziej właśnie jak Hella wymawiają.

Ale nie tylko bogini bo u półwysep to hel po skandynawsku...

Cytuj:
Czy nazwy np Półwysep Półwysepski albo Błockie Błota nie są zabawne? A przecież ich używamy na codzień i nie wywołują nawet uśmiechu. No bo każdy człon ich nazwy jest podawany w innym języku. To już nie w Danii, a w Polsce, na kaszubskiej Nordzie. Półwysep Półwysepski to oczywiście Półwysep Helski (czyli bardziej oficjalnie Mierzeja Helska), którego nazwa pochodzi od leżącego na nim miasta Hel. Tyle, że miasto swą nazwę otrzymało od półwyspu. Pochodzenie nazwy półwyspu próbowano wyjaśniać na najróżniejsze sposoby, wiążąc a to z przewiewnymi miejscami, gdzie miałby „hylać” wiatr, a to z królestwem podziemi nordyckiej bogini Hel. Nie mając pewności co do genezy, wypadałoby przyjąć najprostszą interpretację: tak, nazwa Hel jest najwyraźniej pochodzenia skandynawskiego i oznacza ona wąski pas lądu w morzu, odchodzący od większej całości (dzisiejsze duńskie hale oznacza zarówno ogon zwierzęcia jak i mierzeję) (Ordbog over det danske Sprog, ODS I.Hale 2.5.). Wśród wikingów byli wprawdzie islandzcy poeci, ale duńscy żeglarze trzymali się ziemi i nadane przez nich nazwy były proste i odzwierciedlały rzeczywistość. Najstarsza nazwa półwyspu, w identycznym brzmieniu jak dziś, została zapisana w norweskiej kronice Historia wyprawy Duńczyków do Jerozolimy, stworzonej wkrótce po 1193 roku.
[...]

Przylądek Rozewie (niem. Rixhøft), z którego materiał posłużył powstaniu Mierzei Helskiej, nazwę ma zapewne też skandynawską. Wiązałbym ją z duńskim røse - usypisko kamieni, też podwodne (ODS I.Røse). Drugi człon nazwy, -høft, to duńskie hoved – głowa, ale też i wystający w morze przylądek (ODS Hoved 9.6.). Ten sam człon występuje w nazwie Oksywia, o którym już było wcześniej. Nie potrzeba chyba wyjaśniać, dlaczego dla wikingów wiedza o istnieniu głazów podwodnych czy ich usypiska przy brzegu była tak istotna w żegludze, że od nich nazwali też i przylądek.
[...]
Jastarnia to zniekształcone Osternäs (tak zapisana została przez Krzyżaków najstarsza znana nazwa miasta w 1378 r.), co po duńsku oznacza wschodni cypel (ODS IV.øster, Næs).

Spotykana kaszubska nazwa Zatoki Puckiej Wik może być oskarżana o pochodzenie od niemieckiego Putziger Wiek, ale vig to po duńsku właśnie nieduża zatoka (tu w odróżnieniu od dużej Zatoki Gdańskiej, która po duńsku zwana by była bugt) (ODS I.Vig). Na południowym wybrzeżu Bałtyku jest wiele osad, położonych niegdyś nad małymi zatokami morskimi, których nazwy pochodzą od vig, np Wicko, nazwa wik stała się nawet synonimem osady handlowej (w zacisznych zatokach dobijali wikingowie, by prowadzić handel). A że nazwa pochodzi ze Skandynawii świadczy m.in. to, że tam jest też najbardziej popularna i chyba nie występuje na terenach, gdzie wikingowie nie docierali.

[...]

Historycznie głównym ośrodkiem nad Zatoką Pucką jest sam Puck. Nazwa miasta pochodzić ma od nazwy rzeki Płutnicy, a tej nazwa z kolei, jak chcą niektórzy badacze, jest ponoć bagienną metaforą cuchnących, kobiecych narządów płciowych. Proponuję coś bardziej higienicznego, a i mniej seksistowskiego: duńskie pyt, od pranordyckiego *puttia-, od którego pochodzą wyrazy oznaczające miejsce zbierającej się wody, bagienka, studnie (niekopane, gromadzące wodę powierzchniową, Niels Åge Nielsen Dansk etymologisk ordbog, I.Pyt, ODS I.Pyt). Cechą charakterystyczną okolicy są Puckie Błota, położone pomiędzy Kępą Swarzewską a Wysoczyzną Żarnowiecką. Zebrane w nich wody stanowią źródła m.in. rzeki Płutnicy. Najwyraźniej nordycka nazwa Pucka i rzeki Płutnicy odnosi się do tych błot.


No dobra nie truję, kto chce więcej niech poczyta sam.

https://sites.google.com/site/wikingowi ... nska-norda

Faktem, jest, że wielu Kaszubów "morskich" się za potomków wikingów uważa. A przynajmniej do związków z nimi się przyznaje.

A i pewnie do Szwecji czy Danii wrócić by chcieli jakby pojawiła się realna możliwość. Bo jednak by chyba lepiej mieli :P

PS. Proszę zauważyć, że na początku krymianie tak dzisiaj mocno czujący się Rosjanami nie mieli za wiele przeciwko Ukrainie. Bo Ukraina już w ZSRR była bogatsza od ziem za miedzą a jak za Jelcyna Rosja jeszcze podupadła to Ukraina była eldorado prawie.
Bo często tak już jest, że ojczyzna tam gdzie chleb łatwiejszy.

PPS. Trochę żartobliwie a trochę serio to było.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 14:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14786
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
Na Helu są tacy sami Szwedzi, jak Niemcy w Koszalinie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 14:40 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 2879
Może i tak ale jakby tak była szansa, i Niemcy obywatelstwo z marszu dawali, swoje pensje, emerytury i inne dogodności to byś się zdziwił ilu Twoich sąsiadów Niemcami się nagle by poczuło. :D

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 14:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14786
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
Ja też. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 14:56 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 14:18
Posty: 4670
Lokalizacja: 5800 od domu
Na całe polskie forum jedyny Polak to wezyr potkrakoski, a reszta jak nie gestapofcy to kacapy, albo inne jewreje, tfu bladź.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 14:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 16938
Czyli nie ma prawdziwych Polaków? :lol:

No może poza Świniakiem, który jest ideowym PiSowco - narodowcem. :lol:

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1455 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136 ... 146  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group