forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 7:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7427 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616 ... 743  Następna
Autor Wiadomość
Post: 31 mar 2018, 18:12 
Olo, kurwasz jego mać. Dzie w szkode leziesz?
:lol:


Na górę
  
 
Post: 31 mar 2018, 21:52 
Parafon pisze:
AGAFIA pisze:
Tak czy inaczej, Parafon pykł i znikł.

A dzie tam - jam Ci chyży ino jajcy do malowania musiałem przygotować :lol:


O widzisz, ja też nie że religijna specjalnie, ale tradycję chcę podtrzymywać. Moje dzieci już nie znają pewnych obyczajów, tak jak ja. Pamiętam, że u nas jak szło się ze święconką, a potem z koszyczkiem wracało do domu, trzeba było krzyknąć gromkim głosem formułkę

''święcone do domu, złe duchy z domu''.

Starsi wtedy odpowiadali

''Pan JEZUS zmartwychwstał , na wieki powstał'' ,
Bzdura, zabobon, ale wklepana w naszą tutejszaą tradycję. Babcia z 10 lat się ze mną o to kłóciła.
Nadto, był jeszcze jeden zwyczaj, mianowicie, w Wielką Sobotę trzeba było wyjść z chałupy przed wschodem słońca i opłukać się w jakieś rzece, strumieniu. Jak już się opłukałeś, to z brałeś bazie z palemki wielkanocnej, wczesniej rzecz jasna poświęconej i montowałeś z nich krzyżyk, i wsadzałeś na własne pole.. To miało zapewnić urodzaj i szczęście dla rodzinki..

Tu, na naszych polach jeszcze się takie znajdzie, choć to już przeżytek. Gdzieś mam nawet fotkę sprzed kilku dni, ale znależć coś nie mogę..I nie, to nie jest tak, jak Pan Maułpa pisze, że durni katolicy czy tam Żydki( w skrócie) narzucają nam obrządki, to katolicy, przejęli tradycje, obyczaje i porobili z nich święta.


Na górę
  
 
Post: 31 mar 2018, 23:18 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
........I nie, to nie jest tak, jak Pan Maułpa pisze, że durni katolicy czy tam Żydki( w skrócie) narzucają nam obrządki, to katolicy, przejęli tradycje, obyczaje i porobili z nich święta.........."

Otóż muszę tym razem zgodzić się z Małpoludem a nie z Tobą.
Chodzi o to, że właśnie to "katolicy" - w tym przypadku chodzi o instytucję kościoła katolickiego a nie
społeczność tego kościoła, - po sprowadzeniu do Polski swoich przedstawicieli, zaczęli przejmować rodzime obrządki oraz tradycję, - przekręcając ją i dostosowując do swoich potrzeb - nierzadko stosując przymus psychiczny - częściej fizyczny.
Np. za nieprzestrzeganie postu wybijano klientowi zęby........w imię miłosierdzia bożego rzecz jasna.
Nie dziwota więc, że po setkach lat panoszenia się tej religii - lemingi, w obawie o życie i zdrowie, - przyjeli część nowej wiary którą w między czasie każdy na swój sposób nieco modernizował.
I jesli za bardzo nie odbiegał od narzuconego kierunku - zbytnio prześladowanym nie był. Byle nie
wprowadzało to zamieszania w całokształt i nie zagrażało władzy..........stąd mogłaś sobie te bazie zbierać byle układać je w "krzyżyki" ........... :shock:

:lol: :lol: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2018, 5:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2016, 9:00
Posty: 2527
AGAFIA pisze:
''święcone do domu, złe duchy z domu''.


W Lubelskiem mamy taki zwyczaj ludowy, wielkanocny, że jak się rano wyjdzie za chałupę, to się leje trzymając dłonie splecione na karku, ścicha popierdując.
Przy czym wzrok i strugę moczu kierujemy w tym samym kierunku, to ważne.
Wtenczas, urwawszy strugę i wytrzepawszy akuratnie kalmara, wracamy do domu i już tam ani jednego ducha, kuwa, nie ma. :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2018, 7:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 wrz 2014, 1:12
Posty: 6422
Lokalizacja: Mokolodi - Okavango
stary praktyk pisze:
[...] przyjeli część nowej wiary którą w między czasie każdy na swój sposób nieco modernizował.
Tak, ostatnio coś takiego czytałem... Papa Franciszek o tym, że piekło nie istnieje, a prymas polski (Polak zdaje mi się, że ma tak na nazwisko) pierdolił coś o diabłach harcujących pośród aborcjonistek. Czy nie mogliby jakoś się dogadać i ustalić jedną wersję? Przecież to zakrawa już na kabaret a nie na religie dla milionów.

_________________
Kobieta mnie bije - nigdy nie należy wierzyć informacjom niezdementowanym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2018, 7:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 17117
Wiadomo nie od dziś, że różne tzw pogańskie święta zostały przejęte przez kościół i zamienione na katolickie. Dziś często nie mamy świadomości, że pewne nasze detale świąteczne posiadają tzw pogańską przeszłośći, np to co opisała powyżej Agafia - płukanie się w rzece, albo bazie z palemki wielkanocnej posadzone w polu.

Nic mi do obchodzenia świąt przez innych. Szanuję wolę wszystkich. Ja sam trochę bardziej uroczyście niż zwykle zjem śniadanie złożone z tradycyjnych potraw. A poza tym to jest to kolejna niedziela. Może ktoś odwiedzi? Choć wolę gości zapowiedzianych niż takich co to wpadają nagle i z rozbrajającym uśmiechem pytają "cieszysz się!". Wtedy ja pod nosem mruczę "teeee".

ps.

Zawsze mnie obtrząsa z jakim to brakiem zażenowania przychodzi niektórym ludziom używanie wyrażenia "poganin, poganie". Nie odkryję chyba tajemnicy, że jest to pogardliwe wobec innych. Sam staram się nie używać tego określenia. Że niby co my jesteśmy lepsi od innych?

Tak to wtrącam bo przy okazji świąt często to wyrażenie pada - w mediach oraz przy naszych stołach, bo jeżeli mamy już tą swoją chrześcijańską tradycję to trza nam pamiętać, że składa się na nią kultura dawnego Słowianina, co z dzidą chadzał na tura ;) .

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2018, 8:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 21:29
Posty: 3960
Lokalizacja: 5 księżyc Saturna
A ja panie Boruchu mogłam dłużej pospać i teraz pijąc kawę patrzę przez okno - pada deszcz.
Bóg zmartwychwstały moknie ledwo okryty całunem a ludzie świętują dzieląc się jajkiem.
Ale czy myślisz, że w taką pogodę wyczarował sobie cieplejsze ubranie i parasol czy raczej tradycyjnie na pół goło?
I patrz pan przed śmiercią postawił kolegom kolację a teraz, w dniu tak doniosłym znika po angielsku sam nie świętując powrotu do żywych.
Zakręcony z niego gość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2018, 8:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:00
Posty: 3964
[img] Siema pijaki ja se własnie polałem
rano wruciłem od curki
zapusciłem se sabatona i wlala
na zdrowie[/img]
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2018, 10:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 wrz 2014, 20:43
Posty: 6010
Huj taki pijany, że nie potrafi lodu do szklanki włożyć. Ale żeby curka pozwoliła ochlaptusowi tak u siebie popić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2018, 10:57 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
A co się będzie z pijanicą użerała!
Jeszcze wydziedziczy i po co to...... :oops:
A tak, - naćpa się i być może wcześniej majątek we właściwe ręce wpadnie.........trza myśleć..... :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7427 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616 ... 743  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group