forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 16 kwie 2024, 12:29

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13945 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307 ... 1395  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29 lip 2020, 19:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 wrz 2014, 23:08
Posty: 3530
Lokalizacja: z tamtąd
coś się mi wydawa iż trzeba by do lasu iść

ale to zaraz jak sobie to zrobię. Dziadki, uważajta tylko bo na sam widok wam chorysterol skoczy

https://www.youtube.com/watch?v=8o7E3ioJ9Ek

_________________
Lubię ludzi tak, jak herbatę.
W torbie i w gorącej wodzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2020, 20:32 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Od czego? Od masła?
Od margaryny to tak.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2020, 16:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 wrz 2014, 23:08
Posty: 3530
Lokalizacja: z tamtąd
o dwa przepisy anty chorosterolowe. dla starzyków, a drugi dla Komandoru specjalnie, bo na baliach śleć to podstawa wyżywienia podobno ;P

https://www.youtube.com/watch?v=ZZMKxupKssU

https://www.youtube.com/watch?v=wZtpb2tHFIw

_________________
Lubię ludzi tak, jak herbatę.
W torbie i w gorącej wodzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2020, 17:14 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
tłusty śledź dobry jest. I od dawna w occie jabłkowym wymaczam, i winie białym. Tylko nie tak długo, bo śledź musi być słony a nie mdły. Tylko tyle by lekko octem przeszły.

I u nas oprócz matiasów, które matiasami nie są tak naprawdę (Stary Praktyk wyjaśni) można też kupić stare dobre śledzie korzenne jak za PRL bywało jeszcze.
I to jest dopiero śledź. Ten aromat i smak.

A Wam polecam, pod zagrychę świetne, koreczki Helskie. Już też nie to samo co kiedyś ale jeszcze dobre, lepsze od ANCHOIS (anchovies) na zachodnich wzorowanych.
https://www.kmdelikatesy.pl/node/21954

Co do żarcia na baliach to raczej ostro mięsne jest. I w porównaniu z lądem obfite i smaczniejsze. Przynajmniej za moich czasów (a bylem też zającach w służbie zasadniczej). Stawka żywieniowa morska, szczególnie dodatkiem, morskim na wyjście w morze jest znacznie lepsze od lądowej.

Więc to antycholesterolowe z też wtranżolić mogę.

Dziękuję za pamieć, Arend. :D

PS. Przepis na śledzie korzenne. Ale te z beczki długo wyleżane lepsze. Tu już z olejem.

https://www.poezja-smaku.pl/sledzie-korzenne/

_________________
Obrazek


Ostatnio zmieniony 03 sie 2020, 18:01 przez Komandor, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2020, 17:45 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
No zgadza się, koreczki helskie są pyszne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2020, 20:35 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
No! - to mnie mój kolega "ubrał" ładnie zwalając na mnie problem z wyjaśnieniem pojęcia "matjas".
Jeśli mam być szczery, po raz pierwszy to określenie usłyszałem z ust mojej lepszej połowy jakieś 10 lat po zakończeniu pływania.
Owszem, usiłowałem przez jakiś czas dojść o co z tym "matjasem" chodzi ale do dziś mi się nie udało. Podejrzewam, - w szkole nigdy nie padło takie określenie śledzia, - że to jakiś termin handlowy wymyślony przez cwaniaków, by podnieść cenę za tę rybę. Owszem, przez jakiś czas, poławiając na Rynnie Norweskiej, - sortowaliśmy śledzia dla Norwegów i do beczek dodawano jakieś zioła ale to określano jako śledź korzenny i do kraju go nie dostarczano. Ten dla Norwegów musiał mieć powyżej 45cm i oprócz solenia, dodawano wspomniane zielsko.Nie mniej nikt na to nie mówił "matjas".....! Tyle z mojej strony.

p.s
Dzisiaj z podziwem obserwuję nazwy ryb występujące w handlu. Połowa z tych nazw jest mi nie znana. Za to sporo wesołości wzbudza u mnie "łosoś norweski"......która to ryba pochodzi z hodowli w których jest karmiona mączką rybną i diabli wiedzą czym jeszcze i z prawdziwym łososiem ma tyle wspólnego co ja z chińskim cesarstwem. :shock:
No i aby był komplet, należy jeszcze wspomnieć o Pandze........ale o tej rybie lepiej nie wspominać przed nocą......znaczy nie tyle o samej rybie co sposobach jej hodowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2020, 20:52 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
Zanim się dowiedziałam o sposobach hodowli pangi, to chętnie jadłam, bo dobra była i niedroga, podobnie jak bardzo mi smakowała ryba maślana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2020, 21:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 wrz 2014, 23:08
Posty: 3530
Lokalizacja: z tamtąd
lubię koreczki helskie, i smakują mi bardziej od ąszua. Matiasy też lubię. w sosiwie śmietanowym takie. albo cebulwie i oleju

a ryby co mi smakują najbardziej to filety

_________________
Lubię ludzi tak, jak herbatę.
W torbie i w gorącej wodzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2020, 22:02 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
@ Stary Praktyk i nie tylko.

Matias to śledź dziewiczy. przed pierwszym tarłem. Lekko solony, prawie surowy.
Można poznać po różowiutkim mięsie.
Nie można go długo trzymać. Ani w sklepie ani w domu. Trzeba zjeść ciągu kilku dni po zakupie. Tak przynajmniej mi tłumaczono.

Jadłem tylko raz. W Belgii na świecie ich Navy. Chyba na holenderskim niszczycielu min. Na kaca nam zapodał po jakimś bankiecie. Bo niby leczy - coś jak u nas maślanka. Nic specjalnego. Fakt, delikatne, tłuste ale jak dla mnie za mdłe (mało słone bo taki dziwny pikantny smak mają) i za delikatne. Z tym, ze może na kaca takimi się wydały ?. Nasze korzenne z beczki (takie jak dla Norwegów robiliście tylko pewnie z innym zestawem przypraw) duuuuuużo lepsze.

PS. To co lubisz jako matiasy to nie matiasy . Patrz wyżej. To zwykły stary dobry śledź po kilku orgietkach robiony ala matias. Ale dobry.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2020, 22:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 wrz 2014, 23:08
Posty: 3530
Lokalizacja: z tamtąd
no to jeszcze choregosterolu, po tym śledziu

https://www.youtube.com/watch?v=FJt_arITVTQ

_________________
Lubię ludzi tak, jak herbatę.
W torbie i w gorącej wodzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13945 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307 ... 1395  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group