forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 26 kwie 2024, 9:57

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13945 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818 ... 1395  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27 wrz 2017, 18:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 17117
Niestety nie na moja wątrobem i żołądek oraz ukłat kronżenia. Ale zrób Pan zezdjęciój i wrzuć chociaż popatrzem.

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2017, 20:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:33
Posty: 9999
Arend pisze:
Robił ktoś wojskową słoninę? Znalazłem w odmętach sieci taki przepis i się zastanawiam

Cytuj:
Przeprowadziłem wczoraj próbę z produkcją słoninki wojskowej.
Efekt końcowy b.dobry, choć tutaj każdy musi popracować nad dodatkami.
W związku z tym, iż zakupiona wcześniej PN dot. słoniny konserwowej specjalnej nic nie mówi o technologii produkcji ani składnikach - eksperymentowałem.
Nabyłem słoninkę (ok. 1 kg) w płatach o grubości od 1 do 1,5 cm., które to płaty dokroiłem do wysokości słoika 0,75 l .
Teraz czas na dodatki.
Pamiętałem, że była tam cebulka, czosnek i pieprz.
Małą cebulę przepuściłem przez maszynkę o oczkach 3 mm. Aby całą usunąć z maszynki zmieliłem kawałek słoninki. Do tej mieszanki dodałem zmiażdżony ząbek czosnku, sól (ok. łyżeczki) pieprz i troszkę majeranku (myślę, że odrobina kolendry nie zaszkodzi). Wszystko wymieszałem i posmarowałem miksturą rozłożone płaty słoniny. Następnie bardzo ściśle zwinąłem je w rulon, tak aby lewo mieścił się do słoika. Przy wpychaniu pomogłem sobie pałką drewnianą. Jeśli zostają puste przestrzenie w słoiku, można je wypełnić kawałkami słoniny jaka została z formowania „rolady”
Po „nabiciu” słoika i wyrównaniu zawartości, na wierzch sypnąłem szczyptę soli. Słoik zakręciłem i pasteryzowałem przez 3,5 godz. w temp. 100 st.C. Wystawiłem na balkonik i po 4 godz. - próba.
Smak super.
Wnioski: pieprz czarny powinienem zastąpić białym, gdyż jest widoczny na tle różowiutkiej słoninki. Cebuli można dodać troszkę mniej, choć to będzie można ocenić dopiero za jakiś czas, aż wszystko w słoiku się smakowo ustabilizuje.
Jestem przekonany, że „oni” dodają tylko sól, zaś przyprawy to ekstrakty przypraw naturalnych, nie zmieniające kolorystyki wyrobu.


Kiedyś robiłem ale bez cebuli jest zbyt "intensywna" słoninka powinna być raczej delikatna
Najlepsza jest moim zdaniem gdy narta solą i czosnkiem poleży w mielonej papryce a później do dymu
PS
Bez papryki też dobra, wędzona.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2017, 20:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 14:18
Posty: 4718
Lokalizacja: 5800 od domu
Jutro, jak Ciocia Lena wstanie ja Wam napiszę jak się robi sało solone.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2017, 20:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:33
Posty: 9999
Pan Arend wspomniał o wojskowej, ja pamiętam taką w wysokich puszkach o przekroju prostokątnym, faktycznie była super, a co do smaku, był zapewne pochodną produkcji w autoklawie stąd dokładne powtórzenie smaku może być niemożliwe. Mnie się nie udało.

Ciekawe czy w Rosji też taka była.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2017, 21:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:57
Posty: 6151
Arend pisze:
Robił ktoś wojskową słoninę? Znalazłem w odmętach sieci taki przepis i się zastanawiam


Jak czytasz w języku rosyjskim to tu jest kilka przepisów.

:arrow: http://suseky.com/cat/salo/


Obrazek

Obrazek

Itd...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2017, 22:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 wrz 2014, 23:08
Posty: 3534
Lokalizacja: z tamtąd
Czytam
dzięki

_________________
Lubię ludzi tak, jak herbatę.
W torbie i w gorącej wodzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2017, 10:14 
W Krasnodarze zatrzymano "małżeństwo kanibali". Aresztowana para może odpowiada za śmierć nawet 30 osób. Ale najbardziej wstrząsające są szczegóły ich działalności. W mieszkaniu znaleziono 8 worków szczątków, setki zdjęć potraw z ludzi oraz przepis kulinarny na "ludzką głowę w pomarańczach"

Brzmi kusząco :D

https://wiadomosci.wp.pl/kanibale-z-ros ... wiadomosci


Na górę
  
 
Post: 28 wrz 2017, 10:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 14:18
Posty: 4718
Lokalizacja: 5800 od domu
Ja bym jeszcze zrozumiał jeśli by na Syberii, ale w Krasnodarze?
Tam kij od szczotki w ziemię wetkniesz i przyczepa czegoś wyrośnie.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2017, 11:02 
Silwuple:


Słonina wojskowa- szyfr 617
wiadomość nr 21816
Autor: Stanisław Pawluk
Data: 16-07-16 15:56
Załącznik: slonina-net.gif (143k)

Kto poznał smak życia poligonowego albo życie w tzw. zadaniach terenowych ten zapewne z nostalgią wspomina smak wojskowej "małpy" (szyfr 407 czy "Słoniny świeżej szyfr 617" w puszkach. Pod te smakołyki niejedna buteleczka opustoszała.

Po wielu wielu latach powróciłem do smaków z okresu, kiedy każda receptura konserwy produkowanej w zakładach przetwórstwa mięsnego musiała spełniać bardzo szczegółowe warunki produkcji i receptur. Były one opisane normami Centrali Przemysłu Mięsnego i ostro egzekwowane. Ich przewaga nad dzisiejszymi to fakt, iż jedyną substancją chemiczną stosowaną w tych recepturach to sól i saletra (tam, gdzie wymagane było peklowanie)

Dziś dawna receptura, którą stosuję dla robienia słoniny wojskowej w puszkach:

Surowiec:
Słonina wieprzowa bez skóry 1 kg
Skórki wieprzowe (kilka gram)

Przyprawy:
Sól warzona - 20 gram

Wskazane, aby słonina nie miała przeplotów mięsnych i błon. Najlepiej jeśli składa się z jednego kawałka wówczas odpada stosowanie skórek ze słoniny jako spoiwa.

Ponieważ robię słoninę w puszkach 300 gramowych (w wojsku było to 3,750 kg - takie wielkie puchy) a zakupienie słoniny wystarczająco grubej jest kłopotliwe masę składam z kilku plastrów.
Płat słoniny rozkładam na desce do krojenia i obciętą puszką wycinam kółka właśnie o średnicy puszki. W takim przypadku nie powstają szczeliny, które należało by wypełnić ugotowanymi w niewielkiej ilości i zmielonymi na sicie 2 mm skórkami. (Jeśli stosujemy skórki jako uszczelniacza to należy je nie gotować a raczej parzyć w temp. ok. 72 stopni C do miękkości. Po wystudzeniu skórki mielimy i ponownie łączymy z otrzymanym wywarem. Aby zachować spoistość wywar uzyskujemy w ilości jaka powstanie po zalaniu skórek aby jedynie były zanurzone a nie przykryte wodą).

Słoninę solimy z obu stron a następnie układamy w puszkach w taki sposób aby do góry dolnej części puszki pozostało około 3 mm wolnej przestrzeni.

Puszki zamykamy na ręcznej zamykarce lub na pokazanej w jednym z moich filmów.
Zamknięte puszki poddajemy sterylizacji. Jeśli robimy to w szybkowarze to wystarczy ok. 30 min od chwili, kiedy z zaworu ciśnieniowego zacznie się dość żywo wydobywać para. Po tym czasie spokojnie, bez pospiechu zaworem pozbywamy się ciśnienia. Robimy to krótkimi uniesieniami zaworu robiąc dość kilkunastosekundowe przerwy. Jeśli ciśnienia już nie będzie otwieramy przykrywę i konserwy chłodzimy zimna wodą do temperatury otoczenia a następnie wynosimy w chłodne miejsce.

Jeśli proces sterylizacji prowadzimy w zwykłym garnku to czas od zagotowania się wody do wyjęcia wydłużamy o ok. 15-25 min.

Na kilkanaście podejść nie udało mi się jeszcze zrobić słoniny, która by nie smakowała. Niestety stan zdrowia nie pozwala na tak intensywne gaszenie pragnienia przy tej słonince jak to rzewniej bywało podczas prób bicia rekordów, ale dzięki dobrym zakąskom norma jeszcze wchodzi.

Czekam na zimę czyli słoninę z dzika, bo takiej jeszcze nie robiłem. Myślę, że "wojskowa słonina z dzika" będzie miłym doznaniem, czego i czytelnikom tego wątku życzę.

Film z zamykania puszek.
https://youtu.be/WHnQsuGcNUU


Na górę
  
 
Post: 28 wrz 2017, 11:22 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 17:32
Posty: 8006
A ja sobie wykonam placek ziemniaczanych, o!
Do tego gar kurzyny drapiącej się dusi, będzie do placek i na gar zupy warzywiarsko-fasolniczej jutro.
Słonina, pffff.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13945 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818 ... 1395  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 166 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group