forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 744 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 75  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 lip 2019, 19:00 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
Głupio się przyznać, ale do papiórzanych podchodzę z uczuciem.
Dotyk, w nowych zapach farby, w starych zapach kurzu.
Przewracanie kartek.
Uwielbiam książki z antykwariatu, takie wyraźnie "zaczytane", niektóre z zapiskami.
Mam wrażenie, że skumulowały się w nich emocje osób, które miały je w swoich rękach.
Magia.

No i cena. Co tu ukrywać, emerycki portfel nie jest zasobny. W antykwariacie, moim ukochanym Grochowskim, kupuję świetne nieraz tytuły w cenie 7-10 zeta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lip 2019, 20:05 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
A ja mam tak jak Nickusia. Chociaż e-bookami nie gardzę. Ale jak zobaczę na wyprzedażach przecenioną książkę, to muszę kupić i już. Nałóg taki. Jak nie kupie w roku w kilkunastu to choruję. Mam syndrom odstawienia...

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lip 2019, 21:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:15
Posty: 16796
U mnie już wszystkie meble prosto stoją to nie kupuję książek.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lip 2019, 22:40 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
Czarna_Mańka pisze:
Nickusiu?

Co do kasy... cała klasyka w zasadzie jest już w domenie publicznej.


Rzecz w tym, że klasykę to ja właściwie mam od zawsze, bo podobnego fioła miały moja Mama i Babcia, ja już tylko uzupełniałam.
I kiedy biorę do ręki Prusa, to od razu pamięć podrzuca, jak czytałyśmy je razem na głos, na zmianę.
Kiedy wezmę Londona, to znów przypominam sobie, jak moi synowie przed spaniem upominali się, żeby im poczytać Białego Kła, czy coś tam innego. Szczęśliwie trafiłam na dzieci mało telewizyjne, a bardziej książkowe. :D :D
Mam do tej sterty papieru stosunek uczuciowy. Chyba serce by mi pękło, gdyby znikły z moich półek.

Wyjątek robię dla książek kupionych jako nowe, ale klejonych, rozpadających się na pojedyncze kartki. Wówczas szukam po antykwariatach solidniejszych edycji, a pojedynczych kartek się bez żalu wyzbywam.
No i muszą być warte szukania.

Wyznaję zasadę, że książki, której nie chce się czytać po raz drugi, nie warto czytać po raz pierwszy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2019, 14:47 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
No pewnie, że nie do wszystkich.
Tylko do tych, które są warte przeczytania po raz drugi, do których wracam.
Ale też nie kupuję na ura, tylko najpierw sobie troszkę poczytam w środku 8-)

Taki ze mnie lisek - chytrusek :mrgreen:

We wspomnianym Antykwariacie Grochowskim stoi wygodna, rozłożysta kanapa, przy niej stoliczek. Kiedy już wyszperam na półkach to, co mnie zainteresowało, to układam stertę na tym stoliczku, rozsiadam się na kanapie i zaczynam przegląd.
Jeśli jest pan Marek (właściciel, znamy się od lat), to i herbatę przyniesie. Mogę tam spokojnie posiedzieć ile chcę i potrzebuję.
A i tak się czasem pomylę i wybiorę jakiś badziew. Tego się pozbywam bez mrugnięcia okiem.

Ostatnio mój szwagier bardzo strasznie się zachwycał kryminałkami Lee Childa. A dobre kryminały, to ja i owszem. :)
No i wzięłam sobie z półki taką prawie nówkę, bez kurzu, "Nocna runda".
Ojezu... Od razu widać, że facet pisze dla Amerykanów. Króciutkie, najwyżej kilkuwyrazowe zdania, aby nawet największy imbecyl przyswoił. O stylu z litości nic nie napiszę. Oddałam toto szybciutko z powrotem.
Nie chcę być niesprawiedliwa, być może to wina nieudolnego tłumacza.
Przeczytałam kiedyś z ciekawości Kubusia Puchatka w tłumaczeniu NIE Ireny Tuwim, i Szwejka w tłumaczeniu NIE Hulki-Laskowskiego.
Toż to były zupełnie inne książki. Pozbawione wdzięku, humoru, wszystkiego co cenne.
Stąd od lat wiem, że kiepski tłumacz potrafi spieprzyć dobrą książkę. A nie jestem tak biegła w angielskim, żeby czytać w oryginale. Kózka - ta, to by mogła :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2019, 16:01 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
No właśnie.
Takie "przeczytać i zapomnieć".
Tymczasem Chmielewską, staroświecką panią Christie czy Dicka Francisa można czytać po kilka razy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2019, 17:05 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
Otóż to.
A prym wiodą u mnie Kroniki Prusa. Świeżutkie, jak do współczesnej gazety.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2019, 17:07 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
No właśnie, np takie filmy z Netfixa. Niektóre bardzo dobre nawet. Ale nie wiem czy bym drugi raz obejrzał. A takich 4 pancernych i psa można na okrągło :mrgreen:

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2019, 18:24 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
Mam to samo.
Klossa też mogę wielokrotnie. Jak na tamte możliwości to perfekcyjnie zrobiony serial. Aktorstwo, muzyka, scenografia - widać, że twórcy naprawdę się przykładali do roboty.

A, i jeszcze niektóre teatry TV. I Kobrę.
Jak już mówiliśmy o kryminałkach, to mam taką ulubioną serię z Krzysztofem Chamcem grającym inspektora Claytona. W czołówce i na końcu zwykle leciała piosenka Beatlesów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2019, 18:30 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
Ha!
Igraszki z diabłem, niedawno powtarzali. I ten mniejszy Kociniak w charakterze anioła. Miód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 744 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 75  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group