forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 18 kwie 2024, 8:27

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1570 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134 ... 157  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24 sie 2019, 17:42 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Uzupełnienie.
Oczywiście bylem trochę nieuczciwym, nie w podawaniu faktów, ale interpretacji.

Jest rzeczą naturalną, że wielkie miasta (jak Warszawa czy Wrocław), które zaledwie kilkanaście lat wcześniej zainwestowały w oświetlenie gazowe i całą z nim związaną (drogą) infrastrukturę, (gazownie, sieć, palniki), nie były skore od razu ją wymieniać na elektryczne. Tym bardziej, ze powydawały koncesje właścicielom gazowni> Oświetlenie całego miasta (w zwartej zabudowie) to też inna skala jak w Częstochowie czy tym bardziej w małym 3000-cznym pruskim miasteczku Darkehmen (Oziorsk).

Tak wiec przepraszam za lekką manipulację.

@WRL, pamiętam, że znasz. Czy to Tobie się Wakans nie podobał albo Astoria czy jakoś tak?

"Żydy" może same nie mieszkały ale było ich trochę (1939 – 138 000 (w tym 28 456 Żydów))

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2019, 17:54 
Komandor pisze:
@WRL, pamiętam, że znasz. Czy to Tobie się Wakans nie podobał albo Astoria czy jakoś tak?

"Żydy" może same nie mieszkały ale było ich trochę (1939 – 138 000 (w tym 28 456 Żydów))


A jak normalnemu, młodemu byczkowi może się podobać studencki lokal z prohibicją? No jak?

A o "czeciom" Aleję pytam w sensie, czy na początku wieku nie było zajoba nazywania wszystkich
ulic nazwiskami kiecuchów i "śniętych"? Teatralna, I Aleja, III Aleja itp. a Maryjki nie było?


Na górę
  
 
Post: 24 sie 2019, 18:56 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
A latarnie gazowe na Powiślu, gdzie mieszkałam prawie do matury, pamiętam do dziś.
Były śliczne, codziennie wieczorem chodził pan z gazowni z długim drągiem z takim haczykiem na końcu, i po kolei zapalał każdą latarnię. Uwielbialiśmy na to patrzeć. Rano znów chodził i gasił.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2019, 19:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:33
Posty: 9999
Komandor pisze:
....



PS. Stary Praktyku ale dowaliłem Panu Maupie i temu w pikielhaubie :lol: :lol: :lol:


Cały się trzęsę. :)

A wracając do naszych baranów, zna Pan układ komunikacyjny Warszawy w jej północnej lewobrzeżnej części?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2019, 20:18 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
MMM pisze:
Komandor napisał:

Cytuj:
PS. Tak przy okazji to chyba w 1882 roku nie było placu Powstańców Warszawy. Inaczej się chyba nazywał.


Przed wojną był to Plac Napoleona, wcześniej Warecki, a jeszcze wcześniej Dzieciątka Jezus.


No patrz Pani. Ale ja o Placu Powstańców Warszawy we Wrocławiu. I teraz dopiero zauważyłem, że taka przypadkowa zbieżność jest, że zarówno w Warszawie jak i we Wrocławiu jedne z pierwszych elektrycznych latarni zapłonęły na placu o dzisiejszej takiej samej nazwie. Tyle, że we Wrocławiu prawie ćwierć wieku wcześniej.

@Maupa. Niestety nie znam za dobrze. Służyłem kilka lat w Warszawie ale na tyle jej nie poznałem.

@WLR. Szczerze nie wiem kiedy ta prohibicja była. Może był taki okres nie przeczę. Na pewno jak weszła ustawa o wychowaniu w tfu trzeźwości (1982) bo naprzeciwko kościół parę metrów to im koncesję mogli zabrać. Wcześniej w latach 70. normalnie było. Chlanie, ćpanie, sex w bramach (czasami pod kościołem na skwerku) , a nawet Wiosna całą gębą z les, gey i trans.

No ale może i w latach 70, był okres z prohibicją. Nie wiem

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2019, 20:31 
Komandoru, a jak z tymi ulicami w Czwie było?
Czy na początku wieku znaczenie klechów klasztornych było na tyle małe,
że nie przeforsowali chrzczenia ulic imionami świętych, czy tez nie było
takiego zwyczaju? Ona III Aleja prowadziła przecież wprost na J. Górę
i obecnie nosi nazwę NMP. Czy może wówczas była I Aleja NMP, II Aleja
NMP, III Aleja NMP itd? Zastanawia mnie to numerowanie alei rodem z
USraju, bo przecież w Krakowie od groma jest i było nazewnictwa
wywodzącego się z zabobonu.


Na górę
  
 
Post: 24 sie 2019, 20:58 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
A tam, nie gniewam się. Za to znalazłem fotkę:

Obrazek
Jak w Indiach. I komu to przeszkadzało? Wypadków chyba masowych nie było? :lol:

@WLR. Nie, od samego początku, jeszcze w czasie wytaczania (1818-23) to była ul. Panny Maryi potem aleje NMP (nawet w czasie PRL nie zmieniono. Tylko za okupacji na "Adolf Hitler Alee"
Podział na I, II i III jest w sumie zwyczajowy. I praktycznie nikt od początku nie używał pełnej nazwy tylko własnie I, II, III Aleja.

A z Ameryką to może ją łączyć to, że jak na polskie (i w sumie niewielkomiejskie) warunki to prosta, długa i szeroka (ok 45 m) była. Od 1848 utwardzona a potem od 1923 wybrukowana kostką. Dwie jezdnie (od 1826 roku - żwirowe )z dwoma pasami (to później jak już samochody były) każda i po środku deptak dla pielgrzymów niby (ale przecież nie co dzień szły). Jak na wytyczenie z początków XIX wieku to raczej nieźle i perspektywicznie.

Żeby nie było, że taki mądry jestem, chociaż kilka konkursów PTTK o mieście i Jurze za młodego wygrałem, to podparłem się tym:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleja_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Częstochowie

Tak przy okazji to w Słupsku jest bardzo podobna.

Obrazek

_________________
Obrazek


Ostatnio zmieniony 24 sie 2019, 21:11 przez Komandor, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2019, 21:04 
Dzięki, ale szkoda, bom nadzieję miał, że kiedyś może człeki byli mądrzejsze.


Na górę
  
 
Post: 24 sie 2019, 21:12 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Byli i są. Bo przecież nikt w Częstochowie nie mówi ze to Aleja Najświętszej Maryi Panny tylko I, II czy III. Nawet na pocztówkach inaczej nie pisano.
Stary Praktyk i chyba parę innych osób (np Caprice) potwierdzi

Wbrew pozorom i Jasnej Gorze to w Medalikowie mało dewotów było i jest. Porównawczo.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2019, 21:42 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
Stary Praktyk potwierdza. Mało z tego, - jest pod wrażeniem.
Znasz lepiej historię Częstochowy niźli ja. Na swoje usprawiedliwienie mogę napisać jedynie to, że własciwie nie jestem z tego miasta a z poznańskiego. Poza tym, jak wyjechałem z Częstochowy po ukończeniu podstawówki, tak wróciłem dopiero po 12 latach........a więc praktycznie przez okres w którym zdobywa się wiedzę, byłem poza terenem Częstochowy. Coś tam jednak zapamiętałem...... :D .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1570 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134 ... 157  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group