forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 01 gru 2020, 9:10

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 997 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ... 100  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Łomakto, no poprost śtraszny sadysta z tego Komodore :(

Oto cały urok żeglarstwa... :lol:
Tu muszę się przyznać, że po czesku to o wiele trudniejsze.
Ale że Czarna takie rzeczy.......nu! szapko dałoj. :o

No trudniejsze. Mi w życiu nie chce przez gardło przejść "predni bramowa plachta na prednim bramovym rahnie prednewo pnia"

Od śmiechu się krztuszę :lol: :lol:

Wczoraj ukończyłem układanie "Flippera" do zimowego snu.
Znaczy, przyczepa na "kobyłkach" - aby gumowe elementy skrętne odpoczęły, liście i błoto usunięte , bulaje pootwierane aby wnętrze nie zatęchło pod plandeką którą to troskliwie opatuliłem swoją zabawkę by nic jej nie dokuczało. Zobaczymy, ile wytrzyma plandeka. Poprzednia,- nieco lżejsza, - poddała się po roku operacji promieniowania UV pomimo, że producent zapewniał, że UV może jej naskoczyć.
Miałem, w związku z brakiem hangaru, - zakupić plandekę, jaką stosuje się w przypadku naczep TIR-owskich ale cena spowodowała, że za tą kasę będzie mnie stać co roku kupować nieco "słabszą ale przez 20 lat - co rok nową. Więc niech mnie cmokną......!
Z żeglarskim/marynarskim pozdrowieniem, - a choj!

P.s
Nie wiem, skąd owo - achoj/a choj, - nigdy sie w swojej pracy na morzu z tym nie spotkałem.
Ale spotkałem się z anegdotą z owym wyrazem związaną:
Łazi ceper po Krupówkach i spotyka gazdę; A choj ! - gazdo, - co słychać...?! - zaczyna........!
Na co gazda; - a choj cię to obchodzi.... :oops:

Ahoj? Od najbardziej morskiego narodu - Czechów.

A poważnie to nic nie szczególnego mówiące zawołanie zawołanie, wywołanie, mające zwrócić uwagę. U Anglików ahoy, u Duńczyków ohøj, Holendrów hoi, po niemiecku ahoi - w portugalskim oi, a nawet po indonezyjsku ahiy

Coś jak nasze hej!
-Hej tam, wy pod lasem, Hej!

- Ahoj na łodzi?
- Hej tam przy kabestanie, ahoy!!! (tu jako uwaga). A ci wywołani "holloaI" (usłyszeli, gotowi)

Rozgłośni nie było to trzeba było donośne okrzyki mieć. Szczególnie jak jednostka większa i wieje.

Podobno od starodawnego angielskiego hoy.

Okrzyk po prostu w tym brzmieniu donośny. Ho ho ho, hej. hop hop, hallo, itp

Wcale nie morskiej proweniencji. Może do zagania bydła czy poganiania koni bardziej.

Oczywiście znawcy piszą, ze to tak te angielskie hoy ta się rozpowszechniło.

ale mnie się wydaje, że jedno z pierwotnych indoeuropejskich słów. Może nawet jeszcze wcześniejszych bo bardzo proste. Jak szczekanie u psów.

I tu rolnicze ze staroangielskiego "hoy, troly, lolly!" jak nasze "hetta, wiśta, wio"!!! :)))))))))))))))

Awatar użytkownika

Anegdotka lotniczo - marynarska. Zdarzenie prawdziwe, ludzi znam.

Cytuj:
Marek W. wciąż kojarzy mi się z anegdotą, której był autorem. Kiedyś poniosło nas, trzyosobową reprezentację pilotów 1 plm chyba na jakieś zawody sportowe (wielobój pilotów WOPK?) do Gdyni. Zakwaterowano nas na terenie portu wojennego. O zmroku wyszliśmy sobie na spacer po porcie. Zatrzymaliśmy się przed przycumowanym do nabrzeża flagowym okrętem naszej dzielnej floty (choć niedużej), którym był niszczyciel produkcji radzieckiej, ORP „Warszawa”. Na szarej, stalowej burcie miał on wspawaną dużą, prostokątną łatę. Stanęliśmy i gapiliśmy się na to zjawisko, a każdy z nas w duchu, milcząco zadawał sobie pytanie o przyczynę powstania tej łaty. I nagle nie pytany odezwał się Marek: „Wnosili fortepian do messy oficerskiej”.

No i patrz, lotnicy. hehehe. Nie fortepian a wannę. Nie do messy a do kabiny dowódcy.

ORP "Warszawa" był obok ORP "Kopernik" jedynym okrętem gdzie dowódca miał osobną łazienkę a w niej wannę.

A czy jakiś pilot na migu miał wannę w kabinie?

Ale dlaczego ta łata to sam nie wiem.

EDYTA: Pytanie MMM

Ostatnio zmieniony 30 paź 2020, 12:58 przez Komandor, łącznie zmieniany 1 raz

Awatar użytkownika

Obok jakiego ORP był ORP Warszawa?

:lol: :lol: :lol:
ORP - "Tukanka"........!

ORP "Kopernik"

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 997 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ... 100  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.