forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 16 kwie 2024, 17:20

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 663 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 67  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04 lip 2020, 10:23 
Offline

Rejestracja: 14 cze 2016, 11:06
Posty: 2533
Komandor pisze:
I OK. Faktycznie w podobnych okresach (+/- 2-3 lata) kolejne generacje radarów u nas wchodziły ale nie opowiadajmy bajek.
I z tymi zasięgami i wykrywalnością bo prawdę znamy oboje dobrze.

I nawet w podanej przz ciebie pracy ona jest. Chociaż podkolorowywana. Chodziłem na te sprawdzenia systemu. WOP też. Na radarze na brzegu fachowiec (a nie obsługa stała z operatorem zas. służby często - to lata 80/90) specjalista od radiolokacji z WOP, kupa fachowców z PIT (RAWAR) znajomych sprzęt i wiedzących co grane a wyniki w praktyce:


Cytuj:


i w warunkach IDEALNYCH, stan morza 1-2 to nawet na Bałtyku nie więcej jak 80- 100 dni w roku. Dwójka to fala 10 do 50 cm. A jedynka to zmarszczki na wodzie do 10 cm.
Nie mowie, ze to wyniki złe. Porównywalne z innymi radarami morskimi. Może nieco lepsze chociażby ze względy na wywyższenie anteny i jej stabilność. Na okręcie i antena się buja. Ale żadna rewelacja. W sztormie i opadach deszczu to leci na lep.
A trojka, czwórka na Bałtyku (żaden sztorm) częściej się zdarza jak 1-2.

A fizyki nie przeskoczysz. Klasyczny radar w pasmie 3 czy 10 cm ma od lat zbliżone parametry. Ekrany się mieniają, obsługa, czyszczenie sygnałów z szumów i zakłóceń, przystawki różne automatyczne (np z automatycznym przekazywaniem danych do systemu inforamtycznego, obliczania parametrów ruchu celu, itp. Ale zasięgi, szczególnie w warunkach idealnych (jak nie jest to landara dużej mocy typu NUR czy Mys) albo radar sygnału ciągłego z modulacją częstotliwości jak CRM (i też nie przekroczy fizyki i krzywizny ziemi) więcej nie osiągnie.

Ja się tylko drażniłem bo żeś kiedyś bzdury gadał i powtarzasz to teraz z tymi lampowymi kiedy wy już SRN itp.


*od kiedy to się stan morza w skali Beauforta podaje? Ha? Fachowcy z WOP?

Reszta na PW.


"...stan morza 1-2 to nawet na Bałtyku nie więcej jak 80- 100 dni w roku. Dwójka to fala 10 do 50 cm. A jedynka to zmarszczki na wodzie do 10 cm...." - a Ty w czym podajesz? W skali Richtera? :lol:

Komandorre, na początku sezonu (kwiecień) w śrosku (lipiec) i na koniec (wrzesień/październik) jak i w lutym robiłem osobiście pomiary zasięgowe (jak pogoda pozwalała). Przez 6 lat. Przy zero (prawie) to płynącego wpław widać było na ORS do 2,5 Mm, TRO - 2,2 Mm. Stado łabędzi na 5 Mm (na wodzie) - co wkurwiało KRkarzy, bo musieli płynąć i sprawdzać co to. Oczywiście zasięgi zależały od wielu czynników, nawet ciśnienia powietrza i nawilgocenia, nie mówiąc o opadach. ZAWSZE, jak MW miała jakieś ćwiczenia to wspomagali się (po koleżeńsku) naszymi POWT. Opłynąłem również chyba wszystkie OP przy KBWOP i wiem, co to znaczy bujanie oraz brak opsługi technicznej (nie spotkałem na okręcie ani jednego Radio, który by ogarniał radar oprócz jego włączenia lub wyłączenia. Jak miałem wykłady na WSM i WSMW na nawigacji to w programie nie było budowy radaru, tylko obsługa i interpretacja otrzymanych wskazań, wykreślanie kursów i położenia. I praca sekstansem :-) . Jak zwróciłem kiedyś na to uwagę to prof. Giryń stwierdził, że od strojenia i napraw jest serwis (którego nie było). Tka więc radiolokacją w MW zajmował sie WOP albo WOPK :-).
Autor tego opracowania owszem, przyłożył się do niego, ale też z radiolokacją nie wiele miał wspólnego. Głównymi autorami byki ludzie z KBWOP i PBWOP - oni "prowadzili" autora.

_________________
Nic nie jest takie, jakim to widzimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lip 2020, 11:44 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Cytuj:
"...stan morza 1-2 to nawet na Bałtyku nie więcej jak 80- 100 dni w roku. Dwójka to fala 10 do 50 cm. A jedynka to zmarszczki na wodzie do 10 cm...." - a Ty w czym podajesz? W skali Richtera?


Ja podaje stan morza w skali stanu morza, jak już to Douglasa, a "siłę" wiatru w Beaufortach (m/s. lub węzłach) jak każdy prawdziwy człowiek morza kolego. Bez żadnych dodatków B czy R czy P. A Ty sobie Parafek możesz nawet stan morza w Celsjuszach podawać.
Takie prawo lejka nawet jak amatorsko żeglował. Jak cię tego na jachcie nie nauczyli to znaczy, że też z nich matrosy jak z koziej dupy trąba.
Co czasem na forach żeglarskich widać. Np kiedyś się uśmiałem jak nawet kapitanowie jachtowi zawzięcie dyskutowali o komendzie z "ster prawo (lewo) na burt" bo przecież takie wychylenie o 90 st nic nie daje a jacht hamuje albo nawet wywróci. To chyba taka obserwacja z Omegi czy innego kadeta gdzie faktycznie można regatnicą tak zrobić. I za nic nie docierało, że to chodzi maksymalne konstrukcyjne wychylenie, (na statkach, większych jachtach a nawet motorówkach jest ograniczenie wychylenia np. na moim trałowcu to było ok 28 st). I się dochodzili ze to przecież powinno być 28 st. w lewo a nie lewo na burt.

I jak widzę jak manewrują tymi jachtami w porcie jak tylko trochę mocniej wieje to mnie brzuch boli. Zero wiedzy jak pracuje szpring i jak się na nim można złożyć. A już prawidłowo cumę na poler założyć jak inna (innej lodki) na niej jest przekracza zakres wiedzy kapitana jachtowego. Zakładają "na" bo zacumowali i zadowolone z sukcesu. Jeden na 1000 czasem prawidłowo założy albo dopilnuje by założyła załoga. I wyjdź kolego swoją jak zakleszczone cumy przez inne masz. Że trzeba przez oko cumy od dołu nie słyszeli.
Wiec i stan morza mogą w skali Richtera.

UCZYĆ SIĘ ŻUBRZE!!!!

https://www.navipedia.pl/naviaidsbeaufort.html

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lip 2020, 10:11 
Offline

Rejestracja: 14 cze 2016, 11:06
Posty: 2533
Całe życie się uczę. JSM robiłem u Popiela, potem miałem zaszczyt pływać (2 rejsy) z kpt. Baranowskim (po Śródziemym). I obydwaj podawali siłę wiatru i stan morza w Beaufortach. A dla mnie są to autorytety że kurwa jego mać! Prędkość wiatru oczywiście w m/s.

_________________
Nic nie jest takie, jakim to widzimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lip 2020, 11:36 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
Dla mnie jedynym, kto zna się na żeglarstwie, jest Janusz "Zbieraj" Zbierajewski.
No Tak mam i nic nie jest w stanie tego zmienić :D

A tu nieco informacji o Zbieraju i innych z ostatniego okresu......
https://zagle.se.pl/zeglarstwo/kapitan- ... rode-im-kp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lip 2020, 12:50 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
@ Parafek. Masz wyraźnie napisane, a jak nie to dam ci inne podręczniki, że te autorytety akurat tu się mylą. Nie mają wiedzy.
Albo mają ją w d...

Powtarzam, w St. B. podaje się silę wiatru!!! SIŁĘ WIATRU!!! A nie stan morza,

Ja swojego zawodu uczyłem się 5 lat. W wyspecjalizowanej szkole morskiej. Potem ZAWODOWO wiele lat na okrętach. W tym kilka ładnych lat jako dowódca (kapitan) I kolejne wiele lat dalej zawodowo bylem z morzem związany. To tyle.
Ja mam trochę chopla na punkcie szerzenia kultury morskiej bo morze i okręty to nie tylko mój zawód ale i pasja od szkoły podstawowej i alergicznie reaguje na bzdury w tym zakresie, nawet jak wypowiadają je jakieś autorytety (chociaż akurat Baranowskiego o to nie podejrzewam i na prawie pewno w swoich dziennikach jachtowych czy okrętowych (na żaglowcach) nie opisywał st, morza w st. B.


To dwie rożne skale. Nawet w zakresie. Jedna ma od 0-9 druga od 0-12.

Jedyne co je łączy to to, że skala Beuforta, czyli opisu siły wiatru opiera się na ocenie stanu morza. Po to by mozna bylo "oszacować" silę wiatru bez przyrządów (anemometru). Tylko tyle.

To nie jest wiedza tajemna nawet Wikipedia o tym mówi. Polska:

Cytuj:
Skala Beauforta – skala służąca do opisu siły wiatru w stopniach Beauforta (B)[1].

Zasadniczą jej cechą jest możliwość względnej oceny siły wiatru na podstawie obserwacji powierzchni morza lub obiektów na lądzie. Rodzaj fali i użyta do jej określenia wysokość odnosi się do stanu na pełnym morzu. Znając prędkość wiatru w węzłach można oszacować stopień skali Beauforta w zakresie 3–10, korzystając z wzoru:


https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Beauforta



Angielska:

Cytuj:
The Beaufort scale /ˈboʊfərt/ is an empirical measure that relates wind speed to observed conditions at sea or on land. Its full name is the Beaufort wind force scale.


https://en.wikipedia.org/wiki/Beaufort_scale

A stan morza podaje się w skali Douglasa o czym też nawet wiki jest.

Cytuj:
The Douglas sea scale is a scale which measures the height of the waves and also measures the swell of the sea. The scale is very simple to follow and is expressed in one of 10 degrees.


https://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_sea_scale

Aby już nie było z wiki (bo niektórzy gardzą nawet angielskojęzyczna, kora jest całkiem rzetelna co potwierdzają porównania z encyklopediami klasycznymi.

https://dragdevicedb.com/appendix-viii- ... sea-scales

https://www.wmo.int/pages/prog/amp/mmop/faq.html

https://www.stormgeo.com/solutions/ship ... ion-award/

Tak przy okazji to WMO to WORLD METEOROLOGICAL ORGANIZATION . No ale Baranowski (ponoć, bo nie wierze) wie lepiej.

Tylko na amatorskich i to polskich portalach żeglarskich szukają jakiś powiązań pisząc o skali stanu morza powiązanej ze skalą Beauforta ale nawet na nich widać, ze są to dwie rożne skale o innej ilości stopni i dotyczące dwóch rożnych rzeczy..

https://www.zeglarstwo.waw.pl/skala-pedersena.htm

I takie tabelki tylko wprowadzają w błąd . Chociażby dlatego, że np na Zatoce Puckiej wiatr morze wiać z silą 10 st. B a stan morza może być zaledwie 4 a nawet mniej. I na odwrót przy słabym wietrze mogą występować wysokie , nawet kilku metrowe fale np. na Atlantyku bo występuje chociazby tak zwany rozkołys.
Więc będziemy mieli stan morza np. 6 lub więcej a wiatr 3 st.

I dzielność morską jednostki podaje się również według skali stanu morza nie wiatru. A to już dla kapitana ważne. Bo ocenę czy może wyjść w morze podejmuje nie na podstawie siły wiatru a własnie wysokości fali. I czasami można się przejechać.

I proszę nie porównuj kapitana jachtowego czy motorowodnego (nawet żeglugi wielkiej - jak kiedyś było - też mam taki patent) to kapitana a nawet oficera wachtowego zawodowego. To są całkiem rożne wymagania. W wiedzy, doświadczeniu itp.
Inaczej by nikt nie był wstanie rekreacyjnie go zrobić. Baranowski przy całym szacunku dla niego to DZIENNIKARZ z zawodu i wykształcenia. I nie tylko ze skalami możne mieć kłopot ale i z "czytaniem" radaru - co mu zresztą Izba Morska zarzuciła po pewnej kolizji.
Bo robi to dorywczo raz na jakiś czas bo akurat ma regaty, dali mu Pogorię, albo inny jacht, a nie stale.
I raczej nie miał i nie zdawał szkole egzaminu z nawigacji taktycznej obejmującej znacznie więcej zagadnień jak tylko np. manewr antykolizyjny, jak ja.

Chociaż zdaje sobie sprawę, ze pod żaglami ma łapę nabitą bardziej ode mnie bo ja prawie wcale.

na koniec masz przykład morskiej prognozy pogody, która każdy kapitan, oficer pokładowy w tym i jachtowy sternik morski powinien umieć czytać i interpretować.
(to nie faksymile przecież).



Cytuj:
pl http assets img IMGW-100 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni
81-342 Gdynia ul. Waszyngtona 42
tel: 058-6288150 fax: 058-6203422 meteo.gdynia@imgw.pl http://www.imgw.pl


MORSKA PROGNOZA POGODY NA BAŁTYK POŁUDNIOWY I POŁUDNIOWO-WSCHODNI
Ważna od godz. 13:00 dnia 05.07.2020 do godz. 01:00 dnia 06.07.2020

SYTUACJA BARYCZNA Z GODZINY 09:00 UTC:
Rozległa zatoka niżowa znad Skandynawii, Bałtyku, Polski i Niemiec przemieszcza się na wschód.

OSTRZEŻENIE PRZED SZTORMEM NA BAŁTYK POŁUDNIOWY I POŁUDNIOWO-WSCHODNI
OSTRZEŻENIE PRZED SILNYM WIATREM NA ZATOKĘ POMORSKĄ, WYBRZEŻE ŚRODKOWE I ZATOKĘ GDAŃSKĄ

BAŁTYK POŁUDNIOWY:
Wiatr południowo-zachodni 6 do 7, wzrastający na 7 do 8 w skali B. Stan morza 3 do 4, później 4 do 5. Temperatura powietrza około 16°C. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu.

BAŁTYK POŁUDNIOWO-WSCHODNI:
Wiatr południowo-zachodni 6 do 7, wzrastający na 7 do 8 w skali B. Stan morza 3 do 4, później 4 do 5. Temperatura powietrza około 16°C. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu.

ZATOKA POMORSKA:
Wiatr południowo-zachodni 4 do 5, okresami w porywach 6 do 7 w skali B. Stan morza 2 do 3, miejscami 3 do 4. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu.

WYBRZEŻE ŚRODKOWE:
Wiatr południowo-zachodni 4 do 5, okresami w porywach 6 do 7 w skali B. Stan morza 2 do 3, miejscami 3 do 4. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu.

ZATOKA GDAŃSKA:
Wiatr południowo-zachodni 4 do 5, okresami w porywach 6 do 7 w skali B. Stan morza 2 do 3, miejscami 3 do 4. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu.

PROGNOZA ORIENTACYJNA NA NASTĘPNE 12 GODZIN:
BAŁTYK POŁUDNIOWY: Wiatr południowo-zachodni do zachodniego 7 do 8, słabnący na 6 do 7 w skali B.
BAŁTYK POŁUDNIOWO-WSCHODNI: Wiatr południowo-zachodni 7 do 8, słabnący na 6 do 7 w skali B.

Opracował dyżurny synoptyk: Grzegorz Pietrucha
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni
godz. 09:42 UTC dnia 05.07.2020


I masz jak byk żubra czarno na białym ze te skale są rozbieżne często.

I tak silę wiatru np. Zatoce Gdańskiej masz 4 do 5 w porywach do 6-7 w skali B a stan morza zaledwie 2-3 (jest to jednoznaczne i równorzędne skoro są rożne?). I st, morza ten wyższy (3 do 4) nie jest okresowo przy porywach a miejscami Bo fala różnie idzie i interferuje, wzmacnia się wzajem lub wygasza.

Ale jak pisałem wcześniej. Możesz nie wierzyć poważnym fachowym definicjom, zawodowcom, w tym meteorologom i podawać za swoimi autorytetami stan morza nawet stopniach Celsjuszach (bo jak fala to wieje, jak wieje to chłodniej) ale ode mnie, na morzu trzymaj się przynajmniej 30 kabli z dala.

Po pewnie i pozrastała wiedza i na podobnym poziomie.

@Stary Praktyku. Tylko, ze spór nie dotyczy żeglarstwa a raczej morskiej wiedzy ogólnej z zakresu podstaw meteorologii na morzu (i nie tylko bo skala B. na lądzie też była używana i obejmuje zjawiska na lądzie) .

Ja osobiście w żeglarstwie nie jestem żadnym autorytetem ani nawet fachowcem. Pod żaglami pływałem niewiele. A patent jak mam to tylko formalnie. W praktyce bym jako kapitan większym jachtem żaglowy nie poszedł.
Ale co innego żagle i ich stawianie a co innego wiedza morska. Ta dot, wszystkich i żeglarzy rekreacyjnych, i rybaków, i marynarzu z handlówki i tych z MW, SG itd.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lip 2020, 13:44 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
Spokojnie......!
Ani myślę negować wiadomości. Prawdę mówiąc sam jestem zaskoczony informacją, że stan morza podaje się w skali Douglasa. Tym bardziej, że z tą skalą/nazwą spotykam się po raz pierwszy. A przecież też jestem po szkole morskiej i w dodatku specjalistycznej.... :lol: Znaczy tak jak i Ty.. ;) Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że i literatury w morskim klimacie również sporo łyknąłem. Jednak to w większości to beletrystyka była więc na bank jesteś ode mnie lepszy..; :D A kpt. Zbierajewskiego wspomniałem jedynie z powodu, że nie cierpię tego bufona Baranowskiego którego poznałem na Poraju w trakcie, gdy mój syn robił kurs żeglarski i Baranowski był zaproszony jako gość przez szefostwo ośrodka. To gość z przerośniętym ego. No - nie lubię go i uj!
A Janusza uwielbiam ! A gdy słucha się jego opowiadań...można się osikać ze śmichu........!
To Zbieraj jest autorem stwierdzenia, - gdy mu ktoś kiedyś zarzucił, że czasem używa słów uznanych ogólnie za wulgarne, na co Janusz odparł: chodzi o to, że od czasu do czasu, kursant, - trafiony celną kurwą, - nabiera wigoru i chęci do pracy oraz szybciej uczy się zasad i przestrzegania bezpieczeństwa na pokładzie co jest dobre dla statku i jego załogi......! :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lip 2020, 13:56 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Bo się nie podaje tego Douglasa (czasem Pedersena, który ją po prostu dla uproszczenia powiązał ze skalą Beauforta ale tylko powiązał) - .)przy tej skali. I może na wykładach z meteorologii gdzieś wspomnieli ale uleciało. Bo i tak się tego dopisku np "D" nie używa. Podaje się i zapisuje np "stan morza 3" i koniec kropka. Wiatr 5 St. B i stan morza 2.

Po prostu podaje się w skali stanu morza bez żadnych dookreśleń. jak w tej prognozie pogody. Na co dzień nie pamiętamy, ze to skala Douglasa akurat.

Stan morza to stan morza, I sednem nie jest czy akurat Douglas ją stworzył tylko to ze skala siły wiatru Beauforta a skala stanu morza to DWIE ROŻNE skale.

I to że stanu morza nie podaje się w skali Beauforta.

A to chyba wiesz.

I w dzienniku są osobne rubryki na wiatr i stan morza. To chyba też wiesz.


Inaczej stracę reszki wiary w szkolenie morskie w Polsce.

Jak już jesteśmy przy dzienniku nawigacyjnym, okrętowym czy jachtowym to chyba niektórzy nawet go nie widzieli bo tak też jest napisane co i jak. W instrukcji i tabelkach.



https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... vaMKCXxqkE

https://www.morskierejsy.pl/katalog_zdj ... rukcje.pdf


Tak wiem to relikt, nie trzeba w pływaniu rekreacyjnym to się nie prowadzi... bo chodzi o przyjemność nie jakieś papiery, wiedzę, nawigację itp. GPS jest.


PS, O Baranowskim mam podobne zdanie ale nie chciałem już drażnić. Jak już wspominałeś Stary Praktyku to potwierdzam. Bufon bajkopisarz i lanser medialny.
Ten fikołek przez sztag dużym jachtem (polonez) bez praktycznie żadnych prawie szkód to lepsze nawet niż to co Parafon wymyśla.

Ja też jestem bufon i lanser. Czasami coś podkoloryzuje. Ale są pewne granice. Np. całkiem dobrze kiedyś sam armaty okrętowej (25 mm - le na praktykach i 57 mm na starych trałowcach) strzelałem ale by mi przez gardło nie przeszło ze ptaka w locie z 2 km spoko trafiałem.Czy z kbkak muchę ze 200 m. A niektorym przychodzi to lekko i z marszu.

Jaka jest siła fali to się kilka razy na własne oczy przekonałem. Np jak mi na Północnym przy ostrzejszym wejściu w falę (cały dziob pod wodą) przy ok 10 węzłach) flagsztok dziobowy w relingi wprasowało i pogięło jak drut miedziany. Albo łańcuch kotwiczny zerwało (mogę opowiedzieć w marynistycznym). A Baranowskiemu nawet masztu (z aleminium ale nie jestem pewien) nie wygło przy fikołku o 360 st i se popłynął dalej. :lol: Jeszcze bym zrozumiał, że przy jednej wywrotce maszty nie poszły. Cud, łut szczęścia. przypadek, zdarza się ale nie przy trzech pod rząd. I to z podniesionym fokiem.

Tu te powiązanie Pedersena.
http://zanotowane.pl/52/3100/skala,pede ... erialy.php

Ale nawet tam są to INNE skale tylko powiązane orientacyjnie że np przy sile wiatru 7 stan morza powinien być 6. Co się średnio sprawdza bo zależy gdzie. Może na morzu północnym i oceanach ale już nie na Bałtyku czy w Zatokach. Co widać po tej dzisiejszej prognozie dla Bałtyku. Wiatr 7-8 powinno dawać stan morza 6-7 a jest zaledwie 2-3. I też nie podaje ona stanu morza w Beaufortach.
A takie pisanie jak na tym portalu, ze "Skala stanu morza "wchodząca w skład" skali Beauforta znana jest jako skala Pedersena... " nawet jak w cudzysłowie wchodzi tylko miesza we łbach. Ta skala jest używana chyba tylko w Polsce i Niemczech i to wśród amatorów żeglarstwa. Tylko skala Douglasa jest przyjęta przez WMO.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lip 2020, 14:05 
Offline

Rejestracja: 14 cze 2016, 11:06
Posty: 2533
Skala DOUGLAS'a

W tej skali bierzemy pod uwagę m.in. takie czynnniki jak duszności, cukrzyca, chemioterapia i sterydoterapia. Za każdy z nich należy odjąć 2 punkty. Poniżej 18 punktów ryzyko powstania odleżyn wzrasta. :lol:

_________________
Nic nie jest takie, jakim to widzimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lip 2020, 14:10 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Tak, tak... masz rację.

Ale odpowiedz jeszcze na pytanie dlaczego w prognozach nie podają przy stanie morza, że w skali Beauforta jest?
Nieuki jakieś? Baranowski z tym drugim nie nauczył czy jak?

I dlaczego różnica taka miedzy prognozowanymi siła wiatru a stanem morza?. Wiatr inaczej stan morza inaczej... do dupy z takimi prognozami. Ze też ich marynarze słuchają w ogóle.

Dzisiejsza.

Cytuj:
Prognoza rybacka
ftp img imagesen2
pl http assets img IMGW-100 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Szczecinie
70-800 Szczecin ul. Przestrzenna 10
tel: 914342012 fax: 914691785 meteo.szczecin@imgw.pl http://www.imgw.pl


MORSKA PROGNOZA POGODY NA BAŁTYK POŁUDNIOWY I POŁUDNIOWO-WSCHODNI
Ważna od godz. 13:00 dnia 06.07.2020 do godz. 01:00 dnia 07.07.2020

SYTUACJA BARYCZNA Z GODZINY 09:00 UTC:
Rozległa zatoka niżowa znad Morza Północnego, Skandynawii, Bałtyku i Polski przemieszcza się na wschód.

OSTRZEŻENIE PRZED SZTORMEM NA BAŁTYK POŁUDNIOWY I POŁUDNIOWO-WSCHODNI, ZATOKĘ POMORSKĄ, WYBRZEŻE ŚRODKOWE I ZATOKĘ GDAŃSKĄ

BAŁTYK POŁUDNIOWY:
Wiatr zachodni 7 do 8, w porywach 9 w skali B. Stan morza 5. Temperatura powietrza około 17°C. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu. Możliwe burze.

BAŁTYK POŁUDNIOWO-WSCHODNI:
Wiatr południowo-zachodni do zachodniego 7 do 8 w porywach 9 w skali B. Stan morza 5. Temperatura powietrza około 16°C. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu. Możliwe burze.

ZATOKA POMORSKA:
Wiatr południowo-zachodni do zachodniego 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali B. Stan morza 4 do 5. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu. Możliwe burze.

WYBRZEŻE ŚRODKOWE:
Wiatr południowo-zachodni do zachodniego 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali B. Stan morza 4 do 5. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu. Możliwe burze.

ZATOKA GDAŃSKA:
Wiatr południowo-zachodni do zachodniego 5 do 6, wzrastający na 6, w porywach 7, w części północnej w porywach 8 w skali B. Stan morza 3 do 4. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami przelotne opady deszczu. Możliwe burze.

PROGNOZA ORIENTACYJNA NA NASTĘPNE 12 GODZIN:
BAŁTYK POŁUDNIOWY: Wiatr zachodni 6 do 7 w porywach 8 w skali B.
BAŁTYK POŁUDNIOWO-WSCHODNI: Wiatr zachodni 6 do 7 w porywach 8 w skali B.

Opracował dyżurny synoptyk: Ryszard Śliwiński
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Szczecinie
godz. 09:54 UTC dnia 06.07.2020

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lip 2020, 20:15 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
@Parafon!!!!!

Już Ok. Odpuszczam.
dawaj coś ciekawego z Puszczy!!!

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 663 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 67  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group