forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 24 kwie 2024, 19:57

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 663 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 67  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26 lut 2019, 21:15 
Offline

Rejestracja: 14 cze 2016, 11:06
Posty: 2533
st1111 pisze:
Ciekawe co można robić w puszczy?
Pewnie bym się powiesił.

Znaczy się Śfiniak nie masz za grosz wyobraźni, chęci życia, postrzegania świata jakim jest a nie jakim chciałbyś aby był, romantyzmu i etc.
Życie w Puszczy jest znacznie ciekawsze niż w jakimś zasyfiałym i zasmogowanym grajdole - wymaga inwencji i otwarcia na rzeczywistość.
Co się u nas dzieje? A wszystko plus to, czego nigdy nie uświadczysz w mieście. Są koncerty, wernisaże, wystawy, zabawy, obiady literackie, granie do rana na jamm sessions, cisza, wędrówki po świecie o którym nie śniłeś, spotkania z wilkami lub łóosiami, jenotem albo żubrem. Słuchanie rykowiska lub nawołujących się watah wilczych. I tysiące innych atrakcji. Bywam czasmi w takich miastach jak Warszawa, Białystok, Lublin, Olsztyn, Gdańs. I jest mi tam fajnie 24 godz. Potem chce się wracać bo się duszę... i fizycznie i psychicznie.

_________________
Nic nie jest takie, jakim to widzimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lut 2019, 21:17 
Offline

Rejestracja: 14 cze 2016, 11:06
Posty: 2533
Sezon XX, odc. 2

Trochę teorii i historii. Puszcza ma Białowieski Park Narodowy z Rezerwatem Ścisłym (najstarszym w Europie). W Rezerwacie nic się nie dotyka, tylko czasami wycina przejścia na trybach do zwiedzania lub ppoż. (z tym gorzej). Reszta Parku podlegała ochronie czynnej i biernej, Czynna – to reagowanie na np. pojawianie się kornika, brudnicy czy innego cholerstwa mogącego zeżreć Puszczę. Czyli po ludzku wczesna wycinka zaatakowanych drzew. Bierna, to pułapki feromonowi na np. korniki, obserwacje i tym podobne pierdoły, mało co wnoszące do sprawy ochrony. No i była część gospodarcza – czyli areały zasadzone przez Leśników w celu późniejszego ich wycięcia. Oraz w celu wyrównania wręcz bandyckiej wycinki w latach 20-tych XX w. gdzie nasz dzielny rzęd kurwa II RP podposał z Centurą (to taka brytyjska firma) i Niemcami kontrakt na wycięcie 7, 5 mln m3 selekcjowanego drewna. I nasadzeniu 110 % nowych drzew. Oczywiście Niemiaszki i Angole mieli w dupach kontrakt, i cięli co lepsze gatunki (dąb, jesion, lipa, modrzew) i nie nasadzili nawet kurwa jednej sadzonki!!! Wreszcie Leśnicy zrobili strajk i zablokowali dalsze mordowanie Puszczy, a Dyr. Gen. Lasów zerwał kontrakt i wypierdolił te firmy z Puszczy. Zaczęło się odnawianie szkód – nasadzona ponad milion sadzonek, w tym w większości świerku, bo on szybko rośnie i nie jest wybredny glebowo. Określono sterfy rekultywacji, nasadzeń, i wycinki i jakoś to wszystko rosło i działało kilkadziesiąt lat.

_________________
Nic nie jest takie, jakim to widzimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lut 2019, 21:21 
Prosię żartuje...Przecież to wrażliwiec.
Resztę chętnie poczytam.


Na górę
  
 
Post: 26 lut 2019, 23:46 
Offline

Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:42
Posty: 1247
Parafon pisze:
nasadzona ponad milion sadzonek, w tym w większości świerku, bo on szybko rośnie i nie jest wybredny glebowo. Określono sterfy rekultywacji, nasadzeń, i wycinki i jakoś to wszystko rosło i działało kilkadziesiąt lat.


Góry Izerskie mi się wyświetlają.
Ale w Puszczy chyba było inaczej?
Jak?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2019, 11:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2016, 9:00
Posty: 2527
Parafon pisze:
Sezon XX, odc. 2

Trochę teorii i historii. Puszcza ma Białowieski Park Narodowy z Rezerwatem Ścisłym (najstarszym w Europie). W Rezerwacie nic się nie dotyka, tylko czasami wycina przejścia na trybach do zwiedzania lub ppoż. (z tym gorzej). Reszta Parku podlegała ochronie czynnej i biernej, Czynna – to reagowanie na np. pojawianie się kornika, brudnicy czy innego cholerstwa mogącego zeżreć Puszczę. Czyli po ludzku wczesna wycinka zaatakowanych drzew. Bierna, to pułapki feromonowi na np. korniki, obserwacje i tym podobne pierdoły, mało co wnoszące do sprawy ochrony. No i była część gospodarcza – czyli areały zasadzone przez Leśników w celu późniejszego ich wycięcia. Oraz w celu wyrównania wręcz bandyckiej wycinki w latach 20-tych XX w. gdzie nasz dzielny rzęd kurwa II RP podposał z Centurą (to taka brytyjska firma) i Niemcami kontrakt na wycięcie 7, 5 mln m3 selekcjowanego drewna. I nasadzeniu 110 % nowych drzew. Oczywiście Niemiaszki i Angole mieli w dupach kontrakt, i cięli co lepsze gatunki (dąb, jesion, lipa, modrzew) i nie nasadzili nawet kurwa jednej sadzonki!!! Wreszcie Leśnicy zrobili strajk i zablokowali dalsze mordowanie Puszczy, a Dyr. Gen. Lasów zerwał kontrakt i wypierdolił te firmy z Puszczy. Zaczęło się odnawianie szkód – nasadzona ponad milion sadzonek, w tym w większości świerku, bo on szybko rośnie i nie jest wybredny glebowo. Określono sterfy rekultywacji, nasadzeń, i wycinki i jakoś to wszystko rosło i działało kilkadziesiąt lat.


Jednak nikt nie wziął pod uwagę faktu, że w Puszczy nie ma świerkowych starodrzewi ponieważ zjadły je korniki już w pierwszej dekadzie wzrostu- gdyby świerk mógł rosnąć w Puszczy, to by rósł.
Potem, gdy nasadzenia świerkowe zaczął niszczyć drukarz to narobiono histeri w mediach, że korniki wpierdalają puszczę i rozpoczęto wycinkę.
Tylko jednego nie rozumiem :lol: SKORO TO W ŚWIERCZYNIE WYSTĄPIŁA GRADACJA DRUKARZA, TO CZEMU DO CHUJA CIĘTO DĘBY I MODRZEWIE?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2019, 14:04 
Offline

Rejestracja: 14 cze 2016, 11:06
Posty: 2533
ika pisze:
Parafon pisze:
nasadzona ponad milion sadzonek, w tym w większości świerku, bo on szybko rośnie i nie jest wybredny glebowo. Określono sterfy rekultywacji, nasadzeń, i wycinki i jakoś to wszystko rosło i działało kilkadziesiąt lat.


Góry Izerskie mi się wyświetlają.
Ale w Puszczy chyba było inaczej?
Jak?

W Puszczy po 25 r. XX w. sadzono wiele gatunków, ale80 % to był świerk - bo szybko rósł i się dobrze przyjmował. Potem były nasadzenia (głównie po 60 r. ) tzw. plackowe, czyli sadzono to, co w danym obszarze rosło, w grądach dęby, jesion, w borach dużo sosny, nieco modrzewia etc.

_________________
Nic nie jest takie, jakim to widzimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2019, 14:12 
Offline

Rejestracja: 14 cze 2016, 11:06
Posty: 2533
Hornet pisze:
Parafon pisze:
Jednak nikt nie wziął pod uwagę faktu, że w Puszczy nie ma świerkowych starodrzewi ponieważ zjadły je korniki już w pierwszej dekadzie wzrostu- gdyby świerk mógł rosnąć w Puszczy, to by rósł.
Potem, gdy nasadzenia świerkowe zaczął niszczyć drukarz to narobiono histeri w mediach, że korniki wpierdalają puszczę i rozpoczęto wycinkę.
Tylko jednego nie rozumiem :lol: SKORO TO W ŚWIERCZYNIE WYSTĄPIŁA GRADACJA DRUKARZA, TO CZEMU DO CHUJA CIĘTO DĘBY I MODRZEWIE?

Do chuja Hornet świerk jest w puszczy coś ok. 600 - 1200 lat (różne źródła podają różnie). Koło mnie rośnie chyba ze 15 świerków coś po 40 m wysokości i mają lat wiele, na pewno około 100 - nie znam się na tym więc nie wiem, jak ocenić drzewo (z babami też czasami problem, bierzesz się za 30-tkę a potem okazuje się że 18-tka, albo odwrotnie ;-) ). A na Podcerkwie rosną takie po 50 m (coś koło 300 lat mają). Jak jest mokro (opady, wody gruntowe) to świerk da sobie radę z kornikiem. Po nasadzeniówce z gradacjami walczyli leśnicy - ograniczali gradację kornika. A jak leśnikom związano ręce to kornik wpierdolił 85% świerku (a i wody gruntowe niżej i deszczu mniej). Modrzewie to wycięła Centura w latach 20-tych (i większość dębów). Od lat (40 ?) modrzewia się nie tnie a dąb sporadycznie - głównie na rozsady. I chuj.

_________________
Nic nie jest takie, jakim to widzimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2019, 14:29 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Parafonie ale wychodzi, że jesteś podobnego zdania co ja. A ja jestem tego, ze fachowiec, zawodowiec, w tym celu kształcony i mający często wieloletnie doświadczenie zna się na rzeczy lepiej od niedouczonego (często ledwie i to z trudem) po maturze ekologa pasjonata lub dziennikarza.
I tu nie ma nic do rzeczy, że akurat PiS wycinkę zaczął i jakiś Szyszko na to pozwolił.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2019, 15:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2016, 9:00
Posty: 2527
Parafon pisze:
Do chuja Hornet świerk jest w puszczy coś ok. 600 - 1200 lat (różne źródła podają różnie). Koło mnie rośnie chyba ze 15 świerków coś po 40 m wysokości i mają lat wiele, na pewno około 100 - nie znam się na tym więc nie wiem, jak ocenić drzewo (z babami też czasami problem, bierzesz się za 30-tkę a potem okazuje się że 18-tka, albo odwrotnie ;-) ). A na Podcerkwie rosną takie po 50 m (coś koło 300 lat mają). Jak jest mokro (opady, wody gruntowe) to świerk da sobie radę z kornikiem. Po nasadzeniówce z gradacjami walczyli leśnicy - ograniczali gradację kornika. A jak leśnikom związano ręce to kornik wpierdolił 85% świerku (a i wody gruntowe niżej i deszczu mniej). Modrzewie to wycięła Centura w latach 20-tych (i większość dębów). Od lat (40 ?) modrzewia się nie tnie a dąb sporadycznie - głównie na rozsady. I chuj.


Zapomniałem, że mam do czynienia z kornikowym dyletantem- nie wszystkie świerki wpierdalane sa jednakowo człowieku- fakt istnienia kilku zdrowych drzew daje Ci zaraz podstawę do twierdzenia, że pierdolę głupoty a Ty się nie do końca wyznajesz na stosunkach korniczo- świerkowych.
Otóż kornik nie wpierdala wszystkiego jak leci tylko głównie wybiera drzewa osłabione przez emisję toksyn, suszę(!) oraz gradacje innych szkodników- te drzewa ida na pierwszy ogień. Na szkody wyrządzone przez drukarza nalezy patrzeć globalnie- kilka zdrowych świerków nie jest podstawą do twierdzenia, że gradacji kornika nie ma
Nadmierna populacja kornika spowodowana jest bogata baza żerową i sprzyjającą aurą a głównie suszą, co owady skwapliwie wykorzystują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2019, 16:12 
Offline

Rejestracja: 14 cze 2016, 11:06
Posty: 2533
Boguś, na Perkuna, nie wiem czy jesteś dendrologiem , entomologiem, czy jakimś innym ***logiem ale moja wiara w Twoją inteligencję/oczytanie/umiejętność czytani ze zrozumieniem* (*niepotrzebne skreślić, najlepiej wszystko ;-) ) się mocno chwieje :mrgreen: . Przecież to co napisałeś ja wyjaśniłem powyżej. A nie wziąłeś pod wagę warunków hydrogeologicznych i tego, że nigdy tu nie byłeś :lol: Ja wiem, że świerk (christmans tree) może kojarzyć się z bombkami i prezentami ale tu jest Puszcza - nieco inaczej to wygląda, niż piękne sosnowo - dębowe lasy na Lubelszczyźnie. To inna bajka, Hornetu, całkiem inna...

_________________
Nic nie jest takie, jakim to widzimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 663 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 67  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group