forum.nie.com.pl
http://forum.nie.com.pl/

ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.
http://forum.nie.com.pl/viewtopic.php?f=7&t=211
Strona 1 z 8

Autor:  wa ma [ 22 paź 2014, 2:09 ]
Tytuł:  ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

Ciekawostki i osiągi maszyn bojowych świata > takich jakich polska armia nie miała i mieć nie będzie na wyposażeniu. Nie tylko ze względów ekonomicznych.

Obrazek

SU 30.

Obrazek

SU 30 MKI

Autor:  wa ma [ 22 paź 2014, 2:19 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

MiG-25 Foxbat - duma ZSRR i straszak na bombowce strategiczne Zachodu.

Osiągi MiGa robią wrażenie nawet dziś. W 1973 roku izraelskie radary wykryły Foxbata, który poruszał się z prędkością prawie 3,25 Ma! Jedym z rekordów, jakie ustanowiła radziecka maszyna, było osiągnięcie pułapu 25 kilometrów po 208 sekundach lotu. F-15, który został zaprojektowany jako odpowiedź na MiGa-25, nie był w stanie nawet osiągnąć jego pułapu (mógł to zrobić jednokrotnie, osiągając tzw. pułap dynamiczny).

Obrazek

Autor:  Skorpion13 [ 22 paź 2014, 11:20 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

O ile się znam na medycynie to prace projektowe nad f-16 zaczęły się w połowie lat 60 (konflikt wietnamski) a tam Foxbaty nie brały udziału.
Trudno więc nazwać efkę ,,odpowiedzią na MIG-25" tylko z tego tytułu że później wprowadzono ja na wyposażenie USA.
F-ka jest wynikiem dwóch programów studialnych USa - FX i ADF.
jak wynika z założeń projektowych dla nowej konstrukcji (powstałych w I kadencji R. Nixona
Cytuj:
Po raz pierwszy w konstrukcji amerykańskiego samolotu myśliwskiego zrezygnowano z wymogu uzyskania dużej prędkości. Uznano, że z samolotami MiG-25 walkę będzie prowadził F-15, natomiast LWF miał działać na małych i średnich wysokościach w strefie przyfrontowej, gdzie operujące samoloty nie rozwijały dużych prędkości przekraczających Ma=1,6. Do tej wartości ograniczono też wymagania. Aby jednak samolot przeciwnika nie mógł swobodnie wyjść z nawiązanej walki, założono uzyskiwanie dobrych przyśpieszeń w zakresie Ma=0,6 do Ma=1,6, co w praktyce oznaczało zbudowanie samolotu zdolnego do rozwijania prędkości w granicach Ma=1,8 do Ma=1,9 na średnich wysokościach (szczególnie w przedziale 8000-12 000 m).

Stąd trudno mówić o jakiejkolwiek ,,konkurencji" z MIG-iem.
Cytuj:
F-16 został zaprojektowany jako uzupełnienie ciężkiego myśliwca przewagi powietrznej F-15 Eagle, ze szczególnym naciskiem na cenę, wielozadaniowość oraz łatwość obsługi. Dlatego maksymalnie uproszczono konstrukcję i zastosowano identyczne części, jak w produkowanym przez General Dynamics i użytkowany przez Stany Zjednoczone myśliwsko-bombowy General Dynamics F-111, a samolot w pierwszej wersji (A) ograniczone możliwości przenoszenia broni. To odróżnia F-16 od swoich poprzedników – F-15 Eagle był bardzo drogi, a F-104 Starfighter nie był w stanie działać przy ograniczonych warunkach atmosferycznych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_powstania_samolotu_F-16
Sorki że z wiki, ale nie chciało mi się przepisywać papierowego wydawnictwa....

Autor:  starykizior [ 22 paź 2014, 23:34 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

Pisałem dość szczególowo o konstrukcjach z tego okresu porównując F-14, F-14,, F-15, F-16 z analogicznymi konstrukcjami radzieckimi w tym Suchoja i MiG-a. Poczym gdy chciałem kliknąć wyślij, dowiedzialem się, że muszę się zalogować i całą robotę diabli wzięli.
To wszystko dzięci pierdolonemu phpBB, durnowatej i niekompetentnej Adm. Fo.RTN i debilowi zatrudnionemu jako informatyk. Teraz już mi się nie chce.
Krótko tylko. Konstrukcja MiG-25 na ówczesne czasy była bardzo wyjątkowa, gdyż był konstrukcją stalową wobec powszechnie używanego duraluminium. Był ciężkim myśliwcem przechwytującym przeznaczonym do zwalczania przy użyciu rakiet, nieprzyjacielskich bombowców strategicznych i samolotów przenoszących broń jądrową. Ograniczały go konieczność korzystania z lotnisk o długich pasach startowych i niska manewrowość. Obecnie to konstrukcja calkowicie przestarzała i anachroniczna, nie wiem czy jeszcze pozostaje w linii.
Konstrukcyjnie bazował na nim MiG-31, ale jest to całkowicie inny samolot bojowy. Z MiG-25 łączą go tylko znakomite osiągi. Pierwszy lot w 1977 r., w służbie od 1981 r. Zastosowano calkowicie nowe materiały konstrukcyjne, bardzo nowoczesną awionikę i wyposażenie oraz uzbrojenie. Jest samolotem myśliwskim o ogromnych możliwościach manewrowania zarówno na małych i dużych wysokościach w początkach mógł przechwytywać rownocześnie 4 cele operujące na róznych wysokośćiach. Obecnie dzięki sytematycznej modernizacji i doposażeniu jego możliwości znacznie się zwiększyły. Jest dwumiejscowym samolotem nie tylko wywalczania przewagi w powietrzu, ale też kierowania walką i naprowadzania innych samolotów mysliwskich (np. MiG-29) na wybrane cele. W kodzie NATO oznaczony jako Foxhound ("Wyżeł"), może w.g zachodnich specjalistów zdystansować i zwalczać prawie wszystko co lata w powietrzu na wszytkich wysokościach. Dzięki systematycznej modernizacji (np. radary ze skanowaniem fazowym) pozostaje do dzisiaj pełnowartościowym samolotem bojowym.

Autor:  Golem [ 23 paź 2014, 8:44 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

Czy to też można uznać za maszynę bojową?

Obrazek

Autor:  Skorpion13 [ 23 paź 2014, 14:03 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

[quote=]
[/quote]

Autor:  agronom [ 23 paź 2014, 15:13 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

Albo po prostu, przed wysłaniem C+A, C+C.
W razie draki: C+V.

A najsampierw - zjeść koperku.

Autor:  wa ma [ 23 paź 2014, 17:07 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

agronom pisze:
Albo po prostu, przed wysłaniem C+A, C+C.
W razie draki: C+V.

A najsampierw - zjeść koperku.

Wyrzuć to kochanieńki na wysypisko - bo co to ma wspólnego z maszynami bojowymi - nie zaśmiecać wątku . Ja zaraz po Tobie kasuję swój post.

Autor:  wa ma [ 23 paź 2014, 17:09 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

Skorpion13 pisze:
starykizior pisze:
Poczym gdy chciałem kliknąć wyślij, dowiedzialem się, że muszę się zalogować i całą robotę diabli wzięli.

Pisz Kizior w Wordzie albo innym edytorze tekstu, zapisz a później przenieś.
Skończą się takie wpadki.

Skorpio weź nie zaśmiecaj wątku. Do Kiziora pisz na priv. Ja tak robię w razie potrzeby. Pozdrow.

Autor:  agronom [ 24 paź 2014, 2:52 ]
Tytuł:  Re: ZNANE I NIEZNANE MASZYNY BOJOWE ŚWIATA.

Nie przesadzaj, Obywatelu wa ma, to nie zaśmiecanie ino konkretna pomoc.
Nie pierwszy raz Obywatel starykizior narzekał (i poniekąd zaśmiecał), że mu tekst wsionk.

Strona 1 z 8 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/