forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 12:43

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 287 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20 lip 2016, 10:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 21:29
Posty: 3960
Lokalizacja: 5 księżyc Saturna
Ja wiem, że nie nasza to armia, ale zdjęcie jest fantastyczne ( moim zdaniem ) i jest archiwalne.
Pochodzi z 1942 roku, zrobiono je na Białorusi a przestawia samolot Лисунов Ли-2.
P.S.
Tak wynika z opisu zdjęcia.


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2016, 11:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 21:29
Posty: 3960
Lokalizacja: 5 księżyc Saturna
W Muzeum Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie "stoi" jako eksponat, ale to przecież wiesz.
A dla zainteresowanych link:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Lo ... w_Krakowie

i jeszcze link bezpośredni:

http://www.muzeumlotnictwa.pl

P.S.
Fajny ten twój pierdolec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lip 2016, 8:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2014, 17:35
Posty: 1639
Lokalizacja: Kresy pn-wsch.
Dzięki serdeleczne Ci, Małgoś :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sie 2016, 1:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 20:59
Posty: 4499
Piszę w Archiwum bo tu jest miejsce.

W sierpniu będą bębnić o najbardziej głupim i zbrodniczym dla ludności powstaniu w Warszawie.
Chcę wspomnieć o rocznicy dwóch bitew które stoczyli nasi pancerniacy po dwóch stronach frontu prawie w tym samym czasie.
Obie niezwykle krwawe, okupione wysokimi stratami i obie zwycięskie. Obie wzbudziły dla naszych żołnierzy podziw i szacunek sojuszników, ale i wrogów. To bitwa 1 Brygady Pancernej im. Boh. Westerplatte pod Studziankami na przyczółku Warecko Magnuszewskim i bitwa 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Maczka we Francji pod Falaise/Chambois.
Ci żołnierze walczyli o Polskę i przelewali za nią krew. Cześć ich pamięci

_________________
Ceterum censeo Ukrainem esse Delendam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sie 2016, 8:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:33
Posty: 9999
starykizior pisze:
Piszę w Archiwum bo tu jest miejsce.

W sierpniu będą bębnić o najbardziej głupim i zbrodniczym dla ludności powstaniu w Warszawie.
Chcę wspomnieć o rocznicy dwóch bitew które stoczyli nasi pancerniacy po dwóch stronach frontu prawie w tym samym czasie.
Obie niezwykle krwawe, okupione wysokimi stratami i obie zwycięskie. Obie wzbudziły dla naszych żołnierzy podziw i szacunek sojuszników, ale i wrogów. To bitwa 1 Brygady Pancernej im. Boh. Westerplatte pod Studziankami na przyczółku Warecko Magnuszewskim i bitwa 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Maczka we Francji pod Falaise/Chambois.
Ci żołnierze walczyli o Polskę i przelewali za nią krew. Cześć ich pamięci


A może warto wspomnieć że wcale tak nie musiało być, dowodem jest powstanie w prawobrzeżnej Warszawie. Podpułkownik Antoni Żurowski, przerwał powstanie zanim zdążyło dojść do jakichkolwiek zniszczeń i rzezi.
Z takiej perspektywy patrząc, wszelkie bajania o powodach, nieuchronności, itp. powstania Warszawskiego, wyglądają nieco inaczej, by nie powiedzieć że Warszawa lewobrzeżna została skazana, pozostaje ustalić przez kogo?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sie 2016, 16:47 
Heh i ja o Powstaniu, u nas to temat jeszcze żywy. Kiedy zawyły syreny, zaczęliśmy z Papą wspominać Dziadka. Nie był Powstańcem, w sensie, że tam w stolicy. Ale był żołnierzem I Armii WP, 4 Dywizja Piechoty-Pułk Artylerii, kompania ckm-ów.
Podczas powstania siedzieli na prawym brzegu Wisły i tłukli tymi cekaemami po dachach, żeby ewentualnych, niemieckich snajperów wybić co do joty. Potem był Kołobrzeg i jakieś inne. Aż na bazie Dziadziusiowego pułku, utworzono potem szkołę w Toruniu.
Dziadziuś miał brata Bolka, był chorążym kontrywiadu II Armii WP. Nietypowy stopień albo nazwa, wuj mówił coś o informacji wojskowej, może wtedy tak to się nazywało. Osobiście znał Świerczewskiego i za Nim wprost przepadał. Nawet kiedy pod Dreznem wpadli w zasadzkę. Brał udział w operacji skierowanej w grupę Steinera ..

Dzieckiem byłam kiedy o tym opowiadali, jednym uchem wlatywało, drugim wylatywało, cholernie mi dzisiaj smutno, że nie słuchałam Ich wtedy z uwagą. Dzisiaj bym chciała, ale już nie mogę..
Aczkolwiek coś mnie za gardło chwyciło, kiedy te syreny zawyły, wiem, takie tanie reakcje, przynajmniej tanimi mogą się wydawać. Ale zrobiłam też coś dobrego, wykład dzieciakom o Powstaniu i kurcze, słuchali.
Może jest nadzieja??


Na górę
  
 
Post: 03 sie 2016, 10:21 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
........Dzieckiem byłam kiedy o tym opowiadali, jednym uchem wlatywało, drugim wylatywało, cholernie mi dzisiaj smutno, że nie słuchałam Ich wtedy z uwagą. Dzisiaj bym chciała, ale już nie mogę.. .......napisała Agafia......:

To,- podejrzewam, - że nie tylko Ty tak masz. Ja mam podobnie.
Ojciec mój był pilotem i w !939 walczył jako pilot na Karasiu do czasu zestrzelenia przez Niemców.........
Gdybym wtedy słuchał uważnie, miał bym dziś czym Gośce zaimponować.Dziś mogę jedynie na płycie nagrobnej popatrzeć na naklejkę jaką mu koledzy z częstochowskiego Aeroklubu - / reaktywował po wojnie wraz z Tadeuszem Więckowskim częstochowski Aeroklub / - w dowód pamięci nakleili.
Ale człowiek był za młody, by te sprawy docenić.
A dziś tak jak napisałaś, - za późno.
I szkoda.
stary........etc,etc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2016, 13:59 
Ano co zrobić. Młodość rządzi się własnymi prawami, żyliśmy wtedy czymś innym i każdemu z nas wydawało się, że jest nieśmiertelny. A i wojna taka odległa była, nierealna wręcz.


Na górę
  
 
Post: 03 sie 2016, 15:32 
Bitwa o Anglię kosztowała Polskę i Polaków życie i krew
oraz 107 650 000 funtów.
Wszystko zostało pokryte z rezerw polskiego złota zdeponowanego w Kanadzie.
Warto pamiętać, że w tej bitwie 151 polskich pilotów zestrzeliło 203 niemieckie samoloty. Sprawę poruszył portal Narodowych Sił Zbrojnych.
Polski dywizjon 303 był najlepszy wśród wszystkich walczących w tej bitwie. Warto też pamiętać, że po wojnie rząd Wielkiej Brytanii za użyczenie Polakom paliwa, samolotów i lotnisk kazał sobie zapłacić złotem, które wywieźliśmy we wrześniu 1939 roku z Warszawy. Żeby przelać Polską krew w obronie Anglii musieliśmy angolom zapłacić polskim złotem. Rozliczenie wygląda następująco: Rachunek wystawiony Polskim Siłom Powietrznym przez Rząd jego królewskiej mości :
Całkowite koszty utrzymania Polskich Sił Powietrznych w latach 1939-1945.
Wyasygnowane fundusze przez rząd jego królewskiej mości Polskiemu Rządowi jako kredyt 9 606 000 funtów Fundusze przeznaczone na : samoloty, silniki, wyposażenie, materiały do lotów operacyjnych i szkolenia wyżywienie, umundurowanie, zakwaterowanie, paliwo, światło, transport, pomoc medyczna materiały do utrzymania i konserwacji samolotów, w tym paliwo, bomby, amunicja, ładunki wybuchowe. Używanie instalacji lotniskowych, takich jak hangary, warsztaty, biura, itd. do 31 grudnia 1945 roku 90 044 000 funtów

Razem 107 650 000 funtów.

Wszystko zostało pokryte z rezerw polskiego złota zdeponowanego w Kanadzie.

http://wgospodarce.pl/informacje/20592- ... bacz-kwoty


Na górę
  
 
Post: 03 sie 2016, 16:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 17:09
Posty: 7784
Lokalizacja: z czeluści piekielnych
Przedwczoraj o tym pisała w polityce na serio, dzisiaj wkleiła to w archiwum armii. Jak obstawiacie, w którym to jeszcze wątku wklei?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 287 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group