forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:45

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Następna
Autor Wiadomość
Post: 09 paź 2014, 14:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 12:50
Posty: 1911
Chiny bliżej Polski niż by się to wydawało.

https://www.youtube.com/watch?v=4iH7ffcEviw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 paź 2014, 17:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:08
Posty: 326
Killashandra Ree pisze:
Na prośbę zainteresowanych tematem zakładam wątek poświęcony sprawom Dalekiego Wschodu. Zaczynam od historii Tybetu, zaginionej wraz z dawnym fo, na szczęście posiadając oryginalne materiały mogę to odtworzyć.
Zatem- zaczynamy.


Świetnie Pani Killashandro!!!
Doskonale.
Ja zaś zacznę od polecenia trzech pozycji.
Marcel Granet "Cywilizacja Chińska".
Monografia uświadamiająca z jak wielką odmiennością zderzamy się slędząc historię kultury chińskiej.Bardzo ciekawe ujęcie obejmujące okres od epoki Pięciu Władców do końca dynastii Han -starożytność
Mircea Eliade "Joga. Nieśmiertelność i wolność" Chyba najlepsza monografia z zakresu antropologii kulturowej dotyczaca Jogi.Myślę,że autora nie trzeba przedstawiać.Dla każdego zainteresowanego mistyką wschodu i Jogą' to podstawowa lektura.
Mircea Eliade "Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy" Praca ukazująca struktury i treśći szamanizmu ,będącego podkładem kulturowym dla większości kręgów cywilizacyjnych Dalekiego Wschodu.

_________________
czerwony jak cegła,
rozgrzany jak piec


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2014, 9:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 12:50
Posty: 1911
Kropla dziegciu,nigdy nie jest dobrze.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/smog-w- ... iecy/qnp48


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2014, 9:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 12:50
Posty: 1911
Trudno pominąć taką wiadomość.

http://www.tvn24.pl/chinka-wynalazla-na ... 138,s.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2014, 10:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:57
Posty: 7657
Lokalizacja: Ballybran, a jakże
Camoaz, THX,pozycje warte uwagi, ta trzecia może nie we wszystkim dokładna, ale i tak jako wstępna lektura dla zainteresowanych godna polecenia.Odmienność kultur azjatyckich to ogółem problem dla czytelnika wywodzącego się z cywilizacji Zachodu.
Poza tym nieodmiennie polecam zainteresowanym jako studium porównawcze z magii i religii ZŁOTĄ GAŁĄŹ J.G.Frazera. Także polecam CHINY Jonathana Fenby'ego.

Wodzu, trudno dziwić się smogowi w mieście, w którym nieoficjalnie mieszka prawie 30 mln ludzi( dane oficjalne są zaniżone). Problemem sezonowym są też burze piaskowe docierające do stolicy z pustyni, niosące obrzydliwy pył,szkodliwy i dla ludzi, i dla urządzeń( typu aparaty fotograficzne.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2014, 10:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 14:18
Posty: 4718
Lokalizacja: 5800 od domu
W Pekinie są dwa problemy - woda i powietrze.

W Mongolii ludzie zamieniają raz do roku szyby przednie w samochodach, u tych którzy jeżdżą po stepach one wyglądają jak w karetce pogotowia.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2014, 19:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:08
Posty: 326
Killashandra Ree pisze:
Camoaz, THX,pozycje warte uwagi, ta trzecia może nie we wszystkim dokładna.............
Poza tym nieodmiennie polecam zainteresowanym jako studium porównawcze z magii i religii ZŁOTĄ GAŁĄŹ J.G.Frazera. Także polecam CHINY Jonathana Fenby'ego.

Ad1. Pani Killashandra Ree domniemanymi niedokładnościami Szamanizmu Eliadego proszę się wogóle nie przejmować.Wystarczy wydobycie ukrytego kompleksu kulturowo-religijnego tj szamanizmu. Poza tym jak tu być akuratnie dokładnym praktykując redukcję ejdetyczną?
Ad2.ZŁOTĄ GAŁĄŹ J.G.Frazera.Tylko w aspekcie faktograficznym i też bardzo ostożnie.Od interpretacji metodami infatylnego ewolucjonizmu -rodem z objawień Pana "Mój Boże"-trzymać sie z dala. Mistrzami badań terenowych byli funkcjonaliści z Bronisławem Malinowskim na czele-polecam a choćby i to "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" albo "Argonauci Zachodniego Pacyfiku".Na marginesie nigdy nie mogłem zrozumieć czemu On jest tak niedoceniany w Polsce.

_________________
czerwony jak cegła,
rozgrzany jak piec


Ostatnio zmieniony 10 paź 2014, 21:55 przez camoaz, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2014, 19:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:57
Posty: 7657
Lokalizacja: Ballybran, a jakże
Będę zobowiązana , panie Camoaz, z a dokładne cytowanie mojego nicka. Nie zgadzam się z zarzutem infantylizmu względem Frazera, a nie chodziło mi o antropologiczne badania terenowe, ile o sposób przedstawiania kwestii, było nie było, duchowych. Co do Fenby'ego- też ma Pan zarzuty?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2014, 21:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:08
Posty: 326
Killashandra Ree pisze:
Będę zobowiązana , panie Camoaz, z a dokładne cytowanie mojego nicka. Nie zgadzam się z zarzutem infantylizmu względem Frazera, a nie chodziło mi o antropologiczne badania terenowe, ile o sposób przedstawiania kwestii, było nie było, duchowych. Co do Fenby'ego- też ma Pan zarzuty?

Pani Killashandro Ree!
Błagam o wybaczenie! Natychmiast poprawiam swój błąd-niezamierzony.Co do Fenbyego nie mam żadnych. Nie czytałem.Ale postaram się zdobyć i przeczytać.I jeszcze tytułem wyjaśnienia, nie żebym wdawał sie w dyskusję ,ależ skąd.Frazera nie lubię głównie z powodu jego metody badawczej i założeń.
Jeszcze raz proszę o wybaczenie.
Szczerze oddany camoaz
PS Mnie tekst o Tybecie zainteresował.Czytam część 3

_________________
czerwony jak cegła,
rozgrzany jak piec


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2014, 23:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:33
Posty: 9999
Dakota pisze:
Kropla dziegciu,nigdy nie jest dobrze.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/smog-w- ... iecy/qnp48

"A czemu pan nie pluje? Trzeba pluć. Tu trzeba charczeć i pluć! Niech pan spojrzy na starych Chińczyków. Charczą tak długo zanim zaczną się dusić z braku powietrza, potrafią oczyścić z wydzieliny najdalsze zakątki płuc. Młodzi już tak nie potrafią, stara, klasyczna chińska sztuka plucia ginie w narodzie.

Cytuj:
Bo bez plucia, opowiadał dalej doktor, Chińczycy w północnej części kraju powymieraliby na choroby płuc i oskrzeli. Od tysięcy lat silne, zimne wiatry nawiewają na północne Chiny znad pustkowi Mongolii lessowy pył. Między Żółtą Rzeką a miastem Xi’an, starą cesarską stolicą, grubość lessowych ziem nawianych z północy w okresie lodowcowym, dochodzi do stu metrów. Zimne, północne wiatry wieją dziś tak samo, jak przed tysiącami lat.

W miastach i na wsi dniem i nocą unosi się mgiełka pyłu. Najpierw wydawało mi się, że to kurz nieszkodliwy, niewarty uwagi. Lessowy pył jest jednak szczególnie zjadliwy, podrażnia płuca, zatyka oskrzela, wysusza śluzówki. Trzeba oczyszczać drogi oddechowe. Obroną przed wszechobecnym lessowym pyłem jest też obyczaj nieustannego popijania wody przez Chińczyków, obyczaj, który długo wydawał mi się manią. Trzeba popijać, by nie wyschły śluzówki. To dlatego w restauracjach kelnerki, zanim jeszcze zamówi się cokolwiek, nie pytając nalewają wszystkim gościom słabą herbatę. To dlatego wielu Chińczyków w miastach, a na wsi niemal każdy, zawsze ma przy sobie coś w rodzaju podłużnego słoiczka z wodą i co chwila popija dwa, trzy łyki."


tyle w temacie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group