forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04 mar 2021, 18:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2014, 14:41
Posty: 2026
ika pisze:
Fakt, że coś tam pod Wielkim Sfinksem może być (podobnie, jak w Wielkiej Piramidzie), ale na razie dokładnie nie wiadomo, bo tego dokładnie nie zbadano. Krążą co prawda jakieś fantastyczne teorie spiskowe, lecz nikt rozsądny w nie nie wierzy.
Sam zaś Wielki Sfinks na pewno nie jest lwicą, ponieważ ma twarz Chefrena i symbolizuje jego królewski majestat.

Twarz Chefrena powiadasz. Obejrzałem stosunkowo niedawno jak w "telewizorni" pokazano film o tym "zjawisku".
Pewien "gostek" udowadniał w nim, że Sfinks ma lico Chefrena, no nie uwierzycie, na podstawie jednej główki drewnianej troszkę większej od ziarna ciecierzycy.
Mnie to nie przekonuje, bardziej mnie przekonuje twierdzenie geologów i klimatologów którzy mówią, że na Sfinksie są ślady erozji wodnej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2021, 18:56 
Offline

Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:42
Posty: 1247
canislupus pisze:
Twarz Chefrena powiadasz. Obejrzałem stosunkowo niedawno jak w "telewizorni" pokazano film o tym "zjawisku".
Pewien "gostek" udowadniał w nim, że Sfinks ma lico Chefrena, no nie uwierzycie, na podstawie jednej główki drewnianej troszkę większej od ziarna ciecierzycy.
Mnie to nie przekonuje, bardziej mnie przekonuje twierdzenie geologów i klimatologów którzy mówią, że na Sfinksie są ślady erozji wodnej.

Po cholerę było mu to ziarnko, skoro zachowały się posągi Chefrena trochę jakby większe?
Poza tym kanon egipski z czasów Starego Państwa nie zakładał daleko idącego podobieństwa między faraonem (zwłaszcza faraonem!), a jego wizerunkiem. To się miało zmienić dopiero za herezjarchy Echnatona, czyli Amenhotepa IV. Chyba, że to ziarnko nosiło znamiona autentycznego portretu. To byłby anachronizm - nie w znaczeniu "przestarzały", tylko "nie pasujący do czasów". Jednak wizerunek oficjalny w postaci z kolei Sfinksa nie ma prawa się mieć autentycznie do jakiegoś rzekomego prawdziwego portretu!
Kupy się to nie trzyma!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2021, 19:03 
Offline

Rejestracja: 26 lut 2021, 10:06
Posty: 116
Kupy sfinksa!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2021, 19:47 
Offline

Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:42
Posty: 1247
poler pisze:
Kupy sfinksa!!!

Tak chyba to można ująć.
O tym, czy artefakt przedstawia tego, czy innego faraona, do czasów epizodu Echnatona i potem też już niekoniecznie, aż do Ptolemeuszów, decydowały hieroglify w kartuszach, nie fizyczne podobieństwo.
Bo też i po co? Kto widywał faraona z bliska, na tyle, żeby choć z grubsza go rozpoznać? Zwłaszcza w okresie Starego Państwa?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2021, 20:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2014, 14:41
Posty: 2026
ika pisze:
canislupus pisze:
Twarz Chefrena powiadasz. Obejrzałem stosunkowo niedawno jak w "telewizorni" pokazano film o tym "zjawisku".
Pewien "gostek" udowadniał w nim, że Sfinks ma lico Chefrena, no nie uwierzycie, na podstawie jednej główki drewnianej troszkę większej od ziarna ciecierzycy.
Mnie to nie przekonuje, bardziej mnie przekonuje twierdzenie geologów i klimatologów którzy mówią, że na Sfinksie są ślady erozji wodnej.

Po cholerę było mu to ziarnko, skoro zachowały się posągi Chefrena trochę jakby większe?
Poza tym kanon egipski z czasów Starego Państwa nie zakładał daleko idącego podobieństwa między faraonem (zwłaszcza faraonem!), a jego wizerunkiem. To się miało zmienić dopiero za herezjarchy Echnatona, czyli Amenhotepa IV. Chyba, że to ziarnko nosiło znamiona autentycznego portretu. To byłby anachronizm - nie w znaczeniu "przestarzały", tylko "nie pasujący do czasów". Jednak wizerunek oficjalny w postaci z kolei Sfinksa nie ma prawa się mieć autentycznie do jakiegoś rzekomego prawdziwego portretu!
Kupy się to nie trzyma!

Ciekawe, ale co Powiesz na to(też obejrzane w TV) sugerowano, że twarz Sfinksa to późniejsza przeróbka, a wcześniej posąg miał twarz(pysk ?) Anubisa.
Tłumaczone to było tym, że cała forma ciała posągu bardziej przypomina kształtem psa niż lwa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2021, 20:13 
Offline

Rejestracja: 26 lut 2021, 10:46
Posty: 215
ika pisze:
canislupus pisze:
Twarz Chefrena powiadasz. Obejrzałem stosunkowo niedawno jak w "telewizorni" pokazano film o tym "zjawisku".
Pewien "gostek" udowadniał w nim, że Sfinks ma lico Chefrena, no nie uwierzycie, na podstawie jednej główki drewnianej troszkę większej od ziarna ciecierzycy.
Mnie to nie przekonuje, bardziej mnie przekonuje twierdzenie geologów i klimatologów którzy mówią, że na Sfinksie są ślady erozji wodnej.

Po cholerę było mu to ziarnko, skoro zachowały się posągi Chefrena trochę jakby większe?
Poza tym kanon egipski z czasów Starego Państwa nie zakładał daleko idącego podobieństwa między faraonem (zwłaszcza faraonem!), a jego wizerunkiem. To się miało zmienić dopiero za herezjarchy Echnatona, czyli Amenhotepa IV. Chyba, że to ziarnko nosiło znamiona autentycznego portretu. To byłby anachronizm - nie w znaczeniu "przestarzały", tylko "nie pasujący do czasów". Jednak wizerunek oficjalny w postaci z kolei Sfinksa nie ma prawa się mieć autentycznie do jakiegoś rzekomego prawdziwego portretu!
Kupy się to nie trzyma!


Kocham, kocham, kocham.
Pytanie pozostaje, widziałaś któregoś z sfinksów na żywo? Mogłaś dotknąć?
Wrażenia ciekawa jestem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2021, 20:27 
Offline

Rejestracja: 26 lut 2021, 10:46
Posty: 215
woda pisze:
Opowiadał mi o tym pewien profesor archeologii, co to go z kairskiego uniwersytetu wywalili, bo nie po linii tezy głosił. W muzeum narodowym poprowadził mnie nieuczęszczanym szlakiem. I przy piramidach też kilka rzeczy pokazał z innej perspektywy.
Zresztą teraz im tam wszystko wyłazi pod lidarem.
Komory pod Sfinksem też.

O Jezu, nie masz pojęcia jak Ci zazdroszczę. Proszę opiszcie swoje doświadczenia, przygody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2021, 21:38 
Offline

Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:42
Posty: 1247
canislupus pisze:
Ciekawe, ale co Powiesz na to(też obejrzane w TV) sugerowano, że twarz Sfinksa to późniejsza przeróbka, a wcześniej posąg miał twarz(pysk ?) Anubisa.
Tłumaczone to było tym, że cała forma ciała posągu bardziej przypomina kształtem psa niż lwa.

No, niekoniecznie. Trudno czasem określić, jakie zwierzę "daje dupy" sfinksom ;)
Ale... Anubis nigdy nie był przedstawiany w formie sfinksa. Zawsze jest człowiekiem z głową szakala, albo jest Anubisem jako szakalem. I tutaj może coś być na rzeczy: jeśli od początku nie był to sfinks z twarzą Chefrena, tylko szakal-Anubis na straży grobowca Cheopsa, miałoby to sens.
Obrazek
Chefr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2021, 22:13 
Offline

Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:42
Posty: 1247
AGAFIA pisze:
Pytanie pozostaje, widziałaś któregoś z sfinksów na żywo? Mogłaś dotknąć?
Wrażenia ciekawa jestem.

Widziałam, ale tylko w Luwrze i w Wiedniu w Kunsthistorisches Museum, i nie te najsłynniejsze, niestety... jednakowoż dreszczyk był ;)
Mam nadzieję, że do Krainy Faraonów kiedyś jednak dotrę...

ps
Na pierwszym roku mialam zajęcia z profesorem Juliuszem Ziomeckim, to było niemal tak, jakbym tam była... Taaa....wiem...wiem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 mar 2021, 16:51 
ika pisze:
Widziałam, ale tylko w Luwrze i w Wiedniu w Kunsthistorisches Museum, i nie te najsłynniejsze, niestety... jednakowoż dreszczyk był ;)


Co czas jakiś mam okazję skanować artefakty z epoki Starego Rupiecia w 3D, i niedawno trzymałem w ręku
konika z brązu datowanego na okres kultury łużyckiej. Maleństwo bo ledwie ok 4 cm, więc pewno zabawka
dla dziecka wykonana przy okazji. Raczej metoda odlewu na wosk tracony. I właśnie a propos dreszczy, bo
bawiąc się nim miałem świadomość, że poprzednio miało go w rękach dziecko ok. 3500 lat wstecz. Cóś kiej
te piramidy, co nie?


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group