forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 24 kwie 2024, 1:46

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 24  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 cze 2020, 18:32 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
Mam wątpliwości co do tego, że religie przyczyniły się do rozwoju cywilizacji, wielkich miast itp.
Do tego przyczyniają się po prostu pieniądze.
A przez wieki jedynie kapłani wszelkiej maści, najczęściej w aliansie z władzą, dysponowali odpowiednimi środkami, aby zlecać budowanie świątyń, miast, dróg.
Gdyby ich nie było, mecenasami rozwoju byłyby inne kręgi .
Nie wiem kto, może kupcy na przykład, może bankierzy. Nikt nie wie, jak rozwijałyby się społeczności bez religii.
Nie byłoby posągu Ateny, byłby posąg miss Aten albo wielkiego żółwia albo drzewa oliwnego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2020, 19:27 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
No to teraz odpowiedz sobie na pytanie:
- co powstało prędzej? Wiara czy pieniądze?

I drugie:

Dlaczego nie wiemy?
Czy przypadkiem nie dlatego, że wszędzie tam. gdzie powstały wielkie cywilizacje występował system religijny? I to niezależnie w izolowanych często ogniskach.
Np, cywilizacje środkowo i południowoamerykańskie.
Można co prawda w tej korelacji doszukać się różnych związków przyczynowo skutkowych. Np, ze to cywilizacja stworzyła religie, I dlatego tak jest.
Przypadek? Ale to słabe. Przypadek powtarzany wszędziem w różnym czasie i warunkach i niezależnie od siebie przestaje być przypadkiem. Bo jak by religia szkodziła na tym wstępnym etapie rozwoju cywilizacji to by taka cywilizacja dostała w d... od tej ateistycznej. Bez wiary i religii. No po ta bez wiary by miała lepiej po prostu.

No ale mamy na to dowody. Wielkie kręgi powstały jako ośrodki kultu zanim pojawiły się pieniądze i miasta. Ba, są już dowody archeologiczne, że religie (świątynie) powstały zanim powstało rolnictwo.
Na integrującą i motywującą rolę religii są też dowody historyczne. Co jednoczyło plemiona Izraela? Co ich pchało do podbicia ziemi obiecanej? czy kasa by ich do tego tak zmotywowała?

Co jednoczyło świat Helleński? I wiele plemion greckich (Dorowie, Achajowie, Jonowie i Eolowie.) Budowało ich wspólnotę. Wyróżniało od barbarzyńców. Nie system władzy, nie pieniądze (o te się bili) a właśnie wiara a potem wspólna kultura. Z mitów religijnych jednak wyrosła. Co jednoczyło ludy Mezoameryki?

Dlaczego znamy dawne wielkie cywilizacje, które nie znały koła, żelaza a nawet pieniądza i się bez nich całkiem dobrze radziły ale nie znajdziemy (chyba) takiej co nie znała bogów, kapłanów i świątyń?

Znajdziecie? To poproszę o przykład?

Naprawdę obejrzyjcie ten film co polecałem.

Mało co jest jest czarno-białe.
Teraz mamy wiele idei (ideologi) które mogą zastępować religie w jednoczeniu (ale też i dzieleniu) społeczeństw . Naród, komunizm, liberalizm gospodarczy, humanizm, gender, feminizm i często (powiedziałbym, ze najczęściej) przejmują one postać swoistej wiary z całym religijnym wręcz bagażem, bezkrytycznym podejściem do swoich przekonań, błogostanem intelektualnym, otorbieniem, dogmatami, prostymi odpowiedziami i czarno-białym widzeniem świata, dogmatami.

Też to mam. Łatwiej mi przełknąć bzdurę, która mi się podoba bo jest zgodna z moim światopoglądem niż dowód, który ten mój światopogląd zakłóca.
Lepiej się czuję wśród współwyznawców powtarzając razem nimi obowiązującą w naszej wierze mantrę i utwierdzać się wzajem w swoich poglądach niż być czarną owcą i iści na przekór.
I chociaż czasami idę po prąd. Czasami burzę Wasz i swój błogostan, narażając się na krytykę i ostracyzm jako heretyk to i tak lepiej mi na foNIE niż na Frondzie. Co tam lepiej. Jak każdy ortodoksyjny wyznawca unikam i nie wchodzę nawet. Jak porządny katolik od rydzyka nie poszedł by do meczetu na modły :P

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2020, 19:46 
Ty jesteś kawał chuja ale jakoś ci ufam, że wiesz coś, o czym ja czasem zapominam...


Na górę
  
 
Post: 11 cze 2020, 19:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 7:47
Posty: 6459
zaczalem i wysluchalem pierwsze zdania , a nawet wiecej niz wstep( przy okazji wyslucham do konca) pierwsze co mi wpadlo w ucho to to ze ja wiem ze jeden wybuch wulkanu wytwarza wiecej zanieczaszczen atmosfery niz czlowiek wyprodukowal przez te prawie 150 lat rewolucji przemyslowej.........a mlody czlowiek z filmu tazuje ze czlowiek wyprodukowal wiecej niz wszystkie wulkany .....

i jesli mam sie zgodzic co do roli religii to tylko jesli sie uzna ze religia to zalazek, plemnik nauki .

_________________
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. S.J.L. weil...Alle sagten: Es geht nicht. Da kam einer, der das nicht wusste und der es einfach tat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2020, 20:57 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
Komandore, oczywiście, że wcześniej powstała wiara.
Gdyż im dalej w głąb, tym mniejsza była wiedza ludzi, strach przed niewytłumaczonymi zjawiskami większy, a strach - to najlepsza metoda rządzenia.
Mark Twain powiedział, że religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.
Z czego wynika, że pierwsi powstali oszuści, w dodatku na tronach, którzy doskonale wiedzieli, jak wielką władzę daje im religia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2020, 23:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:33
Posty: 9999
Można zaryzykować twierdzenie mówiące że Państwo to organizacja integrująca oszustów i głupców w odpowiednich proporcjach.
Państwa nie mogą istnieć gdy składają się wyłącznie z oszustów.
Jednocześnie głupcy nie stworzą nigdy żadnego państwa.
Mądrym, państwo nie byłoby do niczego potrzebne.
Wybór jak widać, nie istnieje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 cze 2020, 2:52 
Offline

Rejestracja: 10 wrz 2014, 8:29
Posty: 638
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 cze 2020, 8:01 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
Obejrzałem film do 70-ej minuty. Dzisiaj obejrzę do końca.
Z tego co obejrzałem do tej pory wychodzi mi, że tylko dureń zawsze jest pewien swoich racji.
Mędrzec będzie stale pełen wątpliwości.........czy jakoś tak.
Film oczywiście warto obejrzeć choć czasem ciężko nadążać za tym o czym mówi....... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 cze 2020, 9:35 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Nie. Trochę nie do końca tak. Bo jest tam też mowa np o teoriach, które muszą spełniać pewne warunki by nimi być. I tak Albert E. mogli być pewni swoich racji bo zostały one obserwacyjnie, laboratoryjni i naukowo potwierdzone i nie ma jak na razie obserwacji, chociażby jednej, która by im zaprzeczała.,
A wystarczy jedna by już nie można by być pewny teorii.
I albo cala teoria do kosza albo wymaga korekty. Musi ten fakt uwzględnić.

WYJAŚNIENIE dla płaziemców TEORIA NAUKOWA TO NIE HIPOTEZA. TEORIA JEST POTWIERDZONA I NIE SFALSYFIKOWANA.

I np. w płaskiej ziemi wystarczy pokazać jedną niegodność z rzeczywistością (fałsz) - że w tym modelu słonce nigdy nie zachodzi bo obniży się najniżej do ok 9 st nad horyzont i już cały model (hipoteza) leży.

A człowiek rozsądny jest pewien swoich racji dopóki dobrze zweryfikowane źródła, dowody, obserwacje je potwierdzają. No jak mam taki kaprys aby mówić, ze na płaszczyźnie c^2 = b^2 + a^2 to mogę być pewny swoich racji w starciu z kimś, kto twierdzi, że nie. No chyba ze wykaże niezbicie fałszywość tego twierdzenia,

Więc zanim się pewnie pewnym swych racji to nie wystarczy je czerpać byle gdzie i bezmyślnie powtarzać bo tak pięknie pasują do MOJEJ układanki i przekonań. Trzeba WERYFIKOWAĆ!!!!
I nawet jak już zweryfikujemy i nie mamy zastrzeżeń to nadal trzeba być czujnym bo może pojawić się nie znany nam dotąd fakt, obserwacja ktora przeczy naszym racji i je falsyfikuje. I w takim przypadku trzeba umieć przyznać się do błędu.

Ja np jestem gotów jak tylko jakaś dobrze udokumentowana teoria "unipola", dobrze opisana i udowodniona matematyczne, potwierdzona obserwacją wszechświata i eksperymentem w laboratorium znajdzie jakiś czynnik,czynniki, który nie da się inaczej wyjaśnić jak tylko istnieniem osobowego boga, i na dodatek wzorami i obserwacją jego istnienie potwierdzi, to się na wrócę pójdę na kolanach i legnę krzyżem wołając się myliłem.

Ale jak na razie mi to nie grozi.

@Panie Maupa, nie wiem o co Panu chodzi.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 cze 2020, 10:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:33
Posty: 9999
Komandor pisze:
.....

@Panie Maupa, nie wiem o co Panu chodzi.


O to: przykład taki....

https://www.rynekaptek.pl/marketing-i-z ... 38503.html

Co z tego że w społecznościach są również ludzie mądrzy?
Minęły czasy Pasteura, Kocha, ..... teraz mamy procedury.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 24  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group