forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 9:01

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9959 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563 ... 996  Następna
Autor Wiadomość
Post: 10 cze 2018, 15:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 paź 2014, 16:51
Posty: 4286
Gdybym była foką i na moim terenie bytowania pływały by takie rybie stołówki jak te kutry to tez bym sie pewnie poczęstowała, w końcu każde zwierze, nawet człowiek, chce sobie ułatwić zycie a nie na odwrót.
Incydenty z zabijaniem fok zaczęły sie od tego, jak ktos z PiS-u powiedział że szkodzą rybakom.
Przypadek?

_________________
Ave Seitan!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2018, 15:45 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
Zastanówmy się - mamy problem z jakimś debilem, psychopatą czy naprawdę z nadmiarem fok? ........

słusznie zapytuje Boruch........!
Nie szanowny kolego.
Jednak ja bym zapytał inaczej. Zapytał bym, dlaczego mamy problem z rybami.

Ano dla tego, że Bałtyk od naszej strony to jeden wielki ściek. Jak sam wiesz, problem z ochroną środowiska zawsze był traktowany przez władze ( wszystkie) - po macoszemu. Jako wędkarz wiesz zapewne gdzie spuszczane są wszelakie szamba z okolic podmiejskich, wiejskich.......etc,etc. Niebagatelny udział ma, a właściwie miał, w tym również przemysł dopóki nie padł. Dla ciekawych;
wie ktoś ile ton soli pochodzącej z odpompowywanych wód kopalnianych trafiało do rzek...?!
Cyfr nie podam bo nie o to chodzi. Zresztą, - nie pamiętam. A to tylko sól z kopalń. a sól zapobiega rozwojowi ikry. O chemii, jaka była wprowadzana do wód oraz inszych ale równie groźnych dla życia wodnego produktach wspominał nie będę.
W efekcie, wszelki ten syf trafiał do przybrzeżnych wód Bałtyku. Do naszych wód. O efektach prostowania wszelkich cieków oraz zamienianiu ich w kanały dzięki czemu skutecznie ograniczono biologiczną zdolność do samooczyszczania się wody - mniemam, że Państwo doskonale wiedzą. :oops:
Nawet Biebrzę próbowano kiedyś wyprostować by nie wylewała bo rolnicy mieli mało trawy.
O takim drobiazgu, jak zatopiona amunicja chemiczna z okresu I-szej wojny oraz pojemniki z wszelkiego rodzaju świństwem - a które w chwili obecnej staje się rozszczelniona i trucizna wydostaje się do wody też wszyscy wiemy....prawda ?!
No to, - kurwa, - ja się pytam, jakim cudem mamy mieć morze pełne ryb aby zarówno dla rybaków oraz fok starczało.....?!
Dalej:
W ostatnim czasie, stwierdzono w naszych wodach obecność rybki zwanej Babką coś tam coś tam. Okazuje się, że to gatunek obcy, przywleczony z .....podejrzewają, że z Morza Śródziemnego, - w wodach balastowych statków a która to ryba doskonale się u nas czuje, żre ikrę rodzimych gatunków a sama jest - franca, - tak kolczasta, że nawet foki jej nie ruszają.
Podsumowując, - nie chce mi się więcej przykładów mnożyć, - do cudów zaliczyć należy, że jeszcze w ogóle coś w tym Bałtyku pływa.
Bo przepięknego glonu, zwanego Morsztynem od półwiecza nikt w naszych wodach nie oglądał.
A to był ważny składnik tarlisk dla ryb Bałtyk zamieszkujących.

Wniosek dla mnie jest taki:
Uporządkujmy sprawy związane z ochroną środowiska zaczynając od edukacji społeczeństwa, by szamba do rowu nie spuszczano bo za chwilę będzie się w nim gupi kutas kąpał gdy na wczasy nad morze pojedzie. zamiast sypać kasę kościelnej mafii, pobudujmy wszędzie oczyszczalnie ścieków.
Nie od rzeczy będzie przywrócić środowisku małą retencję i zaprzestać melioracji niewielkich cieków i strumyków bo w nich następuje główny proces biologicznego samooczyszczenia się wody.
Spowodujmy zwiększenie kontroli czystości wód portowych, by nam nie przywożono obcych naszej faunie ( i florze) osobników.
Gdy już to się stanie, na bank zwiększy się poglowie ryb a wtedy starczy ich zarówno dla nas jak i innych mieszkańców Bałtyku i nie tylko.
Sporo tej roboty...co ?!

Aaa! - i do wilków też nie strzelamy. Ani do bobrów.
Jak góralowi wilcy barana zarżną - bo się chujowi nie chciało elektrycznego pastucha założyć, to niech tego baran zostawi. W końcu odszkodowanie i tak dostanie......ale nie; Resztki mięcha zabierze i jeszcze o odszkodowanie pyskuje.......kutwa jebany....... :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2018, 15:59 
Zaciekawiła mnie ta Babka.
Moźna więcej poczytać ;

http://hel.univ.gda.pl/aktu/2007/gatunkiobce.htm


Na górę
  
 
Post: 10 cze 2018, 16:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 17117
Z babki widziałem konserwy w sklepach. Nawet jadłem. Całkiem, całkiem.

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2018, 16:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2014, 11:32
Posty: 8281
Lokalizacja: zza wrót
Boruch pisze:
Z babki widziałem konserwy w sklepach. Nawet jadłem. Całkiem, całkiem.


Onegdaj komusze (rosyjskie znaczy) :lol:

_________________
Nie bierzcie życia tak poważnie i tak nie wyjdziecie z niego żywi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2018, 16:37 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 2943
No, byczki w pomidorach. Całkiem fajne były.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2018, 17:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:33
Posty: 9999
W Bułgarii ze szprotek robią to:

Obrazek

Z Babki też robią cacę tyle że więcej pieniędzy chcą bo smaczniejsza od szprotki w końcu to okoniowate jest, a smaczne bardzo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2018, 18:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 21:29
Posty: 3960
Lokalizacja: 5 księżyc Saturna
Boruch pisze:
I jeszcze w odniesieniu do tego co Małpa wkleił z Rzepy. Szwecja w tym względzie to nie Polska. Na szwedzkich wodach mamy do czynienia z tysiącami tych zwierząt. U nas jak niedawno czytałem około dwustu sztuk. O czym więc mowa?


Szwecja i Polska dzielą ten sam akwen i chociaż populacja fok jak i ich gatunki mogą być rozbite na stada w poszczególnych krajach,
ale trzeba na to patrzeć całościowo i nie z perspektywy przeszłości, bo tak patrząc wypadnie nam sprowadzić nad Bałtyk fokę grenlandzką,
ale według zasobów "zbiornika" na dzień dzisiejszy. A jego kondycja nie jest najlepsza co opisał "Stary praktyk".


Korbaczeska pisze:

Gdybym była foką i na moim terenie bytowania pływały by takie rybie stołówki jak te kutry to tez bym sie pewnie poczęstowała, w końcu każde zwierze, nawet człowiek, chce sobie ułatwić zycie a nie na odwrót.


I tak też te mądre zwierzęta robią i to nie od dziś co możesz zobaczyć na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=wXQA5y3_FzM

Dodatkowo artykuł z 2014 roku:

https://radiogdansk.pl/component/k2/item/9701/9701

W Szwecji:

Cytuj:
Każdy rybak ma prawo zastrzelić fokę, która zbliży się na bliżej niż 200 metrów do sieci lub zacznie w nich buszować. Powołano 36 zawodowych łowców fok.


W Polsce:

Cytuj:
Foki wyżarły ryby z jednego z najlepszych łososiowych łowisk w Polsce. Przy ujściu Wisły rybacy z Tczewa łowili nawet 50 ton łososi i troci. To było jednak kilka lat temu. Ostatnio przez drapieżniki akwen stał się pusty.


https://wiadomosci.wp.pl/kolejny-rybak- ... 155193473a

Ludzie mają prawo czuć rozgoryczenie, bo:

Cytuj:
Henryk Indyk, członek zarządu Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej mówił, że przez kilka lat rybacy nie dostawali żadnej pomocy związanej z rosnącą populacją fok. Wreszcie pojawił się projekt przepisów napisanych po ich myśli. Ale czar szybko prysł.

- Usłyszeliśmy, że nie będzie tak, jak jest napisane w Dzienniku Ustaw. Kutry dostaną 50 proc. rekompensat, łodzie 80 proc. Cena ryby nie będzie brana pod uwagę z dnia sprzedaży, tylko z ubiegłego roku. Wypłaty będą nie raz na kwartał, tylko raz na rok - wyliczał.


https://www.agropolska.pl/aktualnosci/p ... ,4614.html

Poza tym połowy łososia są limitowane i każda taka sztuka to strata.

Obrazek

Tak to mniej więcej wygląda odrzucając emocje i sensację, a konflikt będzie narastał, bo nie jest niczym nowym, ale trwa od kilku lat.

Jeżeli chcemy chronić populację fok na naszym Wybrzeżu to musimy też zadbać o ludzi, którzy tam mieszkają
i płacić bez mrugnięcia okiem za szkody wyrządzone przez te śliczne zwierzęta.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2018, 18:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 17117
Dyskusja w tym temacie trwa chyba już drugi dzień. W jednym z pierwszy wpisów wkleiłem linka zdaje się z Newsweeka gdzie opisano problem. Wynika z tego tyle, że nasze państwo nie zajmuje się problemem należycie. Chodzi właśnie o system odszkodowawczy. Cóż, lepiej zając się kornikiem w Puszczy.

Przecież gdyby nie było tych bezmyślnych, odrażające mordów tych zwierząt i nasze państwo prowadziłoby właściwą gospodarkę dziś nie byłoby tego tematu. Czy w Szwecji, Finlandii i innych krajach bałtyckich strzela się do fok w celu zmniejszenia populacji? Może tak. Ja nie chcę na ten temat nic wiedzieć. Ale jak tu ktoś przede mną napisał rybacy stosują tam nowoczesne metody połowu. Nie stosują sieci lecz klatki. Zakup dotuje państwo. Do metalowej klatki foka się nie dostanie. I problem jest rozwiązany. Kto w Polsce o tym słyszał?

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2018, 19:31 
Offline

Rejestracja: 22 wrz 2014, 17:53
Posty: 10656
Lokalizacja: Czestochowa.
A widzisz.....!
O połowach "klatkowych" nawet ja nie słyszałem.

Anioła!
Dzięki za wsparcie bo mnie już chcieli zlinczować....... ;)
Doskonałe zdjęcie tych zeżartych łososi.Ale ducha nie tracę, że w końcu moi interlokutorzy pojmą, że ja nie jestem za wybijaniem fok. Ani tym bardziej żadnych zwierząt. Usiłowałem jedynie wykazać, jak się sprawa przedstawia z punktu widzenia rybaków.
To oczywiste, że głównym winowajcą jest rząd. Ale problem jest poważny i wcale nie prosty do rozwiązania. Wieloletnie zaniedbania tematu przez kolejnych rządzących musiało do takiej sytuacji doprowadzić. I absolutnie nie tłumaczę tego, który siekierą zabija foki.
Ja jedynie usiłuję go zrozumieć. Nie usprawiedliwić.
A i tak nikt mi rozsądnego sposobu na rozwiązanie problemu nie podpowiedział. Mądrale...... ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9959 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563 ... 996  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group