forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 19:05

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: 100 min Debaty
Post: 20 paź 2015, 20:42 
POCZĄTEK JEST NA SAMYM DOLE.

21:35

Zandberg: - Od 20 lat słyszymy, że musimy głosować na mniejsze zło. I teraz media mówią, że możecie głosować tylko na Kopacz, Szydło, czy Leszka Millera kryjącego się za plecami Nowackiej. Inna polityka jest możliwa.

21:34

Kukiz: - Sami państwo widzicie farsę, w części poświęconej sprawom ustrojowym robi się wszystko, by nie mówić o ustroju, zreformowaniu sądów i prokuratury - powiedział. - Wybory to ostania szansa by partyjnym klanom wyrwać z łap Polskę - zaznaczył.

21:33

Nowacka: - My Polki i Polacy mamy marzenie o dobrej zmianie, która przełoży się na nasze portfele i naszą godność.Jako Zjednoczona Lewica chcemy sprawnej gospodarki, dobrej polityki mieszkaniowej, sprawiedliwości społecznej - powiedziała.

21:32

Korwin-Mikke: Za chwilę usłyszcie festiwal obietnic, ale zapominają oni dodać, że jeśli dadzą wam 500 złotych, to zabiorą wam 700 - powiedział. My, nie będziemy nic dawali, ale nie będziemy wam zabierać. Musicie państwo wiedzieć, że ci ludzie czyhają, żeby rządzić się waszymi pieniędzmi. Musimy radykalnie zmniejszyć podatki i zabrać z koryta - przekonywał.

21:31

Koniec trzeciej rundy.

Część trzecia, czyli podsumowania kandydatów. Każdy z nich może mówić przez 45 sekund.

21:30

Kopacz: - Kampania rządzi się swoimi prawami, także stąd te emocje. Szydło mówi - chcemy władzy dla władzy. Gdybyście dziś mieli państwo pytanie odnośnie tego, czy wejdziecie w koalicję z PiS - pewnie jakbyście przeczytali co się tam kryje pod projektem konstytucji - nie weszlibyście w nią.

21:29

Korwin-Mikke: Zgodził się z Kukizem, że pytanie nie pasuje do tej części, dlatego zapewnił, że poprze każdy system, w którym państwo nie będzie wtrącało się w gospodarkę. Przyznał, że według jego wiedzy 80 proc. polityków powinno znaleźć się w więzieniach. Dodał, że konieczne jest uzdrowienie systemu sądownictwa i wprowadzenie m.in. sądów kapturowych, które usuwałyby skorumpowanych sędziów.


21:28

Piechociński: - Zaczynamy każdą rozmowę z Polakami od tego, jak możemy zbudować dobrze Polskę. Jesteśmy odpowiedzialni, dlatego też mówimy razem, poprzez siebie i dla siebie. Musimy budować koalicję mocnych postaw, które są bardzo potrzebne - powiedział.

21:27

Kukiz po raz kolejny skrytykował pytanie. W jego ocenie prowadzący bronią "partiokracji". - Porozmawiajmy o zmianie konstytucji z 1997 roku, o której Herbert napisał, że jest to" rozwiązanie haniebne z punktu widzenia prawnego i merytorycznego. - Pytacie o rzeczy, które nie mają znaczenia - zwrócił się do prowadzących debatę dziennikarzy. - Nie wchodzimy w żadną trwałą koalicję - podkreślił. Zarzucił dziennikarzom, że pytaniami w tej części zmienili debatę w "farsę".

21:26

Szydło: - Walczymy o każdy głos, który da nam szansę samodzielnych rządów. Będziemy współpracować ze wszystkimi, którzy będą chcieli współpracować ws. obywateli - mówiła. Zaatakowała także Ewę Kopacz, mówiąc, że zza okien Pendolino nie widzi problemów zwykłych Polaków.

21:25

Petru: - Nie ma sensu tworzyć koalicji przeciwko komuś, ale w jakimś celu- powiedział. Dodał, że może współpracować z tymi, którzy chcą dać "impuls prorozwojowy". - Nie ma sensu pójść na koalicję ze zgniłymi kompromisami - podkreślił i powiedział, że jest gotów być zarówno w opozycji, jak i koalicji. Wskazał, że minimum programowe koalicji nie może być "zgniłym kompromisem", bo to w jego ocenie kończy się "polityką ciepłej wody", która "na szczęście" się kończy.

21:24

Zandberg: - Polacy dużo chętniej posłuchaliby rozmowy o umowach śmieciowych, polityce mieszkaniowej, mieszkalnictwie komunalnym finansowanym z budżetu centralnego, czemu ludzie wyjeżdżają. Roszady koalicyjne są nieważne. Wydaje się, że już się kroi wielka koalicja przeciwko PiS-owi - ocenił.

21:23

Nowacka: - Dzisiaj rozmowy o koalicjach są niepoważne. Z zażenowaniem patrzę na partie, które rozdzielają sobie ministerstwa - powiedziała. Dodała, że bardzo trudno byłoby znaleźć porozumienia w sprawach ustrojowych i wolności z PiS, "pomimo osobistej sympatii" do Beaty Szydło. Wykluczyła także koalicję z Januszem Korwin-Mikkem, który w jej opinii używa niegodnego języka i obraża ludzi.

21:21

Ostatnie pytanie w tej części debaty.

Grzegorz Kajdanowicz pyta o to, z kim przedstawiciele komitetów wyborczych mogą współpracować w ramach potencjalnej koalicji.

21:20

Kopacz: - Blisko o 30 mld zwiększyły się środki na służbę zdrowia w ciągu ostatnich lat. Dzisiaj państwo ograniczają służbę zdrowia do działania kolejek. Dlaczego nikt nie mówi o uruchomieniu programu transplantacji w Polsce? Chce powiedzieć, że mamy 33 nowe ustawy. Co należy zrobić? Racjonalnie wydawać pieniądze - mówiła.

21:19

Korwin-Mikke: - Pani urządza życie obywateli. Przez pani ministra nie mogę kupić jedynego lekarstwa, które leczy zatoki, pewnie ktoś nie dał łapówki - mówił do Kopacz. Skrytykował także pomysły Ryszarda Petru. Ocenił, że jedynym działem medycyny, który działa, jest weterynaria, bo jest prywatna. Dodał, że państwowa służba zdrowia kosztuje więcej niż prywatna, bo należy utrzymać NFZ i resort zdrowia.


21:18

Piechociński: - Zapis konstytucyjny niewątpliwie w odczuciu społeczeństwa jest słusznie - niezrealizowany. Proponujemy - kształcenie kadry medycznej, bo się starzeje, badanie i rozwój- inwestowanie w to pieniędzy - mówił.

21:17

Paweł Kukiz po raz kolejny skrytykował pytanie. Uznał, że pytanie o służbę zdrowia w części debaty dotyczącej wizji ustroju państwa jest bez sensu. Doszło do dyskusji polityka z dziennikarką. - Szpitale nie powinny być prywatne, bo jesteśmy za biedni - powiedział. W jego ocenie, gdy ludzie będą płacić 1 proc. podatku przychodowego, odbuduje się budżet. Diana Rudnik nie pozwoliła skończyć Kukizowi, ponieważ w jej opinii, pytanie było na temat, a muzyk wykorzystał czas na krytykę, zamiast odpowiedzieć.


21:16

Szydło: - My proponujemy - likwidację NFZ, powrót medycyny do szkoły, darmowe leki dla osób starszych, zadbanie o to, żeby młodzi lekarze nie wyjeżdżali z Polski i żeby pielęgniarki zarabiały więcej. Zwiększono nakłady? A jednocześnie wydłużyły się kolejki. - powiedziała.

21:15

Petru: - NFZ jest wyjątkowo nieudolnym systemem. Przypominam, że SLD połączyło Kasy Chorych w NFZ sugerując, ze to jest doskonałe rozwiązanie - powiedział. W jego ocenie system jest źle skonstruowany. Propozycją .Nowoczesnej jest stworzenie konkurujących systemów ochrony zdrowia, zarówno państwowych i publicznych.


21:14

Zandberg: - Mamy w Polsce pseudorynkowy system który nie działa. Wiemy już, że się nie sprawdził. Sprzęt stoi nieużywany, bo kontrakt się skończył. My opowiadamy się za uproszczeniem systemu zdrowia, za wprowadzeniem jednolitego systemu, za likwidacją kontraktów, jesteśmy przeciwni pomysłom dot. dopłacania za wizyty, pomysłom współpłatności za diagnozy.

21:13

Nowacka: - Temat zdrowia to jeden z najważniejszym tematów dotyczących Polek i Polaków - powiedziała. Przypomniała, że PO obiecywała zmniejszenie kolejek, a mimo zwiększenia nakładów, one wzrosły. Podkreśliła, że system jest nieszczelny i źle zarządzany. Przypomniała, że Zjednoczona Lewica chce przyznać wszystkim obywatelom Polski prawo do opieki zdrowotnej.

21:12

Drugie pytanie w tej części debaty. Diana Rudnik pyta o wizję systemu ochrony zdrowia.

- Jak wyobrażają sobie państwo idealny model systemu ochrony zdrowia? - brzmi pytanie.

21:11

Kopacz: - Jesteśmy za przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa. Oba słowa mają tu równorzędne znaczenie. Nie będziemy walczyć z kościołem, ale też nie chcemy żeby kościół się mieszał w politykę. Jestem zwolennikiem tego, żeby Polacy decydowali sami ws. religii w szkołach. Nikt nie chce urządzać im świata. Jeżeli chcą posyłać dzieci na lekcje religii - nie widzę problemu. Etyki? Podobnie - mówiła.

21:10

Korwin-Mikke: - Pani Nowacka jest zwolenniczką demokracji, niech pani powie, jeśli większość w gminie chce coś dać Kościołowi, to jak pani temu się przeciwstawi? - zapytał. Dodał, że Kościół jest "sojusznikiem w walce z bezsensami lewicy, takimi jak gender". - Bzdury robione przez ludzi od gender są większe od głupot Kościoła - ocenił. - Co do konkordatu podzielam zdanie pana Kukiza - powiedział.


21:09

Piechociński: - Nie ma potrzeby stawiania alternatywy. Polska powinna być normalna, taka jaka była za czasów Jagiellonów. Czego nam brakuje, bo w teorii mamy wszystko rozstrzygnięte. W praktyce mamy za mało szacunku. Z punktu widzenia współistnienia - więcej szacunku, wartości wobec drugiego człowieka, a nie na zasadzie religijnej wojny - mówił.

21:08

Kukiz: W jego ocenie pytanie jest "marnowaniem czasu". - Relacja państwo-kościół jest drugorzędna - ocenił. Dodał, że w drodze referendum powinno się rozstrzygnąć kwestie wyprowadzenia religii ze szkół oraz finansowania Kościołów. W jego przekonaniu dotacje państwowe powinny dostawać wspólnoty zajmujące zabytkowe budynki. -Jestem wrogiem religii w szkołach od zawsze - powiedział.

21:07

Szydło: - Polska jest państwem świeckim. Jest rozdział państwa i kościoła. Jest to konsensus. Nie widzę sensu, żeby ten temat był poruszany w trakcie kampanii wyborczej. To są tematy, o których należy rozmawiać na spokojnie z zainteresowanymi stronami. Kwestie dotyczące relacji z kościołem są ważne, ale nie widzę powodów, aby ten konsensów, który został ustalony, zmieniać. - powiedziała,

21:06

Petru: - Państwo powinno być życzliwe wobec kościoła, ale neutralne światopoglądowo - powiedział Petru i zapewnił, że "nie chciałby wywoływać wojny światopoglądowej". Dodał, że nie chce wyprowadzać religii ze szkół, ale finansować ją powinny związki wyznaniowe. Przypomniał, że konieczne jest walczenie z patologiami i łamaniem prawa, takimi jak nawoływanie księży do odpowiedniego głosowania podczas wyborów.

21:05

Zandberg: - Rozdział Kościoła i państwa powinien być rzeczywistością. To wspólnoty religijne ustalają jak prowadzą katechezę i oni powinni decydować o pieniądzach na to przeznaczanych. To co jest fundamentalne - państwo nic nie powinno mieć do praktyk religijnych, ale i kościoły nie powinny wychodzić z nich i angażować się w politykę.- powiedział.

21:04

Nowacka: - Polska powinna być krajem świeckim, szanujmy się za to czy wierzymy, czy nie, ale zostawmy religię w sferze prywatnej - powiedziała. W jej ocenie konieczne jest wyprowadzenie religii ze szkół, a 1,5 miliarda złotych, które dzięki temu zostaną zaoszczędzone, wydać m.in. na dentystów w szkołach. Zapewniła także, że konieczne jest zlikwidowanie Funduszu Kościelnego oraz rozdzielenie państwa i Kościoła.

21:03

Trzecia część dotyczyć będzie wizji oraz ustroju Polski.

Jako pierwszy pytanie zadaje Jarosław Gugała. Dotyczy ono relacji państwo - Kościół.

- Jak widzą państwo te relacje w przyszłości? Czy potrzebna jest renegocjacja konkordatu? Co zrobić z religią w szkołach i Funduszem Kościelnym? - brzmi pytanie.
21:02

Koniec drugiej części drugiej debaty

21:01

Petru: - Ważne, abyśmy w stosunku do Rosji mieli wspólne stanowisko. Jeżeli nie będziemy mieli - Rosja nas będzie rozgrywać. Musimy dążyć do tego, żeby Ukraina dołączyła do UE. Chcieliśmy Ukrainie pomóc - efekt jest taki, że nas nie ma. Rosja i Ukraina to przyszłościowo jest bardzo dobry interes. Rosja trzyma zamrożony konflikt wojenny na Ukrainie. Teraz jest w Syrii, ale może być tak, że wróci i będzie do nas wpływać fala uchodźców. Musimy być na to przygotowani - mówił.

21: 00

Nowacka: - Polska polityka międzynarodowa musi być rozsądna i wyważona oraz musi być polityką patrzącą na interesy Polek i Polaków -powiedziała. Oceniła, że pierwsze efekty sankcji odczuli ludzie mieszkający w strefach przygranicznych. Dodała, że Polska powinna stać się pomostem pomiędzy Rosją i Ukrainą, a Europą Zachodnią. Podkreśliła, że "nie obronimy się szabelkami, ale silną gospodarką". - Pamiętajmy, że Putin przeminie, a Rosja i nasze relacje z Rosjanami zostaną - podkreśliła.

20:59

Korwin-Mikke: - Z Ukrainy jest u nas jakieś pół miliona uchodźców. My się nie boimy uchodźców, boimy się innej kultury, takiej jak niosą ze sobą islamiści. - powiedział. - Unia nie ma żołnierza - podkreślił.

20:58

Piechociński: - PSL zawsze, nie tylko przez ostanie 25 lat mówił głosem rozsądku - powiedział wicepremier Piechociński. - Wykonaliśmy olbrzymią robotę, 1320 kilometrów gazociągów, podwojenie pojemności magazynów - powiedział o inwestycjach w zakresie bezpieczeństwa, które w jego opinii doprowadziły do tego, że "Gazprom nie może dyktować Polsce ceny"- Jest zawsze przestrzeń do rozmowy z Rosjanami - ocenił.

20:57

Zandberg: - Nasza polityka europejska ma szansę tylko być wtedy efektywna, kiedy jest wspólną polityką z UE i innymi krajami. Nadzieja na to, ze Polska sama może pomachać szabelką jest płonna. Jeżeli chcemy żeby UE była z nami solidarna, to musimy pamiętać że to działa w dwie strony. Nasza polityka musi być solidarna w takich sytuacjach jak kryzys imigracyjny. - powiedział.

20:56

Kukiz: - Nie wychodzić przed szereg - powiedział i przypomniał, że "nas nie było w Mińsku, a pojawiły się pomysły dostawy broni na Ukrainę, to jest samobójstwo". Podkreślił, że na zaangażowaniu Polski na Ukrainie tracą polscy rolnicy. - Grupa Wyszehradzka to jest priorytet, a została wystawiona do wiatru, przez was również - zwrócił się do Prawa i Sprawiedliwości oraz zarzucił, że Jarosław Kaczyński odmówił spotkania z premierem Węgier Wiktorem Orbanem.

20:55

Szydło: - Mówiłam tylko, że Pani skłamała wczoraj, że PiS nie protestował, a protestował. Ale zostawmy to - odpowiedziała Ewie Kopacz. - Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną w stosunku do Rosji to musi być polityka resetu. Trzeba budować dobre relacje z naszymi sąsiadami i dobre relacje z Unią Europejską. To nam gwarantuje bezpieczeństwo - powiedziała.
20:54

Kopacz: - Chciałam odpowiedzieć także na wątpliwości. Rosja walczy dzisiaj przede wszystkim z przeciwnikami Asada- odpowiedziała Korwin-Mikkemu. Dodała, że Beata Szydło mówiła o uchwale PiS przeciwko Nord Stream, która niczego nie zmieniła i gazociąg powstał, natomiast PO podjęła skuteczne działania przeciwko drugiej nitce tego połączenia. - Nord Stream2 nie będzie wybudowany - zapewniła. Dodała, że byliśmy "dobrymi ambasadorami" Ukrainy w UE. Przypomniała, że gdy mówi się na Radzie Europejskiej o przedłużeniu lub skróceniu sankcji, to Polska z Grupą Wyszehradzką "jest zdecydowana walczyć o niezależność i suwerenność Ukrainy"


20:52

Kolejne pytanie, tym razem zadaje je Diana Rudnik. Dotyczy polityki zagranicznej wobec Wschodu. Jak powinna wyglądać nasza polityka wobec Wschodu?

20:51

Petru: - NATO jest oczywiście paktem obronnym. Polska będzie miała dobre relacje z Rosja, jak będzie miała dobre układy z UE, bo wtedy Rosja nas będzie szanować. W UE powinniśmy też być bardziej aktywni, żebyśmy proponowali w Unii politykę dotyczącą Bliskiego Wschodu - powiedział.

20:50

Nowacka: - Polska polityka międzynarodowa musi być rozsądna, wyważona i oparta na dialogu - powiedziała. W jej opinii nie można prowadzić polityki opartej na emocjach i fobiach, ale na "powiązaniach gospodarczych z sąsiadami", głównie z Niemcami. - Musimy dbać też o bezpieczeństwo energetyczne - wskazała. Podkreśliła, że z terroryzmem należy walczyć m.in. w Syrii, ale także zwalczać biedę.

20:49

Korwin- Mikke: - Jaka bieda? Afganistan z handlu opium ma ogromne pieniądze. To USA destabilizowały Syrię, Afganistan itd. Jakie NATO? NATO jest paktem obronnym. Wysyłanie wojsk nie obliguje nas do wysyłania wojsk w tereny konfliktów zbrojnych. Polska miała tempo wzrostu 8 proc. jak wchodziła do UE. - mówił.

20:48

Piechociński: - F-16 ani MiG29 nie wygra z biedą. Dlatego trzeba szukać rozwiązań politycznych. - powiedział. Ocenił, że konieczne jest rozwijanie programów takich jak np. "GO Africa", dzięki którym jesteśmy stawiani jako wzór. Podkreślił także, że jest przeciwny podnoszeniu finansowania wojska z 2 na 3 proc. PKB, co proponuje PiS.

20:47

Zandberg: Zły pomysł to jest wysyłanie polskich wojsk, tam gdzie są konflikty zbrojne. Wysyłanie wojsk to nie jest dobre rozwiązanie na zapewnienie nam polityki pokoju i bezpieczeństwa. Musimy odciąć grupom terrorystycznym pożywkę, dzięki której wzrastają. - powiedział.

20:46

Kukiz: Polska istnieje tylko teoretycznie, również w zakresie bezpieczeństwa - powiedział i ocenił, że nasz kraj jest przedmiotem polityki zagranicznej i realizuje interesy UE, "a dokładniej Niemiec". - Priorytetem jest dbanie o interes Polski i odbudowa siły Polski - powiedział. Wyjaśnił, że w jego ocenie najpierw Polska musi zacieśnić współpracę z Grupą Wyszehradzką, a później realizować szersze interesy w UE.
20:45

Szydło: Musimy myśleć o tym, żeby Polscy obywatele byli bezpieczni. Jesteśmy oczywiście członkiem UE, która domaga się solidarności, ale musi to być solidarność w dwie strony. -Dlaczego zatem za naszymi plecami zawiera się umowy - Nord Stream II? - pytała.

20:44

Kopacz do Zandberga: Nie jest pan odosobniony. - powiedziała i przypomniała, że przedstawiciele PiS nawoływali, gdy napływało 90 tys. Czeczeńców, by ich przyjąć,mówiąc, że to test na człowieczeństwo, a teraz odrzucają przyjecie uchodźców. Premier przyznała, że wśród tłumów, które szturmują Europę są imigranci ekonomiczni, ale są też "matki z dziećmi i jedną reklamówką". - Gdzie wy macie serce odrzucając ich? - pytała.

20:42

Drugie pytanie w części dotyczącej bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

Zadaje je Jarosław Gugała. - Grozi nam radykalny islam, Rosja stosuje politykę neoimperialną, złamała zasadę nienaruszalności granic wobec naszego sąsiada. W jaki sposób Polska chce się zaangażować na rzecz naszego świata, naszej zachodniej cywilizacji przeciwko temu, co nam zagraża?

20:41

Petru: To nie jest tylko problem Polski, to jest problem przede wszystkim UE. Dzisiaj już Niemcy mówią wprost, że Europa więcej uchodźców nie przyjmie. My możemy ich przyjmować tylko tylu, ilu jesteśmy w stanie. Musi być wsparcie finansowe dla Serbii, bo rzeczywiście tam lądują uchodźcy. Z czego wynika problem uchodźców? - pytał. - Z konfliktu zbrojnego. Trzeba, żeby tam Amerykanie zapewnili spokój. - powiedział.

20:40

Nowacka: Ciężko spokojnie słuchać takiej pogardy i niechęci jaką wyraża Janusz Kowin-Mikke - podkreśliła Barbara Nowacka. - Jesteśmy Europejczykami i jesteśmy ludźmi i powinniśmy przyjąć tylu ludzi ilu da się, by zapewnić im godne życie - oceniła. Priorytetem w jej opinii powinno być zapewnienie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Uznała to nie tylko za zadanie dla Polski, ale całego świata.

20:39

Korwin-Mikke: Pan Adrian Zandberg mówił totalne bzdury. Ci, którzy przybywają, to młodzi mężczyźni. Idą do Niemiec bo tam są niższe zasiłki, pani Merkel ich zaprosiła, żebyśmy im wybudowali obozy koncentracyjne. Chyba słusznie, jak pan mówił, należy do nich strzelać, żeby ich zatrzymywać w Polsce, bo oni nie chcą u nas być.

20:39

Piechociński: Pamiętajmy, że migracje nie są tylko na kierunku północ-południe, ale jeżeli dojdzie do załamania się sytuacji na Ukrainie to ze wschodu przyjdzie milionowa fala ludzi - powiedział. Dodał, że w pierwszej transzy pomocy powinna znaleźć się żywność i leki.

20:38

Zandberg: W sprawie uchodźców należy zachować się przyzwoicie. Jeżeli ci ludzie pukają do naszych drzwi, jest naszym ludzkim obowiązkiem im pomóc. Jest problem z tym, że część polskiej klasy politycznej zbija kapitał na straszeniu uchodźcami. Nie wiem, jaki mają plan polityczny, żeby zatrzymać uchodźców. Czy postawią mur, czy wieżyczki strzelnicze, żeby się przed tymi ludźmi się ustrzec?

20:37

Kukiz: - Trudno tych ludzi nazwać uchodźcami - powiedział i dodał, że w myśl konwencji genewskiej byliby nimi, gdyby byli np. w Turcji, czyli w pierwszym kraju, do którego dotarli. Ocenił on, że są to imigranci ekonomiczni. Powiedział także o pomyśle budowy ogrodzenia na granicy polsko-niemieckiej. - Jak wy chcecie rozpoznać terrorystów, jeżeli dajecie się nagrać u Sowy? - zapytał Ewy Kopacz, na co ta odparła, że jej nie nagrano. Kukiz zarzucił także "zniszczenie" policji oraz służb.

20:36

Szydło: Nasze stanowisko jest jasne. Musimy skupić się przede wszystkim na pomocy humanitarnej. Kierować pomoc finansowa ludziom na miejscu. Rozwiązanie zaproponowane przez UE nie jest systemowe. Polacy maja prawo się obawiać. Martwią się o swoje bezpieczeństwo. I my mówimy - nadrzędne jest bezpieczeństwo polskich obywateli. Trzeba myśleć o pomocy humanitarnej i finansowej ludziom na miejscu.

20:35

Kopacz: Ministrowie mojego rządu negocjowali ilość imigrantów, którzy trafią do Polski - powiedziała i po sugestii Barbary Nowackiej poprawiła się, mówiąc o uchodźcach. Kopacz zaznaczyła, że "będziemy prowadzić bardzo kompleksową politykę wobec uchodźców, będąc solidarnymi nie tylko z państwami UE, ale także z tymi ludźmi". - Będziemy chronić granicę zewnętrzną UE oraz tworzyć hotspoty - wskazała.

20:33

Koniec pierwszej części debaty.

Druga część dotyczy polityki bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej. Pierwsze pytanie zadaje Grzegorz Kajdanowicz.

Pytanie brzmi: Ilu uchodźców przyjąć do Polski i czy potencjalne rządy, w których państwo będziecie będą akceptować ustalenia z Bruskeli?
20:32

Szydło: Co zrobić? Trzeba przede wszystkim mądrze rządzić. W Polsce jest dużo pieniędzy, trzeba nimi dobrze gospodarować - mówiła. I przedstawiła wyliczenia, które przeprowadził PiS, ukazujące ile można zaoszczędzić i w jakich obszarach szukać oszczędności.

20:31

Zandbgerd: Ocenił, że problemem polski i powodem deficytu budżetowego jest problem ze ściągalnością podatku. Przypomniał, że od 10 do 46 mld złotych rocznie to dziura w CIT wynikająca z unikania płacenia podatków przez duże korporacje. Skrytykował także podatek liniowy dla przedsiębiorców.
20:30

Piechociński: Po pierwsze mamy w naszym systemie konstytucyjnym regułę ograniczającą. Co robić? Przede wszystkim polityka gospodarności. Często kredyt jest inwestycją w przyszłość - mówił.

20:29

Kopacz: - Odpowiem Panu Kukizowi: Moja córka nie zamierza wyjechać, ona pracuje na polskie PKB - powiedziała premier. Dodała, że jej córka uczciwie płaci podatek, co Paweł Kukiz nazwał "frajerstwem". - My proponujemy podatek PIT, który będzie podatkiem progresywnym i będzie wspomagał rodziny z dużą liczbą dzieci - podkreśliła - Wszyscy państwo narzekacie, ale czy ktoś z państwa wie, że nasze PKB urosło o 24 proc, a średnio w UE tylko 1 proc.? - zapytała. W opinii Ewy Kopacz system podatkowy proponowany przez PO zachęci do zatrudniania w oparciu o umowę o pracę oraz wychodzeniu ludzi z szarej strefy.

20:28

Kukiz: Oczywiście budżet musi być zrównoważony. Zakaz zadłużania państwa. Co robią partię systemu? Zapożyczają na przyszłe pokolenia. Co robi pani Kopacz? Zadłuża moją córkę. Pani córka pojedzie do Kanady, a moja tu zostanie i będzie spłacać to, co Pani zachachmęciła. Trzeba napisać proste prawo podatkowe. Prosta sprawa.
20:27

Petru: Żeby dług nie rósł musimy odrzucić populizmy i obietnice ponad miarę - powiedział. - Żeby spłacić dług musi być wzrost gospodarczy - dodał i ocenił, że "Polacy są przedsiębiorczy i chcą pracować, ale państwo rzuca im kłody pod nogi". Zaproponował, by uszczelnić system VAT m.in. poprzez wprowadzenie rejestru faktur VAT oraz przerwanie procederu dotowanie nierentownych gałęzi przemysłu, takich jak np. górnictwo.

20:25

Korwin - Mikke: 24 lata temu w Sejmie zgłosiłem wniosek, żeby nie można było robić budżetu z deficytem. Był śmiech. Mam dla państwa radosną wiadomość - parę dni temu pan Cameron wprowadził taką ustawę. Jakim prawem możemy się zadłużać, żeby nasze dzieci i wnuki musiały płacić? Dziecko się rodzi z becikowym 20 tys. złotych od razu. Musimy z tym skończyć.
20:24

Nowacka: Polska nie była dobrze zarządzana przez ostatnie dziesięć lat - podkreśliła. W jej ocenie w ciągu ośmiu lat "przejedzono" 11 budżetów. Według niej, Polska musi zacząć dobrze gospodarować i inwestować pieniądze. Wykazała, że konieczne jest uszczelnienie systemu VAT i wspomaganie małych i średnich przedsiębiorców.

20:23

Trzecie pytanie dotyczące kwestii gospodarczych i społecznych.

Zadaje je Jarosław Gugała. Dotyczy ono kosztów spełnienia kosztów obietnic wyborczych. Dziennikarz przypomniał, że dług publiczny wynosi około tysiąca miliardów złotych, czyli każdy Polak płaci na jego obsługę tysiąc złotych. Pytanie: Co zrobić, żeby Polska, która zadłuża się sysytematycznie, przestała się zadłużać?
20:22

Szydło: W odróżnieniu od moich poprzedników, opowiem o konkretach, o tym co mam przygotowane - powiedziała Szydło. Zapowiedziała m.in. 15 proc. CIT dla małych przedsiębiorstw, zlikwidowanie podatku dla KGHM i zwolnienie polskiego górnictwa "z tych danin, które musi płacić".

20:21

Zandberg: Czy chcemy mieć porządne europejskie państwo czy państwo z tektury? - pytał. Odpowiedział, że w celu stworzenia państwa europejskiego konieczny jest podatek progresywny. Z kolei propozycja taka jak ta złożona przez Ryszarda Petru doprowadzi do sytuacji, że Polska stanie się krajem takim jak Kazachstan czy Rosja. Ocenił także, że skandalem jest brak w polskim prawie klauzuli obejścia płacenia podatków.

20:19

Janusz Piechociński: Proponujemy prosty, transparentny system podatkowy. Wszystkie niejasności chcemy rozstrzygać na korzyść podatnika. CIT do samorządów. Jak nie będzie przychodów, to nie będzie dochodów.

20:18

Kopacz: PO idzie w tych wyborach ze szczególnym hasłem. Mówimy prosty, sprawiedliwy prorodzinny podatek PIT - wskazała i dodała, że dla najmniej zarabiających podatek wynosić będzie 10 proc. Przypomniała o pomyśle likwidacji składek ZUS dla obywateli i oceniła, że koszt takiego rozwiązania dla budżetu to około 10 mld złotych.

20:17

Paweł Kukiz: Należy uprościć prawo podatkowe i zrezygnować z opodatkowania pracy. Pieniądze powinny zostać w kieszeniach Polaków. Powinniśmy stworzyć ustawę na podobieństwo ustawy Wilczka. Zamiast CIT wprowadzić 1 proc. podatek przychodowy. W Polsce nie ma systemu podatkowego. Należy go dopiero stworzyć.

20:16

Ryszard Petru: Podatki w Polsce powinny prostsze - powiedział i zastrzegł, że nie może być "kombinacji na VAT". - Proponujemy proste podatki 3 razy 16 i zachowanie kwoty wolnej - powiedział. Wyjaśnił, że nie spowoduje to zubożenia Polaków, ale każdy z Polaków zaoszczędzi przynajmniej 411 złotych rocznie.

20:16

Janusz Korwin-Mikke: Zgadzam się z Barbarą Nowacką, że podatki są niesprawiedliwe. PIT i CIT zlikwidować, bo one hamują handel. To jest sprawa podstawowa. Im mniej pieniędzy w budżecie tym lepiej. (...) Ogólnie podatki muszą zostać znacznie zmniejszone.

20:15

Nowacka: Podatki w Polsce nie są ani niskie ani wysokie. Są niesprawiedliwie rozłożone- powiedziała. Zaznaczyła, że Lewica będzie składała projekty o kwocie wolnej od podatku, o podatku dla najlepiej zarabiających powyżej 50 tys. miesięcy. - Podatki to też małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie mogą konkurować z wielkopowierzchniowymi sklepami, bankami i koncernami, dlatego muszą one odprowadzać takie same podatki - zaznaczyła.

20:14

Drugie pytanie. Zadaje je Grzegorz Kajdanowicz. Ile państwo nam zostawi w kieszeniach? Jakie stawki podatku PIT i CIT?

20:13

Beata Szydło: PiS słucha obywateli. To oni decydują o swoim wieku emerytalnym. Obecna koalicja nie chciała rozmawiać z obywatelami. Nasza propozycja jest prosta. Wracamy do poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn.

20:12

Zandberg: - Nie rozmawiamy w Polsce poważnie o wieku emerytalnym - podkreślił i wskazał, że w systemie emerytalnym są dwie "dziury" - "niepotrzebne przywileje przedsiębiorców" oraz milion osób pracujących na umowach śmieciowych. W jego ocenie po rozwiązaniu tych dwóch kwestii, Polska może zacząć rozmawiać o wieku emerytalnym.

20:11

Janusz Piechociński: W ciągu 25 lat statystycznie podwyższył nam się wiek emerytalny o 7 lat. Wprowadzimy minimalną emeryturę 1200 zł. Ale co ważne - patrzymy na emerytów jako na jedną grupę. (...) Emeryt to także wielka szansa polskiej przedsiębiorczości - podkreślił.

20:10

Kopacz: moim celem na najbliższą kadencję jest podwyższeni płac Polaków. Podwyższenie płac to również podwyższenie emerytur. Zaznaczyła, że konieczna do tego jest silna gospodarka i bezpieczne finanse publiczne. - Nasze państwo jest jak firma, która była na skraju bankructwa, ale wyszła na prostą i może konkurować z największymi na świecie - podkreśliła. - Uważam, że mądrze powinniśmy skorzystać z tego, że Polska jest szóstą gospodarką Europy - wskazała i podkreśliła, że trzeba powiedzieć Polakom: to dzięki wam Polska jest bogatsza i możemy wam podnieść pensje

20:09

Paweł Kukiz: - Nie jestem wróżką. Nie potrafię z fusów wróżyć. Nie wiemy, ile jest pieniędzy w budżecie. Jedna wielka niewiadoma. Należy uszanować wole obywateli i ogłosić referendum ws. wieku emerytalnego. Na dzień dzisiejszy nikt nie może być pewny swojej emerytury. Okazuje się, że nagle ludzie muszą pracować do 65 roku życia. Coś strasznego - tłumaczył Paweł Kukiz.

20:08

Petru: Żeby emerytury były wysokie, muszą być wysokie wynagrodzenia, żeby Polacy dużo zarabiali gospodarka musi być sprawna - powiedział. Dodał, że .Nowoczesna chce skończyć z przywilejami emerytalnymi, ale z zachowaniem praw nabytych. - Rolnik, który zaczyna prace w 2016 roku będzie w ZUS nie w KRUS, górnik który zacznie pracę w 2016 roku będzie miał normalną emeryturę, tak jak szewc.

20:07

Korwin - Mikke Nie tak dawno obrabowano emerytów podnosząc wiek emerytalny. To jest rzecz karalna i postaramy się, żeby ludzie, którzy na to głosowali stanęli przed sądem. Chcemy zwrócić te pieniądze ludziom, którzy zostali obrabowani. Jeżeli nadal będzie rządziło PO-PiS to zbankrutujemy. Mówiłem to już dawno temu, wtedy się ze mnie śmiano - powiedział Janusz Korwin-Mikke.

20:05

Nowacka: 25 października ma prawo skończyć się PO - PiS. Mamy szansę dojść do sytuacji, w której szacunek do człowieka. Znaczyła, że Zjednoczona Lewica chce powiązać wiek emerytalny ze stażem pracy. - Emerytury dziś są bardzo niskie, a starsze osoby stoją przed strasznym wyborem, czy wydać na leki czy chleb - powiedziała i dodał,a, że Zjednoczona Lewica chce podnieść emerytury o 200 złotych.
20:01

Diana Rudnik przywitała uczestników debaty i wyjaśniła zasady. Głos zabrali także Grzegorz Kajdanowicz i Jarosław Gugała. Kolejność przemówień wyłoniono podczas losowania. Pierwsze pytanie brzmi: Wiek emerytalny. Co proponujecie państwo by obecny i przyszły emeryt był spokojny o swoją przyszłość?

20:00

Debata się zaczęła.

Zasady i uczestnicy

W trakcie 100-minutowej debaty przedstawiciele komitetów wyborczych będą odpowiadali na pytanie w trzech kategoriach: sprawy społeczno-gospodarcze, polityka zagraniczna i bezpieczeństwa oraz wizja państwa i ustroju. Każda z wypowiedzi może trwać 1 minutę. Na zakończenie dyskusji, politycy będą mogli w 45 sekund podsumować swoje wystąpienia.

W rozmowie udział wezmą: Beata Szydło z PiS, Ewa Kopacz z PO, Adrian Zandberg z Partii Razem, Janusz Korwin-Mikke z partii KORWiN, Janusz Piechociński z PSL, Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy, Paweł Kukiz z formacji Kukiz'15 oraz Ryszard Petru z komitetu .Nowoczesna.

Debatę poprowadzi Diana Rudnik z "Wiadomości" TVP 1, a towarzyszyć jej będą Jarosław Gugała z Polsat News oraz Grzegorz Kajdanowicz z TVN24.

TVP Info, Polsat News, TVN24


Na górę
  
 
Post: 20 paź 2015, 20:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 paź 2014, 11:57
Posty: 1998
Pierdolę całą tę dekorację tatralną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 20:47 
Kutas.Pompejusz pisze:
Pierdolę całą tę dekorację tatralną.


Też tak można :) ale przyda się w przyszłości cytować ich wypowiedzi w chwili gdy zmienią zdanie :)


Na górę
  
 
Post: 20 paź 2015, 20:52 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 17:32
Posty: 8006
Najlepsze są wypierdy Kopacz i Piechocińskiego.
8 lat im nie wystarczyło?
Zrobić dobrobyta równo rozłożonego?
Paszli w pizdu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 20:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 paź 2014, 11:57
Posty: 1998
Ja to nawet nie wiem, który to ten chujec Piechociński, okurwieniec. I dobre mi z tym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 21:06 
Wierzę Ci. Czasem jest to metoda na przetrwanie :)


Na górę
  
 
Post: 20 paź 2015, 21:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 7:47
Posty: 6459
maerose pisze:
Najlepsze są wypierdy Kopacz i Piechocińskiego.
8 lat im nie wystarczyło?
Zrobić dobrobyta równo rozłożonego?
Paszli w pizdu.



ktokolwiek mial by te 8 lat nie zrobil by wiecej , inaczej.....czlowiek polityki w tej czesci Europy widzi tylko koryto, koniec wlasnego nosa i ma w dupie spoleczenstwo przypadkowe zreszta, ja zadnemu nie ufam, ja ufam tylko mojej Kanclerz ;)

_________________
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. S.J.L. weil...Alle sagten: Es geht nicht. Da kam einer, der das nicht wusste und der es einfach tat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 21:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 wrz 2014, 17:57
Posty: 1977
PO DEBACIE MUSZĘ UPORZĄDKOWAĆ MYŚLI. KOMENTARZ JUTRO.
NA RAZIE JESTEM PRZESTRASZONY SŁOWAMI PETRU:"PO OBJĘCIU WŁADZY URZĄDZIMY POLSKĘ"j
Jestem natomiast pod wrażeniem Kukiza. Nie glosowałem na niego podczas wyborów prezydenckich bo nie poszedłem. Wieśniak ale jakiś swój. Zagłosuję pewnie na jego kandydata oczywiście na ostatnią osobę na jego liście w okręgu nr 6

https://www.youtube.com/watch?v=TJJr68FbFXM

O HELA


Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 21:25 przez Edmund Bared, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 21:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 17:09
Posty: 7784
Lokalizacja: z czeluści piekielnych
Widzę, że transmitowali za ocean. A sprzątaczka robiła za stenotypistkę. :lol:

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 21:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 wrz 2014, 17:57
Posty: 1977
WLR pisze:
Edmund Bared pisze:
Jestem natomiast pod wrażeniem Kukiza. Wieśniak ale jakiś swój.


A toście tow. SB wykonali woltę, no, no! Teraz katol który jest za wyprowadzeniem
religii ze szkół nie dlatego, że w nowoczesnej szkole nie ma miejsca na zabobony
ale dlatego, że wg niego uwłaczające jest dla religii sąsiadowanie na planie lekcji
z chemią i wf, jest dla was "swój"? Zapewne sąsiedztwo matematyki rani jego
tumańskie uczucia jeszcze bardziej. Brawo tow, Mundek! Boże prowadź! :lol:


Nie przekręcaj wypowiedzi Kukiza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group