forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 14 gru 2019, 20:23

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3522 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343 ... 353  Następna
Autor Wiadomość
Post: 12 lip 2019, 6:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 16430
Cytuj:
Unia wytacza ciężkie działa przeciw rządowi. Jak PiS się nie opamięta, to odetną nas od pieniędzy

Wszystko wskazuje na to, że Ursula von der Leyen będzie nową szefową Komisji Europejskiej. Jest ona zwolenniczką powiązania funduszy UE z praworządnością

Powiązanie praworządności z funduszami UE – a to rozwiązanie coraz mocniej forsowane w samej Unii – może zagrozić polskiej gospodarce i każdemu z nas. Nie dość, że nie dostaniemy żadnych nowych pieniędzy, to nie przyjdą do nas już obiecane przelewy. A to oznacza, że staną tysiące mniejszych i większych inwestycji.


W zeszłym roku Polska wpłaciła do unijnej kasy 4,5 mld euro, dostała z niej ponad 15 mld euro. Byliśmy więc od przodu o 11,5 mld euro, czyli ponad 49 miliardów złotych według obecnego kursu. To pokazuje skalę ryzyka, jakie podejmuje nasz rząd idąc na starcie z organami Unii Europejskiej w sprawie praworządności. Bo jeśli uznają one, że Polska nie przestrzega własnego i unijnego prawa, mogą po prostu zawiesić nam wypłaty. Efekty są trudne do opisania.
Powiązanie funduszy UE z praworządnością
W komentarzach dotyczących prawdopodobnego wyboru Ursuli von der Leyen na nową szefową Komisji Europejskiej przeważa opinia, że PiS strzelił sobie w kolano. Niemiecka polityk jest zwolenniczką powiązania funduszy UE z praworządnością.

Ale nie ona jedna o tym mówi, w Europie jest to coraz szerzej lansowana idea. Prezydencję w Unii obejmuje właśnie Finlandia, a politycy z tego kraju są również zwolennikami powiązania praworządności z funduszami. Do tej pory Unii przewodzili Rumuni, oni akurat tych kwestii nie podnosili.

Mimo wszystko prace nad przepisami, które umożliwiłyby ukaranie państw nie przestrzegających prawa, toczyły się już od jakiegoś czasu. Unijne machiny urzędnicze nie są specjalnie ruchliwe. Jednak propozycje, by powiązać wypłacanie środków z przestrzeganiem prawa, pojawiały się już rok temu, a w styczniu prace nabrały tempa.

Parlament Europejski poparł wtedy propozycję KE, która zakłada, że od 2021 r. wypłata unijnych funduszy będzie powiązana z przestrzeganiem praworządności. Zasada zwana „pieniądze za praworządność” zakłada zawieszenie wypłat funduszy a nawet odebrania ich części. Gdyby te reguły obowiązywały obecnie, to zarówno Polska, jak i Węgry byłyby narażone na zawieszenie wypłaty niektórych funduszy. Oba kraje mają bowiem postępowania z art. 7 Traktatu o UE.
Pzez 15 lat Polska dostała z Unii Europejskiej 163 miliardy euro, wpłaciła zaś 53 miliardy. Najwięcej otrzymaliśmy na politykę spójności (103 mld euro) i rolnictwo (55 mld euro).
Pzez 15 lat Polska dostała z Unii Europejskiej 163 miliardy euro, wpłaciła zaś 53 miliardy. Najwięcej otrzymaliśmy na politykę spójności (103 mld euro) i rolnictwo (55 mld euro).•mat. pras.
Teraz Finowie chcą zintensyfikować prace nad zasadą. Jednym z powodów jest konieczność wypracowania budżetu UE na lata 2021 – 2027. I to w nim szczegółowo można opisać, co się stanie, jeśli takie kraje, jak Polska, nie będą przestrzegać prawa.Polskie inwestycje pod znakiem zapytania
Polska gospodarka jest w znacznej mierze zasilana funduszami europejskimi. Budujemy za nie drogi, mosty, chodniki i ścieżki rowerowe. Potężne pieniądze płyną do kolei – co zresztą widać po mnogości remontów – i służby zdrowia. Te wszystkie inwestycje stanęłyby pod znakiem zapytania. Zarówno państwa, jak i samorządów nie stać na samodzielne ich prowadzenie.

Przez 15 lat napłynęło do Polski 110 miliardów euro – i mówimy o wyniku netto, po odjęciu składek, które wnosiliśmy do unijnego budżetu. W przeliczeniu na dzisiejsze złotówki mówimy o sumie ok. 470 miliardów złotych. Jeśli chodzi o szczegóły rozliczeń – przez 15 lat Polska dostała z Unii Europejskiej 163 miliardy euro, wpłaciła zaś 53 miliardy. Najwięcej otrzymaliśmy na politykę spójności (103 mld euro) i rolnictwo (55 mld euro).

– Unia co do zasady stawia na dialog, a nie na sankcje. Wyraźnie widać jednak, że – mówiąc kolokwialnie – cierpliwość unijnych polityków na postępowanie polskiego rządu się kończy. Mam wrażenie, że nie chcą oni wprowadzać sankcji, lecz mechanizm, który zapobiegnie łamaniu zasady praworządności. Moim zdaniem ciągle mają nadzieję, wręcz pewność, że rząd się opamięta a PiS cofnie reformy, które tej zasadzie przeczą – mówi nam Marcin Czubaszek, specjalista funduszy europejskich.


A jeśli się nie opamięta? Grozi nam w takim razie zastopowanie pieniędzy z funduszy UE. Eksperci mają bowiem wątpliwości, czy możliwe jest zablokowanie jedynie ich części. Określanie stopnia złamania zasady praworządności i blokowanie odpowiedniego odsetka płynących do Polski pieniędzy byłoby zbyt skomplikowanym i oderwanym od rzeczywistości działaniem.

– Tego po prostu nie da się określić na zasadzie typu „za przejęcie Trybunału Konstytucyjnego obcinamy wam fundusze na rozwój kolei”. Najbardziej prawdopodobne jest więc całkowite obcięcie środków, wstrzymanie przelewów – wszystkich bez wyjątku – mówi Czubaszek.

Dodaje, że jak na razie jest są to jedynie spekulacje, bo takiej procedury w Unii jeszcze nie uruchamiano. Pewnym testem będzie sprawa Węgier, rozpatrywana najprawdopodobniej we wrześniu. W UE są dwa kraje oskarżone o łamanie zasady praworządności – Węgry i Polska. Bracia Madziarzy pod wodzą Viktora Orbána podpadli unijnym kolegom wcześniej od nas.

Kary finansowe

Ekspert przypomina, że jest jeszcze możliwość wprowadzenia kar finansowych. Tak stało się choćby w przypadku wycinki Puszczy Białowieskiej. Wtedy sprawą na wniosek Komisji Europejskiej zajął się Trybunał Sprawiedliwości UE i zagroził karą w wysokości 100 tysięcy euro dziennie za kontynuację rżnięcia drzew.
Cierpliwość unijnych polityków do polskiego rządu zaczyna się kończyć.
Cierpliwość unijnych polityków do polskiego rządu zaczyna się kończyć.•CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP
– W zasadzie wystarczyłaby realna groźba zamrożenia Polsce środków europejskich, by rząd po prostu musiał się ugiąć. Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia rolnicy nie dostają dopłat. Konsekwencje łatwo przewidzieć – przestrzega Czubaszek.


Dziś średnia stawka dopłat bezpośrednich do hektara wynosi u nas 86 proc. unijnej średniej – 207 euro. Od 2004 r. z unijnej kasy zostało przywędrowało do nas 55 mld euro, z czego 33,6 mld to dopłaty bezpośrednie, które trafiły wprost do rolników. To prawie 144,5 miliarda złotych według obecnego kursu.

Unijni politycy już od dawna wypominają rządowi PiS chęć brania pieniędzy bez podporządkowania się regułom.

– UE nie jest klubem biznesowym; jest to przede wszystkim wspólnota oparta o wartości i zasady. Fundamentem, na którym została zbudowana Wspólnota, jest szacunek dla wspólnych wartości. Żaden rząd nie może ich naruszać bez ponoszenia konsekwencji – grzmiała w styczniu hiszpańska europosłanka grupy socjalistów Eider Gardiazabal Rubial, recenzując projekt prawa uzależniającego wypłatę funduszy od praworządności.

Ekonomiści zwracają jeszcze uwagę na fakt, iż w globalnej gospodarce czai się kryzys. Wojny celne USA z Chinami i Europą, niepewność na rynku surowców (przede wszystkim ropy) czy trudne do przewidzenia skutki Brexitu (na razie niepewne, jak sam Brexit) mogą spowodować osłabienie Europy. A Polska, rozwijająca się dziś dzięki wewnętrznej konsumpcji a nie inwestycjom, wyjdzie z tych potyczek silnie poobijana. Gdybyśmy dodatkowo zostali odcięci od funduszy UE, scenariusz byłby tragiczny.Ale Polakom jak wiadomo nic to nie przeszkadza. Prezes to dobry człowiek i czarodziej. Umie policzyć wszystko w pamięci. Weźmie dwa taborety i........... :mrgreen:

Dokąd zmierzasz Polsko po przewodnictwem psycholów?

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lip 2019, 20:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 16430
Szydło kombinowała jak klaczka pod górę rezygnuję, startuje do komisji. I chciałabym i boję się. Śieć donosi, że jednak wystartowała i przejebała z kretesem ponownie. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bez pokuty się nie obędzie. :lol:

https://wiadomosci.wp.pl/beata-szydlo-p ... 907732097a

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 7:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14592
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
Wczoraj teściowa zastrzeliła mnie pytaniem, jaki wykształcenie ma Szydło.

Ktoś wie bez zaglądania do Wiki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 7:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 16430
Ma rzekomo wyższe. W jakim kierunku - mało ważne. Czy możliwe jest aby taka ciura jak ona mogła chapnąć jakieś stanowisko w UE? Przecież pierwszym jej krokiem po zwycięstwie PiSu w 2015 r i objęciu teki premiera było flagi UE wyprowadzić. Czy ktoś sobie wyobraża, że oni tam w Brukseli to same durnie i nie maja oczu ani uszu? Może i tam, który lubi wypić, może kobitki, ale wiedzą co jest dla Europy dobre.

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 7:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14592
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
No, wyższe.
Etnograf i menedżer kultury :!: .
Jest KaOwcem. A KaOwiec, jak wiadomo, jest głupi.
Zatem dyplom ma, ale wykształcenia już nie.
Czyli teściowej powiedziałem prawdę.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 10:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 paź 2014, 16:51
Posty: 4108
Slyszalam jej tekst po wynikach glosowania, ona naprawde jest glupia, albo sama z siebie albo z polecenia prezesa.
Jej sie wydaje, ze mowi do idiotow, ktorzy nie maja pojecia kim jest i co robila przez ostatnie cztery lata.
Cytuj:
Jak mozna odrzucic kandydature osoby ktorej sie nawet nie zna.
:lol: :lol:
Jednak warto bylo pozbyc sie tego tercetu debilek beatek zeby teraz moc patrzec na ich glupie tepe miny kiedy ktos inny rozstawia je po katach i na nic nie maja wplywu. :mrgreen:

_________________
Ave Seitan!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 10:29 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2014, 19:45
Posty: 1532
Myślisz, że się tym przejmą? Może na chwileczkę.
A potem dojdą do (słusznego) wniosku, że bez względu na to, jak niewiarygodny jest ich poziom głupoty,
portfel i tak im grubieje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 10:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 paź 2014, 16:51
Posty: 4108
Ja nie mam zludzen ze je cokolwiek rusza, dla kasy zrobia wiele, co juz pokazaly u nas.

_________________
Ave Seitan!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 11:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 16430
Cytuj:
Nie będzie kompromisów, jeśli chodzi o poszanowanie zasad praworządności, nie dopuszczę do tego – powiedziała we wtorek w Strasbourgu Ursula von der Leyen, kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej. W taki sposób po raz kolejny pozbawiła złudzeń tych, którzy liczyli na łagodne podejście do państw naginających reguły demokracji.

Ursula vod der Leyen zwróciła uwagę, że Europejczycy wiele lat walczyli o wolność, a praworządność jest najlepszym sposobem, aby wolność chronić. Zapowiedziała, że zadba o to, by wykorzystano pełne instrumentarium na poziomie europejskim dotyczące praworządności.

– Będziemy chronić praworządność tam, gdzie będzie łamana. Praworządność to wartość uniwersalna – zapewniła niemiecka kandydatka.

Niecały tydzień temu von der Leyen opowiedziała się za stworzeniem mechanizmu, który pozwoli utrzymać praworządność w państwach członkowskich UE. Zadeklarowała jednocześnie, że KE będzie twardsza w sprawie łamania zasad państwa prawa przez państwa członkowskie.

– Sądzę, że powinniśmy mieć mechanizm zapewniający przejrzyste monitorowanie tego, czy praworządność jest utrzymywana w państwach członkowskich – ogłosiła Niemka na spotkaniu z liberalną frakcją Odnowić Europę.


Von der Leyen sukcesem Polski?
Po raz kolejny więc widać, że ogłoszenie przez PiS sukcesu, jakim miał być wybór von der Leyen na przewodniczącą komisji, było przedwczesne. Jednak najwyraźniej partia rządząca zapomniała o kilku istotnych kwestiach.Wystarczy napomknąć tylko o poparciu przez nią małżeństw jednopłciowych. Niemiecki parlament zaakceptował je w 2017 roku stosunkiem głosów 393-226. Podczas, gdy kanclerz Angela Merkel była przeciwko, Ursula von der Leyen głosowała "za".

źródło: ECJa się tu nie zgadzam z autorem tekstu. Przecież w Polsce nie dochodzi do łamania praworządności. Wręcz przeciwnie pan prezes i jego towarzysze bardzo o nas dbają jak ojciec najlepszy. Tak więc wybór jest jak najbardziej zgodny z linią naszej partii. :lol:

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 12:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 16430
Słołtysowa w PE

Cytuj:
Jestem jedną z niewielu osób na tej sali dla której wartości - te prawdziwe wartości europejskie, które tworzą naszą wspólnotę i z których nasza wspólnota wyrosła - są bardzo ważne. Zawsze w swojej pracy czy to będąc premierem, czy pełniąc funkcje w lokalnych władzach, czy będąc posłem, czy też będąc tutaj w PE (...) - zawsze na sercu leżały mi wartości. Bardzo martwię się, że te wartosci, które tak ważne są dla Europejczyków i budują wspólnotę - zostają tutaj w taki sposób łamane - mówiła Szydło.


Czy ona uważa nas za kretynów?! :lol: Flagę UE wyprowadzić - przypominać tej pustej purchawie to mało, jak widać. :lol:

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3522 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343 ... 353  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: MagnificencjaS i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group