forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 4:34

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643 ... 663  Następna
Autor Wiadomość
Post: 03 cze 2020, 22:26 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
No jak się komuś z takim na działce tylko kojarzy to wiadomo, głupota.
Ale jak po wiedzę sięgnąć głębiej to samemu na głupka się wychodzi.

Cytuj:
Oczka wodne - naturalne śródpolne i śródleśne zbiorniki wodne o powierzchni do 1 ha, niepodlegające klasyfikacji gleboznawczej.


https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki ... czka-wodne

No a tylu ekologów i znawców przyrody w tej opozycji...

Tu też nieco.
Cytuj:
Dr. Łukasz Kozub: najważniejsze, żebyśmy przestali szybko tracić wodę
O zdanie w sprawie programu "Moja woda" oraz komentarz dot. aktualnej sytuacji suszowej w Polsce poprosiliśmy dr. Łukasza Kozuba, botanika z Zakładu Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego.

- Nie widziałem jeszcze przepisów wykonawczych projektu, ale samo założenie gromadzenia wody opadowej przez mieszkańców na posesjach celem jej późniejszego wykorzystania jest sensowne. Najlepiej byłoby, gdyby były to zbiorniki podziemne, bo w ten sposób ograniczamy parowanie wody, którą można potem wykorzystać do podlewania ogródka, upraw lub jako wodę szarą w oddzielnym obiegu, zasilając np. spłuczkę w toalecie - komentuje ekspert. - Głównym problemem całej gospodarki wodnej i systemu jest to, że wszystko było nastawione na odprowadzenie wody do Bałtyku. Wszystkie rowy na polach kończyły się połączeniem z ciekiem, który był przekształcany w rów odprowadzający wodę, przez co szybko ją tracimy - dodaje.




https://noizz.pl/ekologia/5-tys-zl-dota ... da/de88hse
http://www.eko-uprawy.pl/ekogospodarstw ... ek-wodnych
https://www.yumpu.com/xx/document/view/ ... ego-oczka-


I mi się tak, ale ja tuman jestem stary i głupi na dodatek, wydaje, ze lepiej deszczówkę w jakimś przydomowym (nawet zakopanym) zbiorniku zgromadzić i nią trawnik np podlewać niż do kanału burzowego (lub sąsiada) puścić. Np bo na podworcach już raczej kałuż i blotka, chaszczy itp nie uświadczysz jak teraz. I woda sru po betonie i kostkach, potem rurą do rzeki a "ekolog" w największą suszę wodę z kranu do węza i na trawnik przystrzyżony na krotko (też wody nie trzyma jak taki dziki) leje.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2020, 16:27 
A teraz poczytaj prawo wodne. I zgadnij kto będzie miał prawo pierwokupu nie tylko działki z oczkiem wodnym, ale i stojącej na tej działce nieruchomości. W zasadzie już chyba ma, bo o ile dobrze kojarzę przepis wszedł w życie w styczniu 2018 roku.
Zresztą nie krytykowałam pomysł, a raczej nauczona doświadczeniem doszukuję się drugiego dna, nie mówiąc już skąd na to kasa. I napisałam to raczej wyraźnie.
Dodam jeszcze, że zapowiadany program ma być skierowany do właścicieli przydomowych ogródków, a nie właścicieli 200 hektarowych folwarków.


Dlatego nie rozumiem , skąd Twoje rozsierdzenie. Aczkolwiek nie mam zamiaru udawadniac, że nie jestem wołem.


Jeszcze jedno, jako ten głupek miałam oczko wodne 10 lat temu. Nawet na tym forum są pewnie jeszcze jego zdjęcia. 2 lata temu przepadło, dzięki psu. A że teraz chcę stworzyć coś trwałego, przede wszystkim ze względu na tworzący się powoli ekosystem, to na jesieni budujemy ze Starym już murowane. Z kurwa strumykiem.

Wół Agafia.
Przygłup wioskowy i bezrefleksyjny.


Na górę
  
 
Post: 04 cze 2020, 21:22 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Tylko, ze to oczko wodne to hasło.
Nie o takie rekreacyjne w tym programie chodzi.

Chodzi o zbiornik na wodę naziemny, lub podziemny zbierający wodę deszczową w celu jej wykorzystywania gospodarczego.
Z cała instalacją ku temu służącą. I tego chyba prawo pierwokupu nie obejmuje. Bo inaczej i szambo musiało by być.

I o tym pisałem zresztą:

Cytuj:
wydaje, ze lepiej deszczówkę w jakimś przydomowym (nawet zakopanym) zbiorniku zgromadzić i nią trawnik np podlewać niż do kanału burzowego (lub sąsiada) puścić


z programu "Moja woda".

Cytuj:
Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego,[/b] instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.



https://www.gov.pl/web/klimat/nowy-prog ... h-retencji

Samo oczko wodne z dolewaną z wodociągów wodą jak wyparuje nie wystarczy

Co do prawa wodnego to faktycznie bubel. Zawsze jakiś się znajdzie w prawie każdej ustawie. W praniu wychodzi. Pewnie nowelizują.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 cze 2020, 5:47 
Ale ja doskonale wiem o co chodzi. Nie odwracaj więc kota ogonem, bo mowa była o tym, że gdzieś tkwi myk. Być może , jak w przypadku "Czystego powietrza" potencjalni zainteresowani utkną na etapie składania wniosków, bo wymagania są absurdalne, a cała popierdolona procedura ma na celu człowieka zniechęcić. Ale przecież rząd program wprowadził.
Nie będę więc biła braw PiSowi, bo dopiero czas pokaże jakie będą efekty, co Ciebie znowu nie upoważnia do przyklejania innym mało sympatycznych łatek.


Na górę
  
 
Post: 05 cze 2020, 10:25 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Taaaaak? Rozwaga. poczekamy, zobaczymy nie bijmy braw. Mądrze. Tylko ze nikt nie bije. Po prostu o tym samym mówi.
Przeczytajcie, sprawdźcie o co chodzi. Zastanówcie się czy idea jaka taka słuszna. (to ta refleksja) . Ewentualnie poszukajcie błędów (wniosek o dotacje też już jest w internecie, można sprawdzić czego chcą), Potem patrzcie jak działa i krytykujcie np wykonanie.

A nie bezmyślnie i bezrefleksyjnie drzecie japę buuuuhahaha "teraz se oczka wodne z kaczuszką plastikową wymyślili! Co za debile!"

I wklejanie memów i debilnych postów za jakimiś innymi idiotami z netu.

Dla mnie głupota i bezmyślność nie barw politycznych ani światopoglądowych. Można być głupim księdzem glosującym na PiS i mądrym pedałem ateistą glosującym na Biedronia. Ale równie dobrze może być odwrotnie.

A sądząc po większości komentarzy na ten temat, memów wklejanych to tak się nawet na tym całkiem mądrym forum tym co w wklejają kojarzy.

Mogli napisać o prawie wodnym. o tym zobaczymy jak zrealizują. Jakiś błąd wytknąć we wnioskach ale tego nie zrobili. Więc moja uwaga, że jak się komuś tylko z oczkiem wodnym kojarzy (z kaczuszką) była i jest zasadna.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 cze 2020, 16:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2014, 2:49
Posty: 7256
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie
tylko, że wyPAD pierdoli o tym na swoich wyborczych partaigach włócząc sie po kraju i przy byle okazji. Pieniądze te zaś można byłby spożytkować do budowy, lub remontu choćby niewielkiej części zbiorników wodnych na rzekach i strumieniach , które faktycznie zatrzymywałyby wodę. Nie wspomnę tu o wyrzuconych w błocko miliardach na przekop w Mierzei Wislanej.

_________________
***** ***


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 cze 2020, 16:53 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Mogę się zgodzić tylko o tyle, że w prawie budowlanym każdy nowo-budowany dom powinien być OBOWIĄZKOWO w taki system wyposażony. A tylko nadmiar wody do kanalizacji burzowej odprowadzany. I żadnych dopłat. No chyba, ze modernizacje starych.

I zakaz podlewania ogródków, trawników z wodą pitną z wodociągów.
Sprawa wydaje się nieistotna jak rozpatruje się pojedynczy domek. Ale przy kilku milionach takich domków to już jest coś.
Ale stawianie sprawy, że lepiej na większe to identycznie jak argument lepsza wielka elektrownia co naprawdę prąd daje i to niezależnie od pogody niż te male gówniane instalacje na domach.
A z tym WaMa co mówisz to też racja. Powinno się działać i tu i tu. Ale jakby ktoś nie wiedział jest też podobny program dla rolników gdzie o większe zbiorniki chodzi, małą retencję na łąkach, ciekach wodnych. I dla samorządów podobnie. Nie wiem nawet kto te wymienione, wcześniej zainicjował bo mnie to nie obchodzi kto. Ważne, że są. Nawet jak skromne.
https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/105 ... a-retencje

https://wody.gov.pl/mala-retencja/progr ... -rolnictwa

Jeszcze raz powtórzę. Nie interesuje mnie co pierdoli WyPAD czy inny głupek z jednej czy drugiej strony. Jak co do zasady coś jest dobre, a nawet konieczne to jest.
Albo jesteśmy ekologiczni i myślimy systemowo i długoterminowo albo nie.
A susza jak chuj podobno, rolnicy jęczą i łapę wyciągają a się założę ze 90% nawet forumowych "ekologów" wodą z kranu trawniki podlewa bo ladnie musi być.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 cze 2020, 17:25 
Zakaz podlewania wodą z wodociągów? No okej, a kiedy deszczu nie ma, to skąd tę wodę brać?
Dalej, wiesz, że to trawniki (ale te nie koszone co tydzień) zatrzymują wodę w glebie? Ale najpierw muszą wyrosnąć.
Kolejna sprawa, coraz więcej osób decyduje się na przydomowe ogródki. Wcale nie dlatego, że lubią się narobić, a dlatego że sytuacja ich zmusza.
Zakazy dla zwykłego człowieka, a dlaczego nie dla tych, którzy wykupują stawy, zakładają prywatne plaże, niszczą gniazda bobrzykow? Zapraszam do Świnoujścia, wycięto hektary lasów przy wydmach pod apartamenty dla bogatych Niemców. Jeden wielki beton i 1800 zł za nocleg w Radissonie.


Na górę
  
 
Post: 05 cze 2020, 17:42 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4689
Przy dobrej instalacji i odpowiednim zbiorniku takim na kilka tysięcy litrów (taki na 8 tysięcy na allegro za 6,5 tysięcy jest a to 8 m3 jest) spokojnie na tydzień dwa (przy mniejszym zbiorniku) albo i więcej (przy większym) miedzy jednym a drugim deszczem starczy. A jak masz przydomową oczyszczalnie bio i wodę z niej też do takiego zbiornika ciągniesz to spoko i na miesiąc czy więcej.
Mamy osobny licznik na wodę gospodarczą i 8 m3 przez rok nie zużywamy na podlewanie i mycie części wspólnej. No ale my za bardzo nie lejemy tej wody ba trawnik. Więc napisałem ze na miesiąc jeno.

I nie mowie teoretycznie. Moje dzieci tak się właśnie pobudowali - bez dotacji. I nie ma co sarkać i się dąsać bo to nas niestety czeka. Jak wymiana kopciuchów.
Trudno.
Ja w swojej wspólnocie też podobny system (bez bio oczyszczalni ale z gromadzeniem deszczówki) też przeforsuje. I też bez dotacji. Bo podobnie jak fotowoltaniką nie przysługuje dla wspólnot.

Pisząc o obowiązku w nowym prawie budowlanym miałem na myśli wszystkie inwestycje. Hotele, deweloperskie również.
Bo już bywa, ze wody w tym kranie, gdzieniegdzie do picia i mycia brakuje.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 cze 2020, 18:09 
Dasam się za epitety, moim zdaniem nie zasłużone, nie za pomysły.
Nie mieszkam w biednej gminie, ale mimo wszystko, takie rozwiązanie kosztuje i to nie są małe pieniądze. Ludzi na to nie stać, po prostu. Tak samo nie stać ich na to by wyłożyć kasę nie tyle na wymianę pieców, ale w przypadku starszych budynków, na wymianę instalacji. Bo to juz nie jest koszt 8 tysięcy ( czyli koszt pieca, dowozu), ale dodatkowe 30, 40. I tę kasę najpierw trzeba wyłożyć, by ewentualnie otrzymać zwrot, czy dofinansowanie. Dodaj do tego rozwalone ściany, podłogi, kolejne 10 tysięcy. Zwykły Kowalski będzie miał problem ze złożeniem wniosku, więc robią to firmy. Koszt kolejny 1500 złotych, wiem bo się dowiadywałam. Dalej potrzebny nowy komin, następne 1000, może dwa.
Na koniec opłaty w sezonie grzewczym. Ja średnio zużywam 4 tony węgla i 3 kubiki drewna. Sąsiedzi poszli w gaz, po jednym sezonie zrezygnowali (fakt mają chałupę 3 razy większą niż nasza).
Zrozum, dopóki ludzie będą mieli po 1300 zł emerytury, dopóki będą pracowali za 13 zł na godzinę, dotąd mimo szczerych chęci, na udział w takich programach nie będzie ich stać.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643 ... 663  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 222 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group