forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 12:26

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2662 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 267  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05 sty 2015, 9:53 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:50
Posty: 407
Zadowolony

Może chociaż spróbuj popełnić małe wyjaśnienie dlaczego uparcie twierdzisz, że link w którym tabela ewidentnie pokazuje grupę osób z " high school diploma only" czyli ześrednim wykształceniem jest tabelą pokazującą grupę "„blue colar work” czyli pracowników fizycznych. QW USA osoby ze średnim wykształceniem to robotnicy fizyczni???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2015, 9:58 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:50
Posty: 407
Poza tym to wśród osób z wyższym wykształceniem też jest bezrobocie tylko trochę mniejsze. Gdyby wszyscy się rzucili na studia to powiekszyliby grupy bezrobotnych magistrów, a potem poszli pracować jako zajebiście wykształceni kierowcy albo sprzedawcy. Czyli coś jak w Polsce.
Tyle że byliby biedniejsi niż są teraz bo
1. straciliby 5 lat na niepotrzebną edukację, a w tym czasie mogliby już zarabiać
2. w tym czasie zapewne zadłużyliby się i potem musieliby spłacać te długi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2015, 13:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:26
Posty: 405
Zadowolony pisze:
Wyjasnienie sie podaje. Nie interesuje mnie tabela interpretowana spoza amerykanwskiego systemu kulturowego Zdanie, ze osoby z dyplomem ukonczenia szkoly sredniej znajda zatrudnienie w uslugach, ktore placa najnizsze uposazenie bylo juz napisane. "Blue colar workers" (pracownicy fizyczni i chodzi tutaj o mnie wykfalifikowanych pracownikow fizycznych) nie potrzebuja dyplomu szkoly sredniej by znalezc zatrudnienie dla przykladu w sektorze konstrukcji. Bylo to juz napisane z zaznaczeniem, ze jest to sektor lepiej platny niz uslugi ale cechujacy sie sezonowoscia. O zawodach jak elektryk czy hydraulik nie bylo mowy, gdyz maja inny tok ksztalcenia w tak zwanych technical schools i swoje tytuly jak na przyklad Master (specjalista najwyzszej klasy) lub journeyman (poczatkujacy/uczen).


:lol: :lol: :lol:
A pociemu? Czyzby obserwatorzy oceniajacy z innej grzedy american dream i amerykanska propagande nie nosza rozowych okularow? :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2015, 14:02 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:50
Posty: 407
Zadowolony pisze:
koniuch pisze:
Zadowolony

Może chociaż spróbuj popełnić małe wyjaśnienie dlaczego uparcie twierdzisz, że link w którym tabela ewidentnie pokazuje grupę osób z " high school diploma only" czyli ześrednim wykształceniem jest tabelą pokazującą grupę "„blue colar work” czyli pracowników fizycznych. QW USA osoby ze średnim wykształceniem to robotnicy fizyczni???

Wyjasnienie sie podaje. Nie interesuje mnie tabela interpretowana spoza amerykanwskiego systemu kulturowego. Zdanie, ze osoby z dyplomem ukonczenia szkoly sredniej znajda zatrudnienie w uslugach, ktore placa najnizsze uposazenie bylo juz napisane. "Blue colar workers" (pracownicy fizyczni i chodzi tutaj o mnie wykfalifikowanych pracownikow fizycznych) nie potrzebuja dyplomu szkoly sredniej by znalezc zatrudnienie dla przykladu w sektorze konstrukcji. Bylo to juz napisane z zaznaczeniem, ze jest to sektor lepiej platny niz uslugi ale cechujacy sie sezonowoscia. O zawodach jak elektryk czy hydraulik nie bylo mowy, gdyz maja inny tok ksztalcenia w tak zwanych technical schools i swoje tytuly jak na przyklad Master (specjalista najwyzszej klasy) lub journeyman (poczatkujacy/uczen).


Ja nic nie mówię o interpretacjach, ani gdzie kto znajduje zatrudnienie. W tamtej tabelce były tylko suche fakty - mediana wynagrodzeń zmieniająca się na przestrzeni czasu i rodzaj wykształcenia. Choćby nie wiem jak kombinować widać spadek tej mediany.
A ta grupa pracowników jest faktycznie za to odpowiedzialna. Tyle że właściwe działania to nie zapisywanie się tłumnie na studia (choć w niektórych przypadkach to na pewno ma sens - zależy od osobistych pasji i zainteresowań) a raczej rezygnację z usług dotychczasowych partii politycznych i wybór takich które rzeczywiście by reprezentowały ich interesy. Zrezygnowały z idiotycznych zbrojeń, dobrały się do kasy wywożonej przez oligarchów do rajów podatkowych, zajęły się odbudowa przemysłu


edit
Dobra jeszcze się przyjrze temu co napisałeś w międzyczasie. Moja intuicja mnie nie zawiodła kiedy wyczułem, że jesteś naukowcem :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2015, 14:18 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:50
Posty: 407
a dlaczego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2015, 14:21 
Intuicji zapytaj.


Na górę
  
 
Post: 05 sty 2015, 14:29 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:50
Posty: 407
Najważniejsza przyczyną spadku wynagrodzeń jest globalizacja czyli usunięcie przez USA barier handlowych w tym ceł i kontyngentów.
Działają tu prawa termodynamiki, które choćby nie wiem jak globaliści kombinowali i tak się nie zmieniają. Mówią one, że energia przepływa od zbiornika gdzie jest jej więcej do zbiornika, gdzie jest jej mniej. Jak na przyklad przedziurawimy oponę napompowaną do 2,2 atmosfery to trudno oczekiwać że powietrze z niej nie ucieknie.
Kiedy USA otworzyły swoje granice na wolny handel itp nagle się okazało, że ich koszty pracy są niekonkurencyje wobec choćby samych chińczyków. Różnica była i jest na tyle kolosalna, że nie mogły jej zniwelowac żadne reformy. {O reformy podatkowe zrersztą było trudno bo utracili spore dochody z ceł.} SIłą rzeczy kapitał zaczął uciekać tam gdzie jest taniej a USA zaczęły tracić najwartościowsze miejsca pracy (licząc wartość dodaną tworzoną przez robotników w fabrykach)

No więc szerokio brazek wygląda tak. Do rozpoczęcia globalizacji dochody medianowe rosły, a kraj się nie zadłużał. Poziom wykszałcenia był niższy wtedy niż jest obecnie. A obecnie mimo, że jest więcej osób wysoko wykształconych dochody maleją. Jak widać brak związku przyczynowego między poziomem wykształcenia, a stanem gospodarki narodowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2015, 14:30 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:50
Posty: 407
moouha pisze:
Intuicji zapytaj.


intuicja mi podpowiedziała, żeby zapytać WLR bo tak łatwiej :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2015, 15:04 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:50
Posty: 407
Ja mówiłem o aspekcie formalnym. Co do aspektów realnych to się nie wypowiadam na razie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2015, 20:58 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:50
Posty: 407
zastanawiałem się czy chce mi się kontynuować tą zabawę. Na rzie tylko wkleję coś z innego forum co mi się zapamiętało

ps
pozdro Komandor :-)

"I oni, jak wspomniałem, będą mieli czym te długi w przyszłości spłacić. Bo jak minie kryzys to świat nadal będzie potrzebował ich gazu, ropy, rud metali i ziem rzadkich.
Oni mają konkrety, Kopalnie i fabryki. Nawet jak niezbyt ekonomiczne i nowoczesne. I ich PKB w znacznej mierze na konkrecie stoi.
A u nas - podobnie jak na Zachodzie - na usługach nic nie znaczących tak naprawdę tylko pompujących sztucznie PKB.
A to jak jak Ty byś mi podcierał dupę za kasę a ja tobie buty czyścił (lub odwrotnie) i to dużą kasę. PKB w tym naszym duecie byśmy mieli zajebiste. A na tym by jeszcze zarabiał by np Golem, dając nam kredyty abyśmy mieli czym za te podcieranie i czyszczenie wzajem płacić. Ale tak naprawdę to co byśmy mieli? Ja podtartą dupę, która i tak zaraz usram a ty czyste do pierwszego wyjścia z domu buty. Ale już papier toaletowy do podcierania, pastę i szczotkę do butów to byśmy musieli od Chińczyka czy Hindusa kupować, którzy je produkują dla nas. No i cieszą się, na razie, bo dostają drukowany przez nas, drukarką z Malezji i tuszami z Pakistanu, na podstawie niby wspaniałych osiągów naszej gospodarki podcierania i czyszczenia pieniądz.

I na razie jest pięknie. Tylko, że niestety to prędzej czy później się skończy i to z hukiem. Ten ostatni kryzys to tylko taki zwiastun, preludium, tego co nadejdzie jeśli dalej będziemy tak zadufani w siłę swojej zachodniej ekonomi i finansów.
I już nikt nie będzie nakręcał PKB kupując Rembrandta za kilkadziesiąt mln USD. Albo torebkę z ostatniej kolekcji Hugo Bossa za tysiące, płacił krocie jakiemuś śpiwokowi od siedmiu boleści czy piłkarzykowi z Barcelony - no i za podcieranie dupy przez Sempsrusa i moje czyszczenie butów (albo odwrotnie) oczywiście też.

I w Europie najlepiej rozumieją to Niemcy robiący wszystko aby utrzymać produkcję przemysłową u siebie. I kryzys udało im się w miarę łagodnie. A "nowoczesne" gospodarki podbieraczy dupy i czyścicieli butów leżą. My też łagodnie w miarę przeszliśmy nie ze względu na geniusz Tuska tylko właśnie dlatego, że nie zdązyliśmy swojej gospodarki "unowocześnić" według tych zachodnich standardów podcierana dupy za tysiące $..
Bo chleb, ziemniaki, węgiel, cegły, cement, ubranie ważniejsze od podtartego tyłka za który trzeba tysiące jeszcze zapłacić. Samemu za darmo można sobie wytrzeć, jak trzeba to i Rembrandtem.

Tak, że drogi Semprysie to nie gospodarka nastawiana na produkcje i surowce czyli konkrety, chociaż relatywnie wydaje nam się biedna, taka jak Rosyjska, Chinka, Brazylijska, Hinduska itd to kolosy na glinianych nogach tow właśnie nasza zachodnia to taki kolos. Nie tylko na glinianych ale jeszcze pompowanych nóżkach.

Oczywiście jak jebnie, to jebnie wszędzie. I te surowcowe i produkcyjne gospodarki też po jajach dostaną. Ale oni jakoś to przeżyją. A my co?
Nawet jak produkcja wróciłaby do nas to co? Zapłacisz za Lewisy 2000 zł zamiast dzisiejszych 300-400 za te uszyte przez Hindusa za miseczkę ryżu?
No dobra za none name,y 400 zamiast 50 na straganie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2662 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 267  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group