forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2546 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218 ... 255  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 lis 2019, 3:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2014, 2:49
Posty: 7256
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie
korbaczeska pisze:
IroB pisze:
a jak cukier podrozeje albo bedzie na kartki ? :)


Wlasnie lewica ma taki pomysl :lol:


A skąd to wiesz ? Czyżby GPC doniosła ?

_________________
***** ***


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2019, 7:31 
MagnificencjaS pisze:
Obrazek


Podobny raczej do Tuska.


Na górę
  
 
Post: 19 lis 2019, 7:53 
Polska (PGNiG Upstream Norway) kupiła w 2018 złoża gazu w Norwegii od Duva od firmy Wellesley Petroleum.
„Umowa podpisana w 2019 obejmuje 22,2 proc. udziałów w licencjach PL146 i PL333 od Total E&P Norge AS, zawierających złoże gazu King Lear. Operatorem złoża jest AkerBP, który posiada 77,8 proc. udziałów zakupionych w 2018 roku od Equinor Energy AS”
King Lear jest złożem gazowo-ropnym, zlokalizowanym na Morzu Północnym. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego, jego udokumentowane zasoby wydobywalne wynoszą 9,2 mld m sześc. gazu oraz 6,5 mln m sześc. ropy naftowej.
Kończy się nieodpowiedzialna umowa z Gazpromem, wysyłający do Polski gaz z dużą ilością wody (przez co gaz nie nadaje się do użytku, musi być odwadniany), podpisana przez poprzedni rząd PO/PSL. Złoża norweskie i proces inwestycyjny planowany jest w latach 2021-24, a uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2025 roku. Zgodnie z aktualnymi danymi operatora złoża, po uruchomieniu produkcji wydobycie gazu w części przypadającej na PGNiG Upstream Norway ma wynieść 0,25 mld m sześc. gazu rocznie.
W tej chwili Polska po 4 latach, ma zmagazynowane 3 mld m3 gazu i nie grozi Polakom sytuacja z lat 2005-2006 gdy Gazprom zakręcił kurek z gazem do Polski bez przyczyny (ha!) i nie był to nawet awaria. Niezależność energetyczna Polski to podstawa i cieczy mnie, że rząd poważnie traktuje ten temat. Gdyby jeszcze pomyśleli o kilku reaktorach atomowych, to już byłoby super.


Na górę
  
 
Post: 19 lis 2019, 12:08 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:55
Posty: 1852
:x Nie zgadzam się na reaktory, bo zabraknie dla mnie na czternastkę no i do tego mam wielka ochotę na piętnastkę.
Malina jak bedziesz kandydować na prezydenta z ramienia PIS , to ja na ciebie zagłosuje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2019, 12:12 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
Na prezydentkę? Nie, będzie zbyt malinowo czyli słodko, a ja słodycz tylko w postaci naturalnej...

...w burakach cukrowych

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2019, 12:19 
Offline

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:55
Posty: 1852
Ale adrenaliny , mierząc polską powszechną miarą będziemy mieli w HUJ

Duda jest nudny :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2019, 16:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2014, 14:41
Posty: 2026
Malina pisze:
Polska (PGNiG Upstream Norway) kupiła w 2018 złoża gazu w Norwegii od Duva od firmy Wellesley Petroleum.
„Umowa podpisana w 2019 obejmuje 22,2 proc. udziałów w licencjach PL146 i PL333 od Total E&P Norge AS, zawierających złoże gazu King Lear. Operatorem złoża jest AkerBP, który posiada 77,8 proc. udziałów zakupionych w 2018 roku od Equinor Energy AS”
King Lear jest złożem gazowo-ropnym, zlokalizowanym na Morzu Północnym. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego, jego udokumentowane zasoby wydobywalne wynoszą 9,2 mld m sześc. gazu oraz 6,5 mln m sześc. ropy naftowej.
Kończy się nieodpowiedzialna umowa z Gazpromem, wysyłający do Polski gaz z dużą ilością wody (przez co gaz nie nadaje się do użytku, musi być odwadniany), podpisana przez poprzedni rząd PO/PSL. Złoża norweskie i proces inwestycyjny planowany jest w latach 2021-24, a uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2025 roku. Zgodnie z aktualnymi danymi operatora złoża, po uruchomieniu produkcji wydobycie gazu w części przypadającej na PGNiG Upstream Norway ma wynieść 0,25 mld m sześc. gazu rocznie.
W tej chwili Polska po 4 latach, ma zmagazynowane 3 mld m3 gazu i nie grozi Polakom sytuacja z lat 2005-2006 gdy Gazprom zakręcił kurek z gazem do Polski bez przyczyny (ha!) i nie był to nawet awaria. Niezależność energetyczna Polski to podstawa i cieczy mnie, że rząd poważnie traktuje ten temat. Gdyby jeszcze pomyśleli o kilku reaktorach atomowych, to już byłoby super.

Ciekawe swoją drogą, ile będzie kosztował ów gaz i owa ropa w domach i na stacjach paliw.
Będzie fajnie i drogo, ale jak niezależnie . ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2019, 17:34 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
ja tam się nie znam, ale gaz z morza to dopiero wody musi mieć, i to słonej... :lol:

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2019, 17:42 
Malina pisze:
----
Kończy się nieodpowiedzialna umowa z Gazpromem, wysyłający do Polski gaz z dużą ilością wody (przez co gaz nie nadaje się do użytku, musi być odwadniany), podpisana przez poprzedni rząd PO/PSL. Złoża norweskie i proces inwestycyjny planowany jest w latach 2021-24, a uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2025 roku. Zgodnie z aktualnymi danymi operatora złoża, po uruchomieniu produkcji wydobycie gazu w części przypadającej na PGNiG Upstream Norway ma wynieść 0,25 mld m sześc. gazu rocznie.
W tej chwili Polska po 4 latach, ma zmagazynowane 3 mld m3 gazu i nie grozi Polakom sytuacja z lat 2005-2006 gdy Gazprom zakręcił kurek z gazem do Polski bez przyczyny (ha!) i nie był to nawet awaria. Niezależność energetyczna Polski to podstawa i cieczy mnie, że rząd poważnie traktuje ten temat. Gdyby jeszcze pomyśleli o kilku reaktorach atomowych, to już byłoby super.

Pani to pisze ku pokrzepieniu naszych serc, czy też wkradł się tu jakiś chochlik??
Polskie obecne potrzeby to ponad 18mld. m3 gazu, czyli te 0,25mld z PGNiG Upstream Norway starczy nam na przeciętne 5dni w roku.
Taką rurą jak Nord Stream Ruscy przesłali do naszych przyjaciół na zachodzie tylko w 2019 r. 58,8 miliarda m3 gazu. A Niemcy chcą więcej !, więc pakują w tą rurę już przekraczając jej założoną przepływność - rura im trzeszczy :!: :o :? .
Za rok będzie lepiej, bezpieczniej, bo po uruchomieniu drugiej nitki będzie to dwa razy więcej czyli dobrze ponad 100 mld. m3. Ale zapewne nie na długo, bo Niemcy nie wybrzydzają, ani gaz ani pieniądze im nie śmierdzą.
A płynie do nich jeszcze ruski gaz innymi rurami: przez Polskę Jamałem, oraz przez ukochaną Ukrainę , Słowację i Czechy.
I im to nie przeszkadza że ruski, śmierdzący i w dodatku z wodą.

A tak wygląda nasza dotychczasowa dywersyfikacja gazu z zagranicy

Obrazek
źródło https://www.money.pl/gospodarka/polska-coraz-mniej-uzalezniona-od-rosji-miliardy-metrow-szesciennych-gazu-plyna-statkami-6364211470952577a.html

I żeby być dobrze zrozumianym - cieszę się że rzeczywiście robione są kroki w celu zmniejszenia naszego uzależnienia od dominującego dostawcy. Cieszy mnie Świnoujście - jedna z nielicznych dużych inwestycji jakie miały miejsce przez 30 lat istnienia III Rzeczpospolitej :!: . Ale tą dywersyfikację trzeba robić z głową, a nie na złość babci a właściwie dziadka Mroza odmrażać sobie uszy.

Jestem przekonany że będziemy dalej palić ten śmierdzący, nawodniony gaz ale z niemieckim certyfikatem. Poprzez tzw. wirtualny rewers Jamałem, albo jeśli doprowadzimy złośliwie do jego zamknięcia to będzie to ten z NordStremu. Tyle że będzie on wtedy jeszcze droższy.


Na górę
  
 
Post: 19 lis 2019, 18:03 
Offline

Rejestracja: 11 gru 2018, 16:59
Posty: 4687
Dokładnie tak jak Pan piszesz Panie Kowalew. Dokładnie tak.

No dobrze, nie dokładnie całkiem, bo tą rurą oprócz naszego może popłynąć też norweski lub z BP. więc trochę więcej będzie niż 0.25 może nawet kilka miliardów docelowo. Ważna będzie cena. I zasady jej ustalania. Ryzyko cenowe podobne. Np przy tym LNG z USA czy Kataru mogą drastycznie wzrosnąć ceny frachtu> Polityczne też bo np za karę nacjonalizacji KFC przez PiS (żart) albo za nieoddanie żydowskiego mienia nam nałożą embargo. A Norwegia za brak łagodnej ustawy o zdrowi rozrodczym kobiety i za bicie dzieci i koni.

Dlatego warto mieć kilka kierunków nawet jak na jednym się trochę przepłaca w danej chwili.

Rożnie to kiedyś może być.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2546 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218 ... 255  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group