forum.nie.com.pl

Forum Tygodnika Nie
Dzisiaj jest 25 kwie 2024, 2:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199 ... 415  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17 sie 2017, 0:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 20:59
Posty: 4499
List Pana Miauczyńskiego oddaje istotę rzeczy naszej armii. Obecnie dowódcy stosują nagminnie "rwd" i dupolizanie. W czasach gdy byłem w wojsku (później też nie traciłem kontaktu, miałem bardzo dobre kontakty z gen. Zdrzałką z VI Pomorskiej), w sytuacji zagrożenia, porozumienia były na szczeblu lokalnym i wojsko wchodziło z automatu. Dowódca jednostki tylko powiadamiał przełożonych wyższego szczebla. Żołnierze byli przeszkoleni i był ciężki sprzęt. Piszę o jednostkach inżynieryjnych. Natychmiast też włączało się OTK. Takie jaja jak w Rytlu nie miały by miejsca.

Co do Liwca. Nie jestem specjalistą od radarów, ale z tego co się dowiedziałem to rzeczywiście bardzo nowoczesny i dobry sprzęt. Zresztą jeśli chodzi o radary nie jesteśmy tacy najgorsi. W systemie brakuje nam nowoczesnych i skutecznych efektorów bliskiego i średniego zasięgu.

Co do niemieckich pancerów. Leo 4 to rzeczywiście przestarzały i raczej zabytkowy sprzęt. Wymaga pilnej i niestety kosztownej modernizacji do standardu nie Leo 5 jak druga transza, ale Leo 6. Należy wziąć pod uwagę, że do takiego standardu powinniśmy zmodernizować Leo 5. Problem w tym, że maszyny te są już mocno przestarzałe. Nie wiadomo czy np. dogłębna modernizacja Leo 4 jest w ogóle opłacalna. W.g mnie, ale też wielu specjalistów przejęcie Leo 4 to był poważny błąd. Dalej, te niemieckie czołgi to tak naprawdę wprowadzają nam bałagan organizacyjny i logistyczny. Mamy teraz czołgi od sasa do lasa. Stare poradzieckie T-72, naszą nieco nowocześniejszą wersję PT-91 i poniemieckie pancery zgrupowane na zachodniej granicy, bo tam jest odpowiednie zaplecze techniczne i logistyczne.
Szukanie winnych to tak naprawdę rozpaczanie nad rozlanym mlekiem. Armię rozwalano od samego początku, tj. Dobrej Zmiany I. Politycy posolidarnościowi tak naprawdę wojska nie rozumieli. W każdym razie w kategoriach nowoczesnej armii. Ponieważ w.g nich było to LWP, narzędzie totalitarnego systemu, to mieli tylko jeden pomysł; rozjebać to wszystko. Niszczono przez zaniechanie i wykonanie. Sprzęt często stosunkowo nowoczesny, który można było modernizować, złomowano lub sprzedawano w dziwnych interesach przez jakieś powołane do tego celu spółeczki. Były naprawdę ciekawe projekty które można było wykorzystać. Np. modernizacja ZSU-23/4 do standardu Biała, częściowo zrealizowana. SKOT do standardu Ryś z wieżą i działkiem Reinhmetall, próby mod. BWP-1.
Pisze tu chyba Boruch, że otrzymaliśmy od Niemiec MiG-29. To były w nieco starszej wersji niż nasze, ale jak wszystkie MiG-i bardzo podatne na modernizację. Po jaką kurwę nędzę się pospieszyli z tymi F-16. Nie było takiej pilnej potrzeby. Ponad 100 szt SU-22, zostało ich niewiele. Też samolot podatny na modernizację. Wspomniałem, że Rosjanie przekazali nam pełną dokumentację i kody źródłowe. Mogliśmy to modernizować we własnym zakresie we współpracy z zagranicznymi, w tym zachodnimi podmiotami. Można to ciągnąć bez końca. Do tego dokładał się bałagan decyzyjny. Nietrafione nominacje, przerost kadry na stanowiskach "flagowych". Niewykorzystywanie w pełni budżetu i traktowanie przez MF MON jako rezerwy budżetowej. Brak umiejętności współpracy wojskowych z instytutami naukowymi i lekceważenie prac badawczo rozwojowych. Praktycznie nieistniejąca współpraca i brak porozumienia pomiędzy MON, a przemysłem zbrojeniowym. Najczarniejszy okres w MON to moim zdaniem rządy min. Klicha, mianowanego na to stanowisko przez prem. Tuska (bo on ma pozytywny pałer, sic[?!]). Siemoniak, którego nie lubiłem i krytykowałem jednak próbował coś robić. Niestety przeciągające się przetargi i kombinacje polityczno-biznesowe spowodowały, że gdy przyszła Dobra Zmiana II wszystko to rozwalono. Obecnie inwestuje się praktycznie w WOT czyli tak naprawdę w ZOMO, bo do tego ma służyć.

Budżet MON; 2% PKB, Macier chce 2,5, a nawet 3 (mówią o 3,6%). Polska w UE ma najwyższy odpis na "obronność". Nie chce mi się grzebać po materiałach bo mam gdzieś na na początek roku realizację i wykorzystanie budżetu, Napiszę więc ogólnie bez procentów, wskaźników i cyferek. większość budżetu pochłaniają płace i wszystko co z tym związane, tj. etaty. Następnie emerytury. (To nie ja, ja, niestety u płaszczaka). Logistyka, w tym bieżące remonty, modernizacje (kulejące), na szarym końcu są zakupy i modernizacje, bo tak naprawdę nikt nie ma pomysłu co naprawdę jest potrzebne i każdy boi się wychylić (rwd). Trochę na programy badawczo-rozwojowe (znaczną część instytuty i zakłady PGZ finansują ze środków własnych). Oczywiście WOT/ZOMO Maciera. Leżą na razie program pozyskania śmigłowców, obrony pl, o MW lepiej nie pisać. O lotnictwie mi się nie chce bo krew mnie zalewa.
Zapisywaliśmy całe strony, jeszcze dawniej; ja, Komandor, Bronto (tak,tak), włączali się Canis i Scorpi, jeszcze paru, którym się odechciało. Mozemy sobie gadać, austryjackie gadanie. Już mi się w tej chwili nie chce. jak będziecie mieli pytania, to w miarę możliwości odpowiem.

Piszę długaśne posty tematyczne, komu się chce to czytać. Hejt i spam królem.

_________________
Ceterum censeo Ukrainem esse Delendam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 8:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 18:59
Posty: 17117
Skoro o pytania chodzi. Co Pan Kizior myśli o naszym przemyśle zbrojeniowym, konkretnie chodzi mi o nasze projekty, które podobno wzbudzają zainteresowanie a nawet zaskoczenie zbrojeniowego świata i niestety pozostają w szufladzie i w formie makiety ze styropianu, bądź z desek. Chodzi mi tu o słynny projekt czołgu PL01, albo projekt samolotu szturmowego skorpion. O skorpionie możemy chyba zapomnieć, na dziś to jakiś archaizm, co do czołgu - za parę lat będzie to samo. W panice kupujemy złomy od sąsiadów a sami nie potrafimy zaprojektować, wyprodukować choćby zwykłego pistoletu maszynowego. Czy naprawdę jest aż tak źle? I faktycznie jest racja co Pan pisze, że rozpiździaj sprzętowy to my mamy. Ja wiem, że to od pieniedzy zależy, ale do cholery czy nie można raz wreszcie zrealizować czegoś od początku do końca? I powiedzieć oto est nasze i to nie jest nasze ostatnie słowo. Oczywiście to żart zapożyczony z Misia. Ale nasz przemysł stać chyba na pewne, choć pojedyncze projekty. Szczególnie chodzi i o broń technicznie zaawansowaną takie jak chociażby czołg - nasz polski rumak. Inni zarabiają na sprzęcie krocie.

_________________
Aby długo i szczęśliwie żyć, oddychaj przez nos i miej zamknięte usta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 8:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14868
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
:lol: :lol:

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 9:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2014, 17:00
Posty: 3964
http://www.defence24.pl/media/cache/sli ... 9ae2e.jpeg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 10:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14868
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
Kiedy ja chodziłem do szkół, strzelało się z KBKS. Teraz będą mieli lepiej, będą walić z kałachów.
Komuś się pierdoli we łbach dokumentnie.

Jak donosi dziennik „Rzeczypospolita”, MON planuje przekazać dla klas mundurowych uczestniczących w programie pilotażowym kilkadziesiąt tysięcy amunicji do karabinów maszynowych Kałasznikowa. Szkoły uczestniczące w programie dostać mają te karabiny za darmo. Amunicja zaś ma zostać wykorzystana w czasie szkoleń strzeleckich.

Z naszych informacji jakie uzyskała „Rzeczpospolita”, broń ta i amunicja pochodzi z magazynów wojskowych, ale niebawem skończy się jej ważność:

„Zamiast ponosić koszty jej utylizacji, można ją wykorzystać do szkolenia strzeleckiego” – powiedział jeden z pracowników resortu obrony.

Tak więc, od września tego roku rozpocznie się program pilotażowy w 55 klasach mundurowych na terenie całej Polski, których uczniowie będą poznawali podstawy wojskowości w oparciu o minimum programowe oparte na szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Wstępne założenie jest takie, że szkoła przez dwa lata będzie prowadziła zajęcia teoretyczne. Co tydzień uczniowie takich klas poświęcą na naukę przedmiotów związanych ze szkoleniem wojskowym godzinę lub dwie. Dodatkowo na koniec roku szkolnego organizowane będzie dla nich przy wsparciu organizacji proobronnych lub wojska tzw. zielone szkoły.

„Na zakończenie całej nauki w szkole średniej uczeń będzie miał możliwość wyjazdu na dwutygodniowy obóz na poligonie. Po nim złoży przysięgę i dostanie przydział mobilizacyjny” – ujawnił redakcji „Rzeczypospolitej” wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

MON zakłada, że w przyszłości w każdym powiecie powstanie co najmniej jedna klasa mundurowa. Teraz w całym kraju uczy się w nich 57 tys. uczniów.

MON przygotował system bonusów dla tych uczniów. Przede wszystkim absolwenci klas wojskowych będą mieli ułatwiony wstęp do wojska. Uzyskają też m.in. certyfikat zaliczenia szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej, dofinansowanie zakupu umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia oraz kursu na prawo jazdy kategorii B. W tym roku resort obrony ma zarezerwowane na ten program 1,5 mln zł, w przyszłym roku kwota ta powinna zostać podwojona.

MON stara się w ten sposób odbudować po likwidacji poboru system rezerw osobowych dla wojska. Poza tym planowane jest przywrócenie ochotniczego szkolenia dla studentów.

I tak, od 1 października rusza pilotażowy program edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. Zakłada szkolenie teoretyczne i praktyczne studentów ochotników w wytypowanych jednostkach wojskowych. Rocznie w ten sposób zostanie przeszkolonych do 10 tys. studentów.

Jednocześnie resort obrony naciska na Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby do szkół średnich został wprowadzony w 2019 roku nowy przedmiot wychowanie proobronne. Miałby zastąpić obowiązującą obecnie edukację dla bezpieczeństwa. Uczniowie poznawaliby nie tylko zasady udzielania pierwszej pomocy i reagowania kryzysowego, lecz także podstawy funkcjonowania sił zbrojnych z elementami m.in. taktyki i strzelania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 13:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:57
Posty: 6151
Przecież tu nie chodzi o pacyfistyczne lemingi biegające z telefonami zamiast mózgów, tylko o klasy o profilu wojskowym.
Poza tym, to nie nowość bo już kiedyś był w szkołach średnich podobny program i uczniowie strzelali na strzelnicach wojskowych z broni typowej dla armii.
Bardzo dobra inicjatywa.
Może armia zacznie wychwytywać chętnych do pracy już na etapie szkoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 14:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14868
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
Przestań, przerabiałem te bzdury w szkole.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 14:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:57
Posty: 6151
Co było bzdurą w związku z w/w?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 14:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:22
Posty: 14868
Lokalizacja: Nad Bałtykiem
Strzelanie, meldunki, rzucanie granatami, i tym podobne bzdety.
Strata czasu kosztem innej, pożyteczniejszej wiedzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2017, 14:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:57
Posty: 6151
Wielki Wezyr pisze:
Strzelanie, meldunki, rzucanie granatami, i tym podobne bzdety.

Byleś w klasie o profilu wojskowym? Ciekawe bo było ich bardzo niewiele.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199 ... 415  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 243 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group