Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15-09-2010, 23:19   #821
bilas
Guest

Napisał Edmund Bared Zobacz post
To dlatego bez munduru chodzisz?
Tak Edmundzie,na serio mialem mundur wyjsciowy na mysli.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-09-2010, 23:33   #822
rubyjorg
Mistrz Klawiatury

Awatar rubyjorg

Miasto: Chorzow
W latach 70 służyłem jako szwej w Górnośląskiej Brygadzie WOP. Miałem na co dzień mundur moro a wyjściowy pobierałem z magazynu gdy wychodziłem poza koszary. Czapka wyjściowa okrągła a otok zielony (nie oliwkowy tylko trawiasta zieleń). WOP należało pod MSW. Wtedy nikt nie miał rogatywek nawet jednostki MSW zwane potocznie KBW nie mieli też marynarek ze stójkami.
rubyjorg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-09-2010, 23:43   #823
kanakk
Forumowy Stolażż

Awatar kanakk

Miasto: poza krajem
Ruby
1982-1984,na rękawie granatowa plakietka z Syrenkąi napisem Wojska Nadwiślańskie, jednostka łączności , otok granatowy, kurtka mundurowa zapinana pod szyje, z białą stójka, wkładana bezpośrednio na podkoszulek lub dres(zima),buty do konnej jazdy skórkowe,(na przysięge -opalane i prasowane żelazkiem), pas brązowy z oficerską klamrą.
Rogatywki weszły na przełomie 84-85(chyba na wiosne 85), na początku tylko do komp.honor, potem do całego MSW.
Mam tylko jedno zdjęcie w wyjścówce , ale chib nawet na priva nie podeśle-sorrki
kanakk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-09-2010, 03:19   #824
jurex
Początkujący

Awatar jurex

Co wam powiem,to wam powiem, a pewnie wszyscy to wiecie. Liniowka- haubice -wegorzewo 79/81. Jak bylo, kazdy kto byl, wie, ze hujowo. Ale na ludzi czlowiek wyszedl. Pamietam, ze jak sztab generalny z wizytacja mial przyjechac, to musielismy polowe sprzetu pochowac w krzakach za miastem. Znaczy sprzetu mielismy za duzo. A dzisiaj?
ps. trawnikow tez zesmy nie malowali /choc krawezniki wapnem i owszem/.
jurex jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-09-2010, 06:28   #825
bilas
Guest

A ja na poczatku na codzien mialem biale moro,wyobrazacie to sobie na okrecie,mialem dwa mora,jedno sie stale suszylo a i tak brudni my chodzili i bylismy przez bosmana za to karani,rezerwa w normalny dzien na OP prawie nie wchodzila tylko na keji siedzieli,w karty grali i papierosy palili,jak wprowadzili czarne mora to do gory ze szczescia zesmy skakali.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-09-2010, 08:57   #826
canislupus
Super Moderator

Awatar canislupus

Napisał kanakk Zobacz post
NJW MSW - Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a dokł. 1 Pułk Łączności.
Titawa byłem , a mundur mimo okrągłej czapki miałem wypaśny, skórzane oficerki i pas oficerski, mundur bez koszuli ,za to ze stójka i srebrnym szamerunkiem .
Na pierwszej przepustce , na Wigilie, jakiś kapitan oddał mi honory pierwszemu, ale rozumiem ,śnieg i dziesiąta w nocy.
Te buty to "Bukaty" ,a nie oficerki . Bryczesy i marynarkę z "Wypustkami" noszono w Warzawie i garnizonach wystawiających załogi "ochronne" na obiektach rządowych .Reszta umundurowana była jak pisze "Ruby".
W tamtych czasach WOP był jedną z formacji najlepiej wyszkolonych ,a ich "zwiad" należał do elity armii .
canislupus jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-09-2010, 09:48   #827
Parafon
Ostatnia prosta

Awatar Parafon

Miasto: W raju nad Narewką
Napisał rubyjorg Zobacz post
W latach 70 służyłem jako szwej w Górnośląskiej Brygadzie WOP. Miałem na co dzień mundur moro a wyjściowy pobierałem z magazynu gdy wychodziłem poza koszary. Czapka wyjściowa okrągła a otok zielony (nie oliwkowy tylko trawiasta zieleń). WOP należało pod MSW. Wtedy nikt nie miał rogatywek nawet jednostki MSW zwane potocznie KBW nie mieli też marynarek ze stójkami.
Ruby, gwoli wyjaśnienia - WOP to była formacja Wojska Polskiego CZASOWO oddelegowana pod MSW. U nas to się nazywało "ni cie w dupe, ni cie w oko". Obowiązywała przepisy zarówno MON jak i MSW - oczywiście wybierano zawsze te mniej korzystne. Ale jedno było fajne - każdy WOPista miał od chuja różnych orderów ! Liczniki z MON, liczniki z MSW, resortowe WOP, lokalne itp. Ja po 6 latach służby miałem trzy rządki beretek . Kumple z "normalnych" wojsk mieli po 1 - 2 beretki a ja jak jakiś pułkownik przynajmniej .
A Górnośląska była fajna - przesrane mieli w Lubuskiej i Mazursko - Podlaskiej. Tam nawet psy przestawały szczekać dupami ;-)

Ostatnio edytowane przez Parafon : 16-09-2010 o 09:51.
Parafon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-09-2010, 18:51   #828
rubyjorg
Mistrz Klawiatury

Awatar rubyjorg

Miasto: Chorzow
Górnośląska ochraniała granicę z Czechosłowacją a ta była dosyć spokojna i nawet przemytników było jak na lekarstwo.
Istotnie WOP oficjalnie podlegał pod MON ale wszelkie zarządzenia przychodziły z MSW i był on takim :niechcianym dzieckiem". Co do mundurów jednostka MSW stacjonująca w 76 w Prudniku nosiła zwykłe a w Wa=wie nie bywałem to i nie wiem jakie mundury nosiły tamtejsze jednostki.
rubyjorg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-09-2010, 21:04   #829
kanakk
Forumowy Stolażż

Awatar kanakk

Miasto: poza krajem
Napisałem ,,oficerki,, żeby każdy zrozumiał ,bez wikszego opisywania, kto nie nosił ten nie musi wiedziec, to była jednostka szkoląca łącznościowców,stacjonująca poza warszawką, dziś już jej nie ma a wbudynkach jest ośrodek szkolenia ABW, też poza w-wą.Pobór 83-85 -wiosna dostał zamiast ,,bukatów,, podróbki z DDR jakieś plastikowo gumowe kalosze , strasznie toto wyglądało i styd było chodzić.
Moro i buty zające mieliśmy normalne, polowa rogatywka,
natomiast orzeł na czapce polowej czy też wyjściowej był inny miż MON i Lotniczy.
kanakk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-09-2010, 21:25   #830
Edmund Bared
Dużo Piszący

Awatar Edmund Bared

Miasto: Toruń
na wyposażeniu mojej jednostki obok mundurów były także podkoszulki i kalesony.

Dobrze pamiętam bo jak pounitarce trafiłem do nowej jednostki to mi je nocą z szafki podpierdolili.

nie zgłosiłem tego nikomu. Wytrzymałem cały dzień na zajęciach poligonowych które akurat były nastepnego dnia chociaż jaja przymarzały mi do moro.
Po południu zgłosiłem się na ochotnika do pracy w magazynie i wyszedłem z kompletem bielizny a że byłem bardzo pracowity w krótkim czasie zrobiłem sobie niezły zapas.:
Edmund Bared jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Forum Tygodnika "NIE" » Tygodnik NIE » Polityka

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania